Příběh Zuzany Čaputové by mohl inspirovat další politiky. Ve svém sloupku to uvádí známý americký deník The Washington Post. Právě chování slovenské prezidentky prý příkladem, jak porazit například Donalda Trumpa nebo jiné politiky, kteří vsázejí na agresivní kampaň a rozdělování společnosti.
Deník Washington Post se zaměřil na postavu slovenské prezidentky Zuzany Čaputové. Známá novinářka a držitelka Pulitzerovy ceny Anne Applebaumová, která se věnuje se zejména problematice sovětského Ruska a východní Evropy, se na ni zaměřila ve svém sloupku.
Podle ní nastal „temný okamžik pro ty, kteří se zajímají o právní stát ve Spojených státech, a dokonce i pro ty, kteří se obávají o budoucnost demokracie v zemi“. Poukazuje na to, že americký prezident Donald Trump otevřeně porušuje nejen zákon, ale i zásady slušnosti. Pomocí sociálních médií se chlubí a vytahuje, čímž s každým tweetem snižuje autoritu a úctu své kanceláře. Přesto je prý těžké si představit, kdo by jej dokázal porazit.
Poukazuje také na to, že v podobně „temném okamžiku“ bylo v únoru 2018 i Slovensko. „Tato země byla vedena populistickou vládou spojenou s korupcí a organizovaným zločinem. Jan Kuciak, mladý novinář, který se pokusil tyto vztahy prozkoumat, byl brutálně zavražděn spolu se svou snoubenkou,“ uvádí s tím, že existovaly i náznaky, že do všeho byli zapleteni i vysoce postavení úředníci.
Applebaumová připomíná, že následovaly masové pouliční protesty, které donutily premiéra Roberta Fica k rezignaci. Přesto prý ale bylo obtížné si vůbec představit, jaký druh politické kampaně by mohl porazit Ficovu stranu. „Překvapivá odpověď přišla odnikud - nebo spíše od Pezinku, malého města na jihozápadním Slovensku, kde Zuzana Čaputová, environmentální právnička a sociální liberálka, strávila mnoho let bojováním proti skládce, která znečišťovala ovzduší a vodu v regionu. Čaputova, rozhněvaná vraždami, vstoupila do prezidentské kampaně v březnu 2018 jako kandidátka malé progresivní slovenské strany. O rok později vyhrála,“ píše se ve sloupku.
Jak to udělala? Novinářka uvádí, že právě na to se měla při nedávné návštěvě Čaputové v New Yorku možnost osobně zeptat. „Řekla mi, že zahájila svou politickou kariéru tím, že se snažila pochopit, proč lidé volili vládnoucí stranu, která používala rétoriku proti imigrantům a cizincům, útoky na média a „elity“, aby ospravedlnila svůj vliv,“ píše Applebaumová.
Cituje také slovenskou prezidentku, která varovala, že se lidé bojí neznámého a že tento strach využívají populisté. I proto se prý Slovákům rozhodla „nabídnout nejen její názory, ale také morální argumentaci". „Zatímco ostatní kandidáti se hašteřili v televizních debatách, ona byla klidná a uvážlivá,“ píše Washington Post.
Podle novinářky tak neživila nepřátelství, ale naopak se pokusila vybudovat mosty mezi lidmi, kteří mají společné hodnoty. Pomohlo jí i načasování – především kauza kolem vraždy Jána Kuciaka a jeho snoubenky, i odkaz z minulosti ohledně těžkého průmyslu na Slovensku. „Čaputová dlouho hovořila jak o reformě soudnictví i o regulaci životního prostředí," připomíná.
Právě Čaputovou by se podle novinářky mohly inspirovat i další země. A namísto debaty a argumentů o „boji a mobilizaci příznivců“ by mohli mít šanci ti, kteří používají „hesla, která sjednocují“. „Zvláštní forma sebekázně Čaputové, její rozhodnutí nenechat se rozzlobit nebo vyprovokovat, může pomoci i jiným kandidátům. V dnešní době se politici soustřeďují na proudy invazivních masivních trollingových kampaní a falešných obvinění. Pokud se ale budou politici jevit jako umírnění, vyrovnaní a připravení, mohou část tohoto hněvu odrazit,“ tvrdí Applebaumová.
„Samozřejmě, že ne každá země má environmentálního právníka čekajícího stranou a připraveného vstoupit na národní scénu. Pokud ale nic jiného, úspěch Čaputové nabízí naději, že i když se zdá, že politika se dostala do své nejtemnější a nejnebezpečnější podoby, nový politický projekt, který si nikdo předtím nedokázal ani představit, dokáže stále zaujmout veřejnost,“ dodává americká novinářka.
Související
Češi nejlépe vnímají Slovensko, Pellegriniho ale tolik nemusí, ukázal průzkum
Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce
Zuzana Čaputová , USA (Spojené státy americké) , The Washington Post , Media , Slovensko , Donald Trump
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 27 minutami
Čtvrtý taneční večer StarDance začal. Soutěž dnes opustí další pár
před 2 hodinami
Izraelské buldozery údajně zničily sídlo agentury OSN
před 2 hodinami
Kyjev sabotuje výměnu zajatců, tvrdí Rusko
před 3 hodinami
Amerikou hýbe falešné volební video. Rusko od něj dává ruce pryč
před 4 hodinami
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 5 hodinami
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 6 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 6 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 6 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 7 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 8 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 9 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 10 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 10 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 11 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 12 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 14 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
Státní policisté se příští týden chystají protestovat a chtějí dosáhnout zvýšení platů. Do protestní akce by se mohly zapojit tisíce příslušníků, přičemž je avizováno, že některé přestupky se namísto pokuty budou řešit dohodou.
Zdroj: Jan Hrabě