Vysoké ceny energií podle Bidena ukazují na potřebu rozvoje čisté energetiky

Současné vysoké ceny energií ukazují na potřebu diverzifikovat energetické zdroje a rozvíjet čistou energetiku, řekl dnes na klimatické konferenci COP26 ve skotském Glasgow americký prezident Joe Biden. Podle něj se jedná o proces, který může přinést miliony pracovních míst.

"Glasgow musí být začátkem desetiletí ambicí a inovací, abychom zachovali naši společnou budoucnost," řekl Biden. Připustil, že klimatická změna pustoší svět, "ničí životy a živobytí lidí" a stojí biliony dolarů. S každým dnem podle amerického prezidenta rostou náklady způsobené nečinností zemí.

Lidstvo se nachází na rozcestí svých dějin, míní Biden. "Máme schopnost do sebe investovat a vybudovat spravedlivou budoucnost čisté energie a v tomto procesu vytvářet miliony dobře placených pracovních míst a příležitostí po celém světě," dodal 78letý šéf Bílého domu s tím, že Spojené státy půjdou příkladem.

Do roku 2030 budou podle něj USA schopny splnit svůj cíl omezení emisí skleníkových plynů o zhruba 50 procent v porovnání s úrovní roku 2005. Bidenova administrativa zároveň vypracovala dlouhodobou strategii dosažení uhlíkové neutrality USA nejpozději do roku 2050.

Biden dále sdělil, že Spojené státy hodlají pomoci rozvojovým zemím v přechodu na čistou energetiku. "Máme povinnost pomoci," řekl s tím, že USA chtějí do roku 2024 zčtyřnásobit finanční podporu rozvojovým zemím v boji proti změnám klimatu.

Biden vyhlásil boj proti klimatickým změnám za jeden z hlavních cílů svého prezidentství. Po jeho letošním nástupu do funkce se USA vrátily k plnění pařížské klimatické dohody, od které Bidenův předchůdce Donald Trump odstoupil. Současný americký prezident se momentálně snaží prosadit balíček zákonů na ochranu klimatu. Kvůli sporům v rámci jeho Demokratické strany se mu to však zatím nepodařilo, připomíná agentura DPA.

Související

Joe Biden

Stíhačky za NATO? Biden bude s Erdoganem řešit prodej F-16

Americký prezident Joe Biden uvedl, že mu turecký prezident Erdogan v pondělním telefonátu zopakoval přání Ankary koupit stíhačky F-16 od Spojených států. Biden naopak chce, aby Ankara stáhla své námitky proti vstupu Švédska do NATO. Uvedla to agentur Reuters.

Více souvisejících

Joe Biden COP 26 (klimatická konference Glasgow) Energetika

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Kišiněvský summit EPC Prohlédněte si galerii

Kišiněvský summit EPC je v plném proudu. Setkal se Zelenskyj s Vučićem, Erdogan na poslední chvíli účast odvolal

Zájemci o členství se sbližují s Evropskou unií. Osobní kontakt proběhl dokonce mezi srbským a ukrajinským prezidentem. Přesto, že Srbové mají dlouhodobě velice dobré vztahy s Ruskem. Účast k velkému zklamání pořadatelů na poslední chvíli odvolal turecký prezident. V odpoledních hodinách započalo jednání Arménie s Ázerbájdžánem za francouzské, německé a eurounijní mediace.

před 3 hodinami

63. Zlín Film Festival Prohlédněte si galerii

Ve Zlíně odstartoval 63. ročník zlínského filmového festivalu "Zlín Film Festival"

Na 63. ročníku Zlín Film Festivalu se diváci mohou těšit na neuvěřitelnou nabídku 295 filmů z více než 50 zemí světa. Tento prestižní filmový festival, který se koná v Zlíně, nabídne bohatý doprovodný program vhodný jak pro školy, tak i pro celou rodinu. Od dnešního dne se do Zlína sjíždějí významné osobnosti z filmové branže, které přijely oslavit tuto událost. Vrcholem večera bude slavnostní předání Zlatého střevíčku, který obdrží herec Pavel Nový. Festival se koná v termínu od 1. do 7. června, takže návštěvníci mají celý týden na to, aby se ponořili do světa filmového umění.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Flakpanzer Gepard je německý samohybný protiletadlový systém (SPAAG) osazený dvojicí 35mm kanónů Oerlikon

Pentagon koupí smrtící systém Gepard pro Ukrajinu

Americká společnost Global Military Products podepsala smlouvu s americkým ministerstvem obrany, která jí přiděluje kontrakt v hodnotě přesahující 118 milionů dolarů na nákup a dodávku samohybných protiletadlových systémů Gepard do Ukrajiny. Informovala Evropská pravda s odkazem na zprávu Pentagonu.

před 5 hodinami

Česká národní banka

Finanční sektor je odolný. ČNB vypustí jedno z pravidel pro poskytování hypoték

Dnes se Bankovní rada České národní banky sešla k projednání Zprávy o finanční stabilitě pro jaro 2023, která hodnotí stav a odolnost domácího finančního sektoru vůči nepříznivým vlivům. Tato zpráva posloužila jako východisko pro stanovení makroobezřetnostní politiky, která se zaměřuje na řízení rizik a stabilitu finančního systému. Hlavními nástroji této politiky jsou určování kapitálových rezerv bank a stanovení maximálních limitů pro poskytování spotřebitelských úvěrů zajištěných obytnými nemovitostmi. ČNB to uvedla na svém webu.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Jana Peterková

Vpád do síně pražského soudu už řeší i kriminálka. Peterková se nepoučila a šíří nesmysly dál

Jana Peterková po svém odsouzení zašla ještě dál, teď se považuje za občanku již neexistující ČSFR a proklamuje, že je Česká republika pouze korporát. Resort vnitra varuje před sektou, která tyto myšlenky má na svědomí. Antisemitismus, rasismus a antisystémové smýšlení u podobného spolku v USA, známého jako Suverénní občané, končí u závažných zločinů. 

Aktualizováno před 9 hodinami

Největší událost v historii Moldavska. Začal druhý summit Evropského politického společenství, dorazil Zelenskyj

Dnes se nedaleko moldavského hlavního města Kišiněv v MIMI Castle koná summit Evropského politického společenství (EPC). Začal v 9:00 středoevropského času. Loňský summit EPC proběhl ve stínu těžké energetické a bezpečností krize, ten letošní zase může Moldavanům otevřít dveře do Evropy. Dorazil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy