V USA možná do konce týdne schválí použití vakcíny od Moderny, pandemie nepolevuje

Ve Spojených státech se po povolení nouzového použití vakcíny od Pfizeru a BioNTech rýsuje brzké schválení druhé očkovací látky proti covidu-19. Podle zdrojů deníku The New York Times (NYT) plánuje americký Úřad pro kontrolu léčiv (FDA) dát v pátek zelenou vakcíně firmy Moderna. Tu bude ve čtvrtek posuzovat panel nezávislých expertů.

FDA dnes zveřejnil materiály o testování daného přípravku a potvrdil hodnocení výrobce, že vakcína má účinnost okolo 95 procent. Údajně v této souvislosti nejsou "žádné specifické obavy ohledně bezpečnosti", neboť závažné vedlejší účinky byly při testování vzácné. Objevily se pouze nepříjemné, ale nikoli nebezpečné bolesti hlavy, horečka nebo únava, uvádí FDA.

"Na základě povzbudivých zjištění agentura hodlá v pátek udělit povolení pro krizové použití vakcíny, uvedli lidé obeznámení s plány FDA. Rozhodnutí by přineslo milionům Američanů přístup ke druhé koronavirové vakcíně, a to možná už od příštího týdne," píše NYT.

V pondělí v USA začalo očkování zdravotníků vakcínou vyvinutou ve spolupráci Pfizeru a BioNTech. Její nasazení umožnil FDA minulý pátek, přičemž povolil vakcinaci všech osob starších 15 let s výjimkou těhotných žen či osob s poruchou imunitního systému. Do několika dní se má očkovací kampaň rozběhnout také v domovech pro seniory.

Látka společnosti Moderna má oproti přípravku Pfizeru výhodu v tom, že nemusí být skladována v extrémně nízkých teplotách, a bude proto jednoduší ji distribuovat až k samotným pacientům. I tato vakcína by se ovšem pro maximální ochranu podávala ve dvou dávkách, přičemž druhé očkování se má provádět čtyři týdny po prvním.

Moderna požádala FDA o schválení své vakcíny na přelomu listopadu a prosince. Pokud jí dá ve čtvrtek zelenou výbor externích poradců a následně i samotný regulační úřad, mohly by první dodávky být do 24 hodin na cestě do očkovacích center, uvádí BBC.

Pozitivní zprávy o uvádění vakcín do oběhu kontrastují se znepokojivým vývojem epidemie covidu-19, která je momentálně v USA silnější než v kterékoli dřívější fázi. Každý den v průměru umře více než 2000 lidí a celkově už je s koronavirem spojována smrt více než 300.000 osob. Zdravotnictví bojuje s náporem pacientů, kterých už je podle iniciativy The COVID Tracking Project v amerických nemocnicích skoro dvojnásobný počet oproti maximální bilanci hospitalizací z jara.

Our daily update is published. States reported 2.1 million tests, 193k cases, and 1,358 deaths. There are 110,549 people currently hospitalized with COVID-19, a new record for hospitalizations. pic.twitter.com/NGv7muVzEt

— The COVID Tracking Project (@COVID19Tracking) December 15, 2020

Zároveň panují jisté obavy ohledně toho, zda se dostatečně velká část Američanů nechá proti koronaviru naočkovat. V novém průzkumu agentury Ipsos pro zpravodajský web Axios 27 procent respondentů uvedlo, že plánují proceduru absolvovat, jakmile to bude možné. Při zářijovém dotazování údajně stejný postoj vyjádřilo jen 13 procent dotázaných. Zhruba 35 procent Američanů nyní uvedlo, že by s vakcinací počkali několik týdnů či měsíců.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Moderna (farmaceutická firma) USA (Spojené státy americké) očkování

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy