Ve Spojených státech půjde do dražby videokamera, s jejíž pomocí zachytil v roce 1991 náhodný svědek brutální zbití černocha Rodneyho Kinga několika bělošskými policisty. Kauza měla zásadní dopad na diskusi o rasových vztazích a zneužívání policejní síly v USA, píše server stanice BBC. Vyvolávací cena je stanovena na 225.000 dolarů (pět milionů korun).
Kinga zastavili policisté kvůli porušování povolené rychlosti v autě 3. března roku 1991 v temné ulici v Los Angeles. Čtyři policisté ho následně na ulici před autem kopali a bili ho na zemi obušky, zatímco několik dalších strážníků brutálnímu činu nečinně přihlíželo. Nevěděli však o tom, že z nedalekého balkonu svého bytu natáčí celý incident na ruční kameru George Holliday.
Záznam se následně dostal do místních médií a vzbudil rozhořčené reakce po celé zemi. Poté, co soud všechny policisty zapletené do incidentu v roce 1992 osvobodil, vypukly v Los Angeles několikadenní nepokoje, při nichž zemřelo 50 lidí a škody na majetku se vyšplhaly na miliardu dolarů (22,4 miliardy korun).
In 1991, George Holliday used his new video camera to record members of the Los Angeles Police attacking Rodney King. Now, he is auctioning that camera. https://t.co/c4Ixr7iDYx
— The New York Times (@nytimes) July 29, 2020
Záznam Kingova zbití jako jeden z prvních vrhl světlo na nekalé počínání losangeleské policie (LAPD). Záběry činu obletěly celý svět a zesílily volání po policejní reformě a vymýcení rasismu. Policisté LAPD, kteří byli převážně běloši, na začátku 90. let běžně mluvili o černoších jako o opicích či gorilách a navzájem se v radiokomunikaci chlubili bitím podezřelých, poznamenává BBC. Po kauze Rodneyho Kinga však sbor prošel řadou zásadních reforem.
Video Kingova zbití je považováno za první virální video zachycující policejní brutalitu, které rovněž zahájilo éru občanského žurnalismu, kdy kolemjdoucí sami zachycují a zveřejňují zneužívání policejní pravomoci. Předznamenalo tak dnešní situaci, kdy lidé používají kamery na mobilních telefonech k nahrávání policejního jednání a pak tato videa sdílí na sociálních sítích.
To se stalo například při zatýkání černocha George Floyda letos v květnu v Minneapolis. Kolemjdoucí tehdy zachytil bělošského policistu, jak téměř osm minut klečí Floydovi na krku, ačkoliv mu zatýkaný opakovaně říkal, že nemůže dýchat. Floyd nakonec po zákroku zemřel. Záznam vyvolal po celých Spojených státech protesty a nepokoje, jaké země nezažila od 60. let minulého století, demonstrace proti rasismu a policejní zlovůli vypukly rovněž v řadě světových měst.
"Doufám, že tato videokamera inspiruje lidi, aby využili svou pravomoc nahrávat věci, které považují za znepokojivé. Nebojte se ji použít," uvedl Holliday ve vyjádření pro aukční síň.
Kamera se prodává spolu s Hollidayem podepsaným certifikátem pravosti. Nejsou v ní baterky a již nefunguje, jinak je však v dobrém stavu. Zařízení rovněž neobsahuje pásku se záznamem Kingova zbití.
Aktuálně se děje
před 25 minutami

Co může přinést jednání mezi Ruskem a Ukrajinou v Turecku?
před 59 minutami

Do Turecka nepřijede Putin ani Trump. "Soudruhu, vyjednávej, sakra," vzkázala Kremlu Brazílie
před 2 hodinami

Květnové počasí může být ještě chladnější, ukážou to následující dny
včera

Řeckem otřáslo zemětřesení. Pocítili ho lidé i v dalších zemích
včera

Vláda naposledy vyrazila mimo Prahu. Tématem byly investice do infrastruktury
včera

RECENZE: Dospívání je dnes těžké. Festival Anifilm uvedl brilantní indie výpověď o proměně ambic
včera

Počasí v Evropě ovlivní Ines. Meteorologové varují před nebezpečnými jevy
včera

Obstruovat jednání nemusí jen Rusko, ale i Ukrajina. Jak reagovat na bezvýchodné situace?
včera

Pokus o vraždu v rodině na Plzeňsku. V případu již padlo obvinění
včera

70 let od vzniku Varšavské smlouvy. Místo kolektivní bezpečnosti přinesla hegemonii Moskvy
včera

Čekali na něj s cybertrucky a červeným kobercem, dali mu Air Force One. Přetvoří Trump USA v arabský stát?
včera

Americká trpělivost s pasivními Rusy je u konce. Nyní je čas začít jednat, říká Kraus
včera

Rána pro von der Leyenovou: Soud rozhodl v kauze Pfizergate
včera

Tlak na Putina narůstá. Do schůzky se Zelenským ho nutí už i spojenci
včera

EU schválila 17. balík sankcí proti Rusku
včera

Džihádista, který míří k mezinárodní legitimitě. Co znamená schůzka Trumpa s vůdcem Sýrie?
včera

Trump se setkal se syrským lídrem, na jehož hlavu USA vypsaly odměnu 10 milionů dolarů
včera

Existuje riziko jaderné války mezi Indií a Páksistánem?
včera

Maďarsko udělalo významný krok k záchraně, Kanada si pohodlně došla pro další výhru
včera
Američané začali pociťovat v praxi Trumpova cla. Citelně si připlatí i za nejmenší zásilky
Američtí spotřebitelé s nižšími příjmy, kteří spoléhají na extrémně levné zboží z čínských e-shopů jako Shein a Temu, se i přes určité úlevy mohou připravit na vyšší ceny a delší dodací lhůty. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa sice zmírnila drakonické tarify na tzv. de minimis zásilky – tedy balíky v hodnotě do 800 dolarů – ale cla, která i nadále zůstávají v platnosti, představují zásadní zásah do nákupních návyků milionů Američanů.
Zdroj: Libor Novák