Vzestup Sanderse děsí demokraty, píše deník New York Times

Špičky Demokratické strany stále více znepokojuje současný vzestup senátora Bernieho Sanderse v klání o zisk stranické nominace na prezidenta USA. Ve snaze zabránit Sandersovi, aby demokraty reprezentoval v boji s prezidentem Donaldem Trumpem, jsou přitom vysocí stranící ochotni riskovat i rozbroje uvnitř strany a zabránit mu v zisku nominace na letním sjezdu, pokud k tomu dostanou příležitost. S odkazem na rozhovory s 93 vysoce postavenými demokraty to dnes napsal list The New York Times (NYT).

V nominačním souboji kandidáti usilují o zisk delegátů, kteří pro ně budou hlasovat na sjezdu plánovaném na červenec v Milwaukee. Těch je 3979 a aby uchazeč získal nominaci hned v prvním kole, musí dostat 1991 hlasů.

Pokud se to nikomu nepodaří, hlasuje se v dalších kolech. V těch pak již dosavadních 3979 delegátů není vázáno výsledkem voleb ve svém státě a může svůj hlas odevzdat komukoliv. K tomu navíc nově hlasuje 771 takzvaných superdelegátů, což jsou vysoce postavení demokraté - zákonodárci, guvernéři či bývalí prezidenti.

Řada pozorovatelů se shoduje, že podle dosavadního vývoje nominačního souboje existuje vysoká šance, že před sjezdem nikdo nadpoloviční většinu delegátů nezíská. Podle NYT si to myslí i většina ze superdelegátů, které list zpovídal.

Mezi vysoce postavenými demokraty přitom převládá názor, že pokud Sanders nominační klání vyhraje, ale nezíská nadpoloviční většinu delegátů, neměla by ho strana do souboje s Trumpem vyslat. Ačkoliv se někteří straníci obávají, že by taková situace mohla způsobit hluboké rozkoly mezi frakcemi Demokratické strany, ohrozit její soudržnost a nahrát republikánům, jiní se domnívají, že je to menší problém, než kdyby demokraty ve volbách zastupoval Sanders.

Senátor za Vermont, který sám sebe nazývá demokratickým socialistou, znervózňuje demokratické špičky svou výrazně levicovou agendou, jež zahrnuje například plán na zavedení státní zdravotní péče či bezplatného studia na státních vysokých školách.

V demokratických kuloárech se tak již nyní probírají možné strategie na sjezd a rodí se i nápady, jež podle NYT někdy připomínají spíše politické drama. Jedním z nich je například plán přivést do hry kandidáta, který se vůbec nominačního souboje nezúčastnil, ale je silnou jednotící figurou. Jedním takovým je například senátor za Ohio Sherrod Brown či předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Další myšlenkou je zapojit do hry manželku bývalého prezidenta Barracka Obamy Michelle, která by mohla kandidovat jako Sandersova viceprezidentka. Demokraté by tím měli v prezidentské volbě osobnost, kterou by mohli bezvýhradně podporovat.

Další vývoj nominačního procesu silně předznamená takzvané volební superúterý 3. března, kdy se bude hlasovat v 16 státech a teritoriích najednou a rozdělí se více než třetina všech delegátů. Pokud Sanders přesvědčivě vyhraje, dokáže zřejmě nominaci získat bez problémů. Pokud bude výsledek těsný, mohl by sice nominační klání vyhrát, ale o možnost utkat se s Trumpem by musel dále bojovat na značně nepřátelsky naladěném sjezdu.

Související

Volodymyr Zelenskyj a Joe Biden

Biden u senátorů nepochodil. Ukrajina zatím nedostane další americké peníze

Republikáni v Senátu ve středu zablokovali rozsáhlou finanční pomoc Ukrajině a Izraeli, kterou navrhoval americký prezident Joe Biden. Balíček jsou ochotni podpořit za předpokladu, že dojde ke zpřísnění imigrační politiky. Bílý dům v uplynulých dnech upozornil, že prostředky na pomoc Kyjevu mohou být brzy vyčerpány. 

Více souvisejících

Bernie Sanders (kandidát na post prezidenta USA) Volby USA

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 24 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad

Současná situace kolem války na Ukrajině je poznamenána významnými kroky jak Spojených států, tak Ruska, přičemž obě strany se snaží získat výhodu v konfliktu před možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu, uvedl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy