Vraždu prezidenta Moïseho vyšetřuje víc států, chudé Haiťany to nezajímá

Vraždu haitského prezidenta Jovenela Moïseho, jehož zabilo minulý týden v noci v jeho domě zřejmě kolumbijské komando, vyšetřuje haitská policie ve spolupráci s kolegy z USA, Dominikánské republiky, Kolumbie, Panamy a Ekvádoru.

Mnohé obyvatele haitské metropole ale příliš nezajímá, kdo si smrt prezidenta objednal, napsal dnes deník El País. Moïse ani jeho předchůdci totiž nepomohli zlepšit život obyvatel této nejchudší země západní polokoule, sužované násilím ze strany ozbrojených gangů a přírodními katastrofami.

"Se strachem vstávám, se strachem usínám. Často se objeví zločinci a začnou střílet, tak uteču a pak se zas vrátím ke svému zboží," citoval deník El País dvaašedesátiletou Clenu Divalovou, která v haitské metropoli na ulici prodává hygienické potřeby. "Život tady je velmi obtížný, často nemám peníze ani na jedno jídlo denně," řekla Divalová, která má stánek se zbožím na stejném místě jako v lednu 2010, kdy zemětřesení zničilo Port-au-Prince a okolí. Zemřelo při něm tehdy na 200.000 lidí.

"Nevím, kdo zabil prezidenta a ani mě to moc nezajímá. Nemám čas sledovat zprávy. Vím jen, že každý den je vše dražší, nemůžu si koupit ani polovinu jídla co dříve. Kuře? To je jen pro bohaté," popsala Visonin Christainvalová (29), která nedaleko Divalové prodává oblečení.

Na Haiti v posledních měsících zesílila činnost gangů, které bojují o teritorium a které žijí z únosů či obchodu s drogami a se zbraněmi. Haiti je na důležité trase tohoto nelegálního obchodu mezi Kolumbií a Venezuelou na jedné straně a Spojenými státy na straně druhé.

Třiapadesátiletý Moïse, který od nástupu do úřadu v únoru 2017 čelil řadě protivládních protestů kvůli zhoršující se ekonomické krizi a jehož mnozí vinili i z autoritářského způsobu vládnutí, byl zavražděn na předměstí Port-au-Prince 7. července asi v jednu ráno místního času. Zasáhlo ho 12 střel, zraněna byla i jeho manželka, která byla posléze převezena do Miami a není už v ohrožení života. Zraněn ale nebyl nikdo další, ani prezidentova ochranka.

Haitská policie dosud zatkla v souvislosti s prezidentovou vraždou 21 lidí, z toho 18 kolumbijských bývalých vojáků, včetně nižších důstojníků. Další tři bývalé kolumbijské vojáky zastřelila haitská policie v den prezidentovy vraždy později odpoledne. Na základě výslechu zadržených Kolumbijců a díky údajům v jejich mobilních telefonech zadržela haitská policie o víkendu třiašedesátiletého haitského lékaře Christiana Emmanuela Sanona, který žil dlouhé roky na Floridě a v červnu přiletěl na Haiti.

Šéf haitské policie v neděli oznámil, že Sanon je jedním z podezřelých z naplánování Moïseho vraždy, ač původně měl v úmyslu prezidenta jen zajmout. Sanon si podle haitské policie najal Kolumbijce přes firmu CTU Security, která sídlí na Floridě a kterou zastupuje Venezuelan Anthony Emmanuel Itriago. Tato společnost nabízí bezpečnostní služby a v úvodu svých internetových stránek má mimo jiné hesla “Black Lives Matter”, odkazují na hnutí bojující proti rasismu, a “Blue Lives Matter”, odsuzující násilí proti policistům.

Na Floridě žije největší haitská komunita ve Spojených státech a není to poprvé, co se floridská firma ocitla ve spojení s ozbrojenou operací v Latinské Americe. Loni začátkem května se zaměstnanci bezpečnostní firmy Silvercorp, sídlící na Floridě, spolu s bývalými venezuelskými vojáky podíleli na Operaci Gedeón, vylodění několika člunů nedaleko Caracasu, jež mělo pomoci zažehnout převrat a svrhnout autoritářského prezidenta Venezuely Nicoláse Madura.

Haitská prokuratura v pondělí začala s výslechy dalších podezřelých, předvolala si mimo jiné šéfa bezpečnosti prezidentského paláce Dimitriho Hérarda, jehož policie už dříve podezřívala z nelegálního obchodu se zbraněmi a který letos několikrát cestoval do Kolumbie a dalších zemích Latinské Ameriky, či šéfa prezidentovy ochranky Jeana Laguela Civila. Oba mají mimo jiné vysvětlit, jak se mohli útočníci do prezidentské rezidence dostat. Prokuratura předvolala k výslechu i dva bývalé senátory a dva místní podnikatele Réginalda Boulose a Dimitriho Vorbeho.

Na Haiti nyní není jasné, kdo se ujme vedení země. Několik hodin po vraždě prezidenta se do čela země postavil premiér Claude Joseph, který vyhlásil výjimečný stav. Josepha měl ale právě v minulém týdnu nahradit v úřadu premiéra Ariel Henry, jehož jmenoval Moïse krátce před smrtí a který se oficiálně nestačil ujmout vlády. O víkendu byl úřadujícím prezidentem Haiti senátory zvolen šéf Senátu Joseph Lambert. Třicetičlenná horní komora parlamentu má ale nyní jen 10 členů, mandát ostatních vypršely loni v lednu.

Haiti nyní nemá funkční ani dolní komoru parlamentu, i ta skončila v lednu 2020, další volby se zatím nekonaly a prezident od té doby vládl pomocí dekretu. Prezidentské a parlamentní volby Moïse vyhlásil na letošní září, kandidovat v nich už podle ústavy neměl. Voliči by měli v září hlasovat i o změně ústavy, což se nelíbí části opozice.

Známo není ani datum Moïseho pohřbu, v pondělí haitská vláda oznámila vznik výboru, který byl měl státní pohřeb Moïseho zorganizovat.

Související

FBI

FBI zatkla další podezřelé v případu vraždy haitského prezidenta

Agenti amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) zatkli na Floridě další čtyři podezřelé v případu vraždy haitského prezidenta Jovenela Moïseho v červenci 2021, napsala dnes agentura Reuters. V souvislosti s atentátem byly zatčeny už desítky podezřelých různých národností, včetně 18 kolumbijských žoldnéřů.

Více souvisejících

Jovenel Moise Haiti

Aktuálně se děje

před 36 minutami

Izraelská armáda

Izrael opatrně rozšířil operace v Rafahu, Nechce naštvat Bidena

Izraelský bezpečnostní kabinet schválil "mírné rozšíření" operací armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Zároveň nařídil svým vyjednavačům pokračovat ve snahách o uzavření dohody o výměně rukojmí s militantním hnutím Hamás. S odvoláním na server Axios o tom v pátek informovala agentura Reuters.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

MS v hokeji

Švýcaři si v úvodu bez potíží poradili s Nory, Němci dali Slovákům lekci z produktivity

Dvěma odpoledními zápasy vypuklo v pátek v pořadí již 87. mistrovství světa v ledním hokeji, které se letos koná v Praze a Ostravě. Prvními mužstvy, která se střetla v rámci pražské skupiny A, byla mužstva Švýcarska a Norska. V tomto duelu nakonec k žádnému překvapení nedošlo, přestože po první třetině byl stav nerozhodný 1:1. Druhá třetina ale byla v režii favoritů ze Švýcarska, když v ní díky brankám Löffela, Sentelera a Scherweye šli postupně do vedení 4:1. Niederreiter pak přidal poslední pátou švýcarskou branku, Norové už jen korigovali na konečných 5:2. To v Ostravě se hrál do konce druhé třetiny vyrovnaný duel, když se Slovákům v zápase s Němci podařilo dorovnat z 0:2 na 2:2. Závěrečná třetina ale ukázala, že stříbrní medailisté z posledního šampionátu byli více produktivní a nakonec to i přes snahu Slováků dotáhli k výhře 4:6. 

před 4 hodinami

před 10 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

Čaputová před koncem mandátu nečekaně odjela vlakem do Kyjeva

Dnes ráno přicestovala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová do Kyjeva na svou rozlučkovou návštěvu Ukrajiny.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy