V USA si posvítili na Čaputovou: Ukázala všem cestu, jak se zbavit Donalda Trumpa?

Příběh Zuzany Čaputové by mohl inspirovat další politiky. Ve svém sloupku to uvádí známý americký deník The Washington Post. Právě chování slovenské prezidentky prý příkladem, jak porazit například Donalda Trumpa nebo jiné politiky, kteří vsázejí na agresivní kampaň a rozdělování společnosti.

Deník Washington Post se zaměřil na postavu slovenské prezidentky Zuzany Čaputové. Známá novinářka a držitelka Pulitzerovy ceny Anne Applebaumová, která se věnuje se zejména problematice sovětského Ruska a východní Evropy, se na ni zaměřila ve svém sloupku.

Podle ní nastal „temný okamžik pro ty, kteří se zajímají o právní stát ve Spojených státech, a dokonce i pro ty, kteří se obávají o budoucnost demokracie v zemi“. Poukazuje na to, že americký prezident Donald Trump otevřeně porušuje nejen zákon, ale i zásady slušnosti. Pomocí sociálních médií se chlubí a vytahuje, čímž s každým tweetem snižuje autoritu a úctu své kanceláře. Přesto je prý těžké si představit, kdo by jej dokázal porazit.

Poukazuje také na to, že v podobně „temném okamžiku“ bylo v únoru 2018 i Slovensko. „Tato země byla vedena populistickou vládou spojenou s korupcí a organizovaným zločinem. Jan Kuciak, mladý novinář, který se pokusil tyto vztahy prozkoumat, byl brutálně zavražděn spolu se svou snoubenkou,“ uvádí s tím, že existovaly i náznaky, že do všeho byli zapleteni i vysoce postavení úředníci.

Applebaumová připomíná, že následovaly masové pouliční protesty, které donutily premiéra Roberta Fica k rezignaci. Přesto prý ale bylo obtížné si vůbec představit, jaký druh politické kampaně by mohl porazit Ficovu stranu. „Překvapivá odpověď přišla odnikud - nebo spíše od Pezinku, malého města na jihozápadním Slovensku, kde Zuzana Čaputová, environmentální právnička a sociální liberálka, strávila mnoho let bojováním proti skládce, která znečišťovala ovzduší a vodu v regionu. Čaputova, rozhněvaná vraždami, vstoupila do prezidentské kampaně v březnu 2018 jako kandidátka malé progresivní slovenské strany. O rok později vyhrála,“ píše se ve sloupku.

Jak to udělala? Novinářka uvádí, že právě na to se měla při nedávné návštěvě Čaputové v New Yorku možnost osobně zeptat. „Řekla mi, že zahájila svou politickou kariéru tím, že se snažila pochopit, proč lidé volili vládnoucí stranu, která používala rétoriku proti imigrantům a cizincům, útoky na média a „elity“, aby ospravedlnila svůj vliv,“ píše Applebaumová.

Cituje také slovenskou prezidentku, která varovala, že se lidé bojí neznámého a že tento strach využívají populisté. I proto se prý Slovákům rozhodla „nabídnout nejen její názory, ale také morální argumentaci". „Zatímco ostatní kandidáti se hašteřili v televizních debatách, ona byla klidná a uvážlivá,“ píše Washington Post.

Podle novinářky tak neživila nepřátelství, ale naopak se pokusila vybudovat mosty mezi lidmi, kteří mají společné hodnoty. Pomohlo jí i načasování – především kauza kolem vraždy Jána Kuciaka a jeho snoubenky, i odkaz z minulosti ohledně těžkého průmyslu na Slovensku. „Čaputová dlouho hovořila jak o reformě soudnictví i o regulaci životního prostředí," připomíná. 

Právě Čaputovou by se podle novinářky mohly inspirovat i další země. A namísto debaty a argumentů o „boji a mobilizaci příznivců“ by mohli mít šanci ti, kteří používají „hesla, která sjednocují“. „Zvláštní forma sebekázně Čaputové, její rozhodnutí nenechat se rozzlobit nebo vyprovokovat, může pomoci i jiným kandidátům. V dnešní době se politici soustřeďují na proudy invazivních masivních trollingových kampaní a falešných obvinění. Pokud se ale budou politici jevit jako umírnění, vyrovnaní a připravení, mohou část tohoto hněvu odrazit,“ tvrdí Applebaumová.

„Samozřejmě, že ne každá země má environmentálního právníka čekajícího stranou a připraveného vstoupit na národní scénu. Pokud ale nic jiného, úspěch Čaputové nabízí naději, že i když se zdá, že politika se dostala do své nejtemnější a nejnebezpečnější podoby, nový politický projekt, který si nikdo předtím nedokázal ani představit, dokáže stále zaujmout veřejnost,“ dodává americká novinářka.

Související

Juraj Smatana (použito se svolením J. Smatany) Rozhovor

Slovensko čekají krušné časy. Fico a nový prezident chtějí úplné ovládnutí státu a médií, říká Smatana

Kam kráčí Slovensko s nově zvoleným prezidentem Peterem Pellegrinim? Jak ovlivní volba zahraničně-politické směřování země a jaké ponaučení si ze slovenských prezidentských voleb můžeme vzít u nás? Nejen na to se EuroZprávy.cz zeptaly Juraje Smatany, bývalého slovenského politika, dlouhodobého občanského aktivisty a zástupce liberálně-demokratického, prozápadního směřování Slovenska. 

Více souvisejících

Zuzana Čaputová USA (Spojené státy americké) The Washington Post Media Slovensko Donald Trump

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počet mrtvých výrazně vzroste, varuje WHO. Pro invazi Izraele do Rafahu má nouzový plán

Světová zdravotnická organizace (WHO) má připravený nouzový plán pro případ izraelské pozemní operace ve městě Rafah v Pásmu Gazy, ale přesto nebude možné zabránit výraznému zvýšení počtu obětí. V pátek to prohlásil zástupce WHO pro palestinská území Rik Peeperkorn, informuje agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy