Vzácné opičí neštovice se po Evropě objevily i v USA

V americkém Massachusetts se ve středu prokázal případ opičích neštovic, vzácné nemoci, která se vyskytuje zejména v Africe. Nakaženým je muž, který byl nedávno v Kanadě. Američtí zdravotníci nyní zkoumají, zda má tato infekce souvislost s malým ohniskem nemoci v Evropě. Informovala o tom agentura AP.

Ve středu oznámilo pět potvrzených případů opičích neštovic Portugalsko. V Británii, kde se první případ objevil začátkem měsíce, úřady evidují sedm nakažených. Podezření na několik infekcí je také ve Španělsku.

Nakažený muž z Massachusetts je v nemocnici, ale jeho stav je dobrý. Opičí neštovice mají mírnější příznaky než pravé neštovice a mezi jejich příznaky patří horečka, bolesti hlavy a vyrážka. Prokázaný případ nepředstavuje riziko pro veřejné zdraví, upozornily podle AP úřady.

V letošním roce jde v USA o první potvrzený případ, v minulém roce se ale prokázala jedna infekce v Texasu a jedna v Marylandu, a to u lidí, kteří se vrátili z Nigérie.

Opičí neštovice byly poprvé zaznamenány u člověka v 70. letech minulého století v Demokratické republice Kongo. Posléze byly hlášeny případy i z dalších afrických zemí. Název dostaly podle opice makaka, u něhož byl virus poprvé objeven koncem 50. let 20. století.

Státní zdravotní ústav uvádí, že virus se na člověka přenese kousnutím, škrábnutím nebo přímým kontaktem s krví infikovaných živočichů (zejména hlodavců, ale také primátů). K šíření viru dochází i respirační cestou, tělními tekutinami infikovaných osob a předměty kontaminovanými virem.

Inkubační doba onemocnění je obvykle 6 až 16 dní. Samotná nemoc trvá dva až čtyři týdny, přičemž klinické projevy jsou podobné pravým neštovicím. Smrtnost je 1-10 %.

První případy opičích neštovic potvrdily Španělsko, Itálie i Švédsko

Další evropské země dnes ohlásily první případy opičích neštovic. V Madridu se nemoc potvrdila u sedmi mužů, Itálie a Švédsko mají po jednom případu. Výskyt této vzácné nemoci, dosud známé především z Afriky, tento týden potvrdily i Británie a Portugalsko, uvedla agentura AP.

V Madridu zdravotnické úřady výskyt nemoci prověřují u 24 osob. "Je však možné, že se v příštích dnech objeví více případů," uvedl zástupce radního pro zdravotnictví v madridské oblasti Antonio Zapatero. Nakažení mají podle úřadů mírný průběh nemoci.

Podle deníku El País španělské ministerstvo zdravotnictví jedná o nákupu tisíců dávek vakcíny proti neštovicím, které vyrábí dánská firma Bavarian Nordik. Očkování by dostaly osoby, které přišly do blízkého styku s nakaženými.

Svůj první případ dnes ohlásila Itálie. V Římě skončil v izolaci mladý italský turista, který se nedávno vrátil z Kanárských ostrovů, a další dva případy hygienici prošetřují. Ve Švédsku dnes úřady rovněž potvrdily jeden případ opičích neštovic.

Ve Francii úřady prověřují výskyt nemoci u jednoho člověka v regionu Île-de-France, oznámilo dnes ministerstvo zdravotnictví. Dalších 17 případů vyšetřují i zdravotníci v kanadském Montrealu. První případ dnes oficiálně oznámil také americký stát Massachusetts.

V uplynulých dnech výskyt nemoci zaznamenaly Británie a Portugalsko, kde se počet nakažených zvýšil na 14. Britské úřady uvedly, že v zemi se případy prokázaly hlavně u homosexuálů a bisexuálů či mužů, kteří měli pohlavní styk s dalšími muži.

První letošní případ opičích neštovic v Evropě se prokázal na začátku května u muže cestujícího z Afriky do Británie. Od roku 2020 se Africe podařilo úspěšně čelit řadě ohnisek opičích neštovic. Rozšíření nemoci do neafrických zemích však mezi odborníky vzbudilo otázky, například ohledně mutace viru či nových způsobů přenosu.

Afrika řešila nákazu opičími neštovicemi roku 2020, v době covidu

Afrika zvládla vlnu nákazy virem opičích neštovic v době epidemie covidu-19, kdy byla pozornost světa upřená jinam. Řekl to dnes úřadující ředitel afrického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Ahmed Ogwell Ouma a vyjádřil znepokojení nad současnými případy nákazy v Evropě a v USA.

Několik nemocných je hlášeno z Británie, Portugalska, Španělska, Švédska a USA. K symptomům patří horečka, bolest hlavy a vyrážka. Nemoc, poprvé zjištěná u opic, se vyskytuje nejčastěji na západě a v centru Afriky.

Ouma řekl, že v roce 2020 byla nákaza zaznamenána v Kongu, Nigérii, Kamerunu a Středoafrické republice. "Měli jsme na kontinentu v době pandemie (covidu-19) značný výskyt opičích neštovic. Očekáváme, že budou další vlny a my se s nimi vyrovnáme běžným způsobem. Znepokojuje nás ale, že se případy vyskytly mimo Afriku, zejména v Evropě. Bylo by velmi užitečné předat si informace o zdroji této nákazy," řekl Ouma.

Dodal, že jeho pracoviště je v kontaktu se středisky CDC v evropských zemích, protože "vyskytnou-li se opičí neštovice tak daleko od zalesněných oblastí, pak to vyvolává mnoho otázek".

Opičí neštovice byly poprvé zaznamenány u člověka v 70. letech minulého století v Kongu. Posléze byly hlášeny případy i z dalších afrických zemí. Název dostaly podle opice makaka, u něhož byl virus poprvé objeven koncem 50. let 20. století.

Související

Video ze smrtelného napadení vězně v nápravném zařízení Marcy

Dozorci v nápravném zařízení v New Yorku utýrali vězně k smrti

Tragická smrt 43letého Roberta Brookse, který zemřel den po brutálním útoku ze strany dozorců v nápravném zařízení Marcy ve státě New York, vyvolala bouři nevole a otevřela debatu o násilí a zodpovědnosti v amerických věznicích. Incident, zachycený na zveřejněných záznamech z tělesných kamer, otřásl nejen Brooksovou rodinou, ale i celou veřejností.
Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost. Komentář

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) nemoci lékaři

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 16 minutami

V Jižní Koreji havarovalo při přistání dopravní letadlo

Mimořádná zpráva V Jižní Koreji havarovalo při přistání dopravní letadlo. Přes 176 lidí je po smrti

Při přistání na jihokorejském letišti Muan zahynulo při havárii letadla nejméně 176 lidí. Letoun Boeing 737-800 provozovaný společností Jeju Air přepravoval celkem 181 cestujících a členů posádky a směřoval z Bangkoku, Thajska, do Jižní Koreje. Přesná příčina nehody zatím nebyla potvrzena. Podle hasičského sboru však k tragédii mohlo přispět srážka s ptáky a nepříznivé počasí. Vyšetřovatelé nadále pracují na objasnění všech okolností této tragické události, uvedl server BBC.

před 26 minutami

V Jižní Koreji havarovalo při přistání dopravní letadlo

Letadlu při přistání zřejmě selhal podvozek. Katastrofu zachytily kamery

Letecká katastrofa, která otřásla Jižní Koreou, si v neděli vyžádala životy desítek lidí. Dopravní letadlo havarovalo při přistání na letišti v jihozápadní části země. Letoun sklouzl po přistávací dráze na břiše, následně narazil do zemního valu a vzplál. Tragédie, při níž zahynulo nejméně 175 osob, se stala nejhorší leteckou nehodou v Jižní Koreji od roku 1997, uvedl server CNN.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu jde na operaci. Lékaři mu seberou prostatu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který letos oslavil 75. narozeniny, se chystá na další lékařský zákrok. Podle oficiálního prohlášení jeho kanceláře bude hospitalizován, aby podstoupil operaci odstranění prostaty. Tento krok následuje po diagnóze infekce močových cest způsobené benigním zvětšením prostaty.

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Výměna zajatců s Ukrajinou se komplikuje. Rusku se do ní z jistého důvodu už příliš nechce

Začátkem nového roku se mezi Ukrajinou a Ruskem očekává další výměna válečných zajatců, přestože konečná dohoda stále zůstává nejistá. Podle Petra Jaceňka, zástupce ukrajinského Úřadu pro zacházení s válečnými zajatci, se jednání s Moskvou v posledních měsících výrazně zkomplikovala. Důvodem je mimo jiné i fakt, že ruské síly zaznamenaly na frontové linii značné úspěchy.

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Tajná továrna, sestřelování ze střech. Jak probíhá dronová válka na Ukrajině?

Rusko zintenzivňuje svou leteckou válku na Ukrajině a v tajné továrně urychluje výrobu dronů, aby podpořilo více než dva roky trvající ofenzívu. Na střeše v Kyjevě mezi tím malá skupina dobrovolníků hlídá město, ozbrojena pouze starými sovětskými kulomety. Informace o tom, jak dronová válka na Ukrajině probíhá, přinesl server CNN.

včera

Video ze smrtelného napadení vězně v nápravném zařízení Marcy

Dozorci v nápravném zařízení v New Yorku utýrali vězně k smrti

Tragická smrt 43letého Roberta Brookse, který zemřel den po brutálním útoku ze strany dozorců v nápravném zařízení Marcy ve státě New York, vyvolala bouři nevole a otevřela debatu o násilí a zodpovědnosti v amerických věznicích. Incident, zachycený na zveřejněných záznamech z tělesných kamer, otřásl nejen Brooksovou rodinou, ale i celou veřejností.

včera

včera

včera

Zoran Milanović

Chorvatsko se chystá si znovuzvolit svého vlastního Donalda Trumpa

Chorvatsko uzavírá svůj „supervolební rok“ prezidentskými volbami, které se uskuteční tuto neděli. Zoran Milanović, současný prezident a kontroverzní kritik Evropské unie i NATO, je podle předvolebních průzkumů jasným favoritem. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, druhé kolo proběhne 12. ledna. Uvedl to server Politico.

včera

Světová zdravotnická organizace

WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí

Smrtící epidemie v Demokratické republice Kongo (DRC) byla podle Světové zdravotnické organizace (WHO) spojena s kombinací virových respiračních infekcí, malárie a podvýživy. Původně považovaná za "záhadnou nemoc", epidemie si vyžádala životy téměř 50 lidí, převážně malých dětí, a téměř 900 dalších osob onemocnělo v západní oblasti Panzi.

včera

Rusko, ilustrační foto

Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce

8. března 2023, na Mezinárodní den žen, rozdávali ruští vojáci v Melitopolu, městě na jihu Ukrajiny, ženám a dívkám tulipány a snítky mimózy. Tento krok měl zlepšit vztahy mezi okupanty a místními obyvateli. Ale noc předtím někdo tajně vylepil plakáty po zdech a lampách. Na nich byla zobrazena mladá Ukrajinka v tradiční vyšívané košili, jak bije ruského vojáka kyticí. Slogan zněl: „Nechci květiny. Chci svou Ukrajinu.“

včera

včera

Jana Synková ve filmu Babovřesky 2

Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková

Ve věku 80 let zemřela legendární herečka Jana Synková, známá nejen jako teta Kateřina ze seriálu Saturnin, ale také jako psycholožka Kudláková z populární filmové trilogie Byl jednou jeden polda. Smutná zpráva přichází pouhých šest měsíců po smrti jejího manžela, zakladatele Studia Ypsilon Jana Schmida (†87), který zemřel letos v červnu.

včera

včera

Věznice

Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"

V prosinci objevila Douna Haj Ahmed, syrská uprchlice žijící v Londýně, bolestivou pravdu o minulosti svého manžela Abdullaha Al Nofala. Během sledování záběrů zpravodajství, kde rebelové slavili pád režimu Bašára Asada, její muž nečekaně odhalil temnou kapitolu svého života. Obrátil se na svou ženu a se slzami v očích řekl: „To je místo, kde mě zatkli. To je to místo.“

včera

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy