Ve světě každou minutu zemře hlady 11 lidí

Každou minutu ve světě zemře hlady 11 lidí. Ve své dnešní zprávě s názvem "Hlad se násobí" to uvedla mezinárodní charitativní organizace Oxfam. Poznamenala přitom, že hlady aktuálně umírá více lidí než na covid-19, který si celosvětové každou minutu vyžádá asi sedm životů. Vysoký počet hladovějících organizace přičítá konfliktům, dopadům pandemie a klimatické krizi.

"Statistiky jsou šokující, ale musíme si uvědomit, že tato čísla jsou tvořena jednotlivými lidmi, kteří čelí nepředstavitelnému utrpení. I jeden člověk je příliš mnoho," uvedla prezidentka americké pobočky Oxfam Abby Maxmanová.

Po celém světě nyní podle humanitární skupiny čelí hladu kolem 155 milionů lidí, což je o 20 milionů více než stejnou dobou loni. Zhruba dvě třetiny těchto lidí čelí hladu, protože v jejich zemi propukl ozbrojený konflikt.

"Neustávající konflikty, ještě navíc k ekonomickému propadu v důsledku covidu-19 a horšící se klimatické krizi, uvrhly 520.000 osob na pokraj vyhladovění," poznamenala Maxmanová. "Místo toho, aby bojovaly s pandemií, bojovaly znesvářené strany mezi sebou, čímž příliš často zasadily poslední ránu milionům lidí postiženým živelními pohromami a ekonomickými šoky," dodala.

Globální vojenské výdaje se navzdory pandemii v uplynulém roce podle Oxfam zvýšily o 51 miliard dolarů, což je nejméně šestinásobek částky, kterou OSN potřebuje k zastavení hladu ve světě.

Za největší "ohniska hladu" zpráva Oxfam označila Afghánistán, Etiopii, Jižní Súdán, Sýrii a Jemen, tedy země, které se potýkají s konflikty.

Maxmanová poznamenala, že hlad se nadále využívá jako válečná zbraň vůči civilistům. "Lidé nemohou žít v bezpečí či získat jídlo, když bombardují jejich trhy a ničí jejich plodiny a hospodářská zvířata," uvedla.

Oxfam v této souvislosti vyzvala vlády, aby ukončily konflikty, které způsobují hladomor, a aby umožnily humanitárním organizacím pomáhat ve válečných zónách. Organizace také apeluje na dárce, aby finančně podpořili snahy OSN zmírnit hlad.

Globální oteplování a ekonomické dopady pandemie mezitím způsobily čtyřicetiprocentní růst světových cen potravin, což je nejvíce za posledních deset let. Podle Oxfam nese tento růst cen značný podíl na zvýšení počtu hladovějících ve světě.

Související

Ilustrační foto

UNICEF: Více než čtvrtina dětí na světě nemá co jíst

Více než jedno ze čtyř dětí mladších pěti let na světě žije ve "velké" potravinové chudobě, což znamená, že více než 180 milionům dětí hrozí nepříznivý vliv na jejich růst a vývoj. Oznámil to ve středu Dětský fond Spojených národů (UNICEF), informuje agentura AFP.

Více souvisejících

hladomor

Aktuálně se děje

před 41 minutami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy