V USA si posvítili na Čaputovou: Ukázala všem cestu, jak se zbavit Donalda Trumpa?

Příběh Zuzany Čaputové by mohl inspirovat další politiky. Ve svém sloupku to uvádí známý americký deník The Washington Post. Právě chování slovenské prezidentky prý příkladem, jak porazit například Donalda Trumpa nebo jiné politiky, kteří vsázejí na agresivní kampaň a rozdělování společnosti.

Deník Washington Post se zaměřil na postavu slovenské prezidentky Zuzany Čaputové. Známá novinářka a držitelka Pulitzerovy ceny Anne Applebaumová, která se věnuje se zejména problematice sovětského Ruska a východní Evropy, se na ni zaměřila ve svém sloupku.

Podle ní nastal „temný okamžik pro ty, kteří se zajímají o právní stát ve Spojených státech, a dokonce i pro ty, kteří se obávají o budoucnost demokracie v zemi“. Poukazuje na to, že americký prezident Donald Trump otevřeně porušuje nejen zákon, ale i zásady slušnosti. Pomocí sociálních médií se chlubí a vytahuje, čímž s každým tweetem snižuje autoritu a úctu své kanceláře. Přesto je prý těžké si představit, kdo by jej dokázal porazit.

Poukazuje také na to, že v podobně „temném okamžiku“ bylo v únoru 2018 i Slovensko. „Tato země byla vedena populistickou vládou spojenou s korupcí a organizovaným zločinem. Jan Kuciak, mladý novinář, který se pokusil tyto vztahy prozkoumat, byl brutálně zavražděn spolu se svou snoubenkou,“ uvádí s tím, že existovaly i náznaky, že do všeho byli zapleteni i vysoce postavení úředníci.

Applebaumová připomíná, že následovaly masové pouliční protesty, které donutily premiéra Roberta Fica k rezignaci. Přesto prý ale bylo obtížné si vůbec představit, jaký druh politické kampaně by mohl porazit Ficovu stranu. „Překvapivá odpověď přišla odnikud - nebo spíše od Pezinku, malého města na jihozápadním Slovensku, kde Zuzana Čaputová, environmentální právnička a sociální liberálka, strávila mnoho let bojováním proti skládce, která znečišťovala ovzduší a vodu v regionu. Čaputova, rozhněvaná vraždami, vstoupila do prezidentské kampaně v březnu 2018 jako kandidátka malé progresivní slovenské strany. O rok později vyhrála,“ píše se ve sloupku.

Jak to udělala? Novinářka uvádí, že právě na to se měla při nedávné návštěvě Čaputové v New Yorku možnost osobně zeptat. „Řekla mi, že zahájila svou politickou kariéru tím, že se snažila pochopit, proč lidé volili vládnoucí stranu, která používala rétoriku proti imigrantům a cizincům, útoky na média a „elity“, aby ospravedlnila svůj vliv,“ píše Applebaumová.

Cituje také slovenskou prezidentku, která varovala, že se lidé bojí neznámého a že tento strach využívají populisté. I proto se prý Slovákům rozhodla „nabídnout nejen její názory, ale také morální argumentaci". „Zatímco ostatní kandidáti se hašteřili v televizních debatách, ona byla klidná a uvážlivá,“ píše Washington Post.

Podle novinářky tak neživila nepřátelství, ale naopak se pokusila vybudovat mosty mezi lidmi, kteří mají společné hodnoty. Pomohlo jí i načasování – především kauza kolem vraždy Jána Kuciaka a jeho snoubenky, i odkaz z minulosti ohledně těžkého průmyslu na Slovensku. „Čaputová dlouho hovořila jak o reformě soudnictví i o regulaci životního prostředí," připomíná. 

Právě Čaputovou by se podle novinářky mohly inspirovat i další země. A namísto debaty a argumentů o „boji a mobilizaci příznivců“ by mohli mít šanci ti, kteří používají „hesla, která sjednocují“. „Zvláštní forma sebekázně Čaputové, její rozhodnutí nenechat se rozzlobit nebo vyprovokovat, může pomoci i jiným kandidátům. V dnešní době se politici soustřeďují na proudy invazivních masivních trollingových kampaní a falešných obvinění. Pokud se ale budou politici jevit jako umírnění, vyrovnaní a připravení, mohou část tohoto hněvu odrazit,“ tvrdí Applebaumová.

„Samozřejmě, že ne každá země má environmentálního právníka čekajícího stranou a připraveného vstoupit na národní scénu. Pokud ale nic jiného, úspěch Čaputové nabízí naději, že i když se zdá, že politika se dostala do své nejtemnější a nejnebezpečnější podoby, nový politický projekt, který si nikdo předtím nedokázal ani představit, dokáže stále zaujmout veřejnost,“ dodává americká novinářka.

Související

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

Více souvisejících

Zuzana Čaputová USA (Spojené státy americké) The Washington Post Media Slovensko Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy