Příběh Zuzany Čaputové by mohl inspirovat další politiky. Ve svém sloupku to uvádí známý americký deník The Washington Post. Právě chování slovenské prezidentky prý příkladem, jak porazit například Donalda Trumpa nebo jiné politiky, kteří vsázejí na agresivní kampaň a rozdělování společnosti.
Deník Washington Post se zaměřil na postavu slovenské prezidentky Zuzany Čaputové. Známá novinářka a držitelka Pulitzerovy ceny Anne Applebaumová, která se věnuje se zejména problematice sovětského Ruska a východní Evropy, se na ni zaměřila ve svém sloupku.
Podle ní nastal „temný okamžik pro ty, kteří se zajímají o právní stát ve Spojených státech, a dokonce i pro ty, kteří se obávají o budoucnost demokracie v zemi“. Poukazuje na to, že americký prezident Donald Trump otevřeně porušuje nejen zákon, ale i zásady slušnosti. Pomocí sociálních médií se chlubí a vytahuje, čímž s každým tweetem snižuje autoritu a úctu své kanceláře. Přesto je prý těžké si představit, kdo by jej dokázal porazit.
Poukazuje také na to, že v podobně „temném okamžiku“ bylo v únoru 2018 i Slovensko. „Tato země byla vedena populistickou vládou spojenou s korupcí a organizovaným zločinem. Jan Kuciak, mladý novinář, který se pokusil tyto vztahy prozkoumat, byl brutálně zavražděn spolu se svou snoubenkou,“ uvádí s tím, že existovaly i náznaky, že do všeho byli zapleteni i vysoce postavení úředníci.
Applebaumová připomíná, že následovaly masové pouliční protesty, které donutily premiéra Roberta Fica k rezignaci. Přesto prý ale bylo obtížné si vůbec představit, jaký druh politické kampaně by mohl porazit Ficovu stranu. „Překvapivá odpověď přišla odnikud - nebo spíše od Pezinku, malého města na jihozápadním Slovensku, kde Zuzana Čaputová, environmentální právnička a sociální liberálka, strávila mnoho let bojováním proti skládce, která znečišťovala ovzduší a vodu v regionu. Čaputova, rozhněvaná vraždami, vstoupila do prezidentské kampaně v březnu 2018 jako kandidátka malé progresivní slovenské strany. O rok později vyhrála,“ píše se ve sloupku.
Jak to udělala? Novinářka uvádí, že právě na to se měla při nedávné návštěvě Čaputové v New Yorku možnost osobně zeptat. „Řekla mi, že zahájila svou politickou kariéru tím, že se snažila pochopit, proč lidé volili vládnoucí stranu, která používala rétoriku proti imigrantům a cizincům, útoky na média a „elity“, aby ospravedlnila svůj vliv,“ píše Applebaumová.
Cituje také slovenskou prezidentku, která varovala, že se lidé bojí neznámého a že tento strach využívají populisté. I proto se prý Slovákům rozhodla „nabídnout nejen její názory, ale také morální argumentaci". „Zatímco ostatní kandidáti se hašteřili v televizních debatách, ona byla klidná a uvážlivá,“ píše Washington Post.
Podle novinářky tak neživila nepřátelství, ale naopak se pokusila vybudovat mosty mezi lidmi, kteří mají společné hodnoty. Pomohlo jí i načasování – především kauza kolem vraždy Jána Kuciaka a jeho snoubenky, i odkaz z minulosti ohledně těžkého průmyslu na Slovensku. „Čaputová dlouho hovořila jak o reformě soudnictví i o regulaci životního prostředí," připomíná.
Právě Čaputovou by se podle novinářky mohly inspirovat i další země. A namísto debaty a argumentů o „boji a mobilizaci příznivců“ by mohli mít šanci ti, kteří používají „hesla, která sjednocují“. „Zvláštní forma sebekázně Čaputové, její rozhodnutí nenechat se rozzlobit nebo vyprovokovat, může pomoci i jiným kandidátům. V dnešní době se politici soustřeďují na proudy invazivních masivních trollingových kampaní a falešných obvinění. Pokud se ale budou politici jevit jako umírnění, vyrovnaní a připravení, mohou část tohoto hněvu odrazit,“ tvrdí Applebaumová.
„Samozřejmě, že ne každá země má environmentálního právníka čekajícího stranou a připraveného vstoupit na národní scénu. Pokud ale nic jiného, úspěch Čaputové nabízí naději, že i když se zdá, že politika se dostala do své nejtemnější a nejnebezpečnější podoby, nový politický projekt, který si nikdo předtím nedokázal ani představit, dokáže stále zaujmout veřejnost,“ dodává americká novinářka.
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Související
Češi nejlépe vnímají Slovensko, Pellegriniho ale tolik nemusí, ukázal průzkum
Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce
Zuzana Čaputová , USA (Spojené státy americké) , The Washington Post , Media , Slovensko , Donald Trump
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek