Ve Washingtonu začíná jednání o novém záchranném balíčku

Špičky amerického Kongresu a představitelé administrativy prezidenta Donalda Trumpa se po víkendu naplno ponořili do složitých vyjednávání o novém balíčku opatření na podporu ekonomiky zasažené koronavirovou krizí.

Neshody podle médií panují nejen mezi demokraty ovládanou Sněmovnou reprezentantů a Senátem kontrolovaným republikány, ale také mezi republikánskými zákonodárci a Bílým domem. Agentura Reuters připomíná, že dříve schválený program federální podpory pro miliony Američanů, kteří přišli o práci, skončí tento měsíc.

Kongresmani začali vyjednávat po dvoutýdenních prázdninách, během nichž Spojené státy několikrát zaznamenaly rekordní denní počty nákaz virem SARS-CoV-2, jakož i mírný nárůst denních počtů úmrtí spojovaných s nemocí covid-19. Na mnoha místech se kvůli nepříznivému vývoji epidemie obnovují restrikce, což ohrožuje restart amerického hospodářství či běžné výuky na školách.

Připravovaný zákon o podpoře ekonomiky by byl už několikátým záchranným balíčkem Kongresu. Na konci března zákonodárci schválili soubor opatření v bezprecedentním rozsahu 2,2 bilionů dolarů (přes 50 bilionů Kč), o měsíc později zase vyčlenili skoro 500 miliard dolarů na pomoc malým podnikům.

Republikánští senátoři nyní navrhují opatření v celkovém objemu asi jednoho bilionu dolarů. Jejich lídr Mitch McConnell dnes oznámil, že plán zahrnuje 105 miliard pro školy, další dotace pro malé firmy, přímou podporu pro jednotlivce a řadu dalších prvků. Demokrati už své plány rovněž nastínili, přičemž podle Reuters jsou od sebe aktuálně představy dvou politických stran velmi vzdálené.

Americká média ovšem v posledních dnech informují také o sporech mezi republikány v Kongresu a republikánským prezidentem Donaldem Trumpem. Ten prý chce mimo jiné podmínit dotace pro základní a střední školy obnovením prezenční výuky po letních prázdninách či prosadit nové daňové úlevy. O víkendu listy The New York Times (NYT) a The Washington Post napsaly, že Bílý dům také odmítá návrh miliardových dotací pro státy na podporu testování potenciálně nakažených lidí.

Na nalezení kompromisu zároveň nezbývá příliš času. "Zákonodárce tlačí čas, vzhledem k tomu, že rozšířená podpora v nezaměstnanosti pro desítky milionů Američanů propuštěných během pandemie má vypršet na konci měsíce. (Chystaný) Zákon je obecně vnímán jako poslední šance pro kongresmany schválit před listopadovými volbami významnější opatření související s pandemií," napsal dnes NYT.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Kongres USA USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy