Washington povolává kvůli obavám z nepokojů národní gardu

Starostka americké metropole Washingtonu Muriel Bowserová povolala do města 340 příslušníků národní gardy a vyzvala obyvatele, aby se v příštích dnech vyhýbali centru. Hlavní město se totiž připravuje na středeční masivní manifestace v souvislosti se schůzí obou komor Kongresu, při níž má být 6. ledna oficiálně vyhlášen vítěz prezidentských voleb.

Washngton D.C.
doporučujeme

Současný šéf Bílého domu Donald Trump, který prohrál, neustále napadá legitimitu voleb a usiluje o zvrácení jejich výsledku.

Bowserová dnes podle agentury AP apelovala na obyvatele metropole, aby se vyhnuli konfrontaci s kýmkoliv, "kdo vyhledává potyčku". Varovala však zároveň, že "lidem nedovolí podněcovat násilí, zastrašovat místní a poškozovat naše město".

Podle bezpečnostních zdrojů AP starostka požádala rovněž o nasazení neozbrojených příslušníků národní gardy, kteří mají pomoci místním policejním sborů se zvládáním situace.

Společná schůze obou komor Kongresu po prezidentských volbách je za normálních okolností formální záležitostí, při níž zákonodárci stvrdí výsledky hlasování sboru volitelů, které jsou již předem známé. Ve volbách z loňského listopadu zvítězil demokrat Joe Biden, který získal 306 hlasů oproti Trumpovým 232.

Republikánský prezident však svou prohru stále odmítá uznat a usiluje o zvrácení výsledků voleb s odvoláním na údajné podvody, o nichž se mu však zatím nepodařilo přesvědčit jediný soud. Jeho podporovatelé svolávají na 6. ledna demonstrace na několik míst v hlavním městě, při nichž chtějí vyzvat Kongres, aby oficiální prohlášení výsledků voleb na poslední chvíli zablokoval.

Demonstrace přitom podporuje samotný prezident, který před několika dny na twitteru napsal, že se jich dosud blíže neurčeným způsobem hodlá zúčastnit. Svoje podporovatele také vyzývá k co nejhojnější účasti na této "historické" akci, která by podle jím sdíleného videa měla být "největší v historii Washingtonu".

Úřady se přitom připravují na to, že řada z účastníků bude v rozporu s místními zákony ozbrojena. Podle listu The Washington Post se dokonce v internetových krajně pravicových skupinách spřádají plány na vytvoření "ozbrojeného tábora" v parku mezi Bílým domem a Kapitolem.

Dramatický vývoj lze předpokládat také v samotném Kongresu, kde se skupina 11 senátorů v čele s Tedem Cruzem chystá odmítnout potvrzení Bidenova vítězství a požádat o desetidenní audit výsledků v některých státech. Americká média již delší dobu upozorňují, že podobné snahy mohou celý proces přinejlepším zdržet a na výsledku voleb nic nezmění. Biden by se měl podle ústavy ujmout moci 20. ledna.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirem se ve světě nakazilo přes 100 milionů lidí

26.01.2021 21:40 Počet lidí, kteří se nakazili koronavirem, na celém světě přesáhl 100 milionů. Vyplývá to ze…

Biden chce ve snaze zastavit koronavirus očkovat až 1,5 milionu lidí denně

26.01.2021 16:10 Nová americká administrativa si původně vytyčila za cíl očkovat proti koronaviru 100 milionů lidí…

McConnell přestal blokovat dohodu o uspořádání Senátu po volbách

26.01.2021 14:50 Šéf republikánů v americkém Senátu Mitch McConnell dnes oznámil, že přestane blokovat změny v…

Demokraté formálně předali Senátu ústavní žalobu na Trumpa

26.01.2021 07:41 Demokraté ze Sněmovny reprezentantů formálně předali ústavní žalobu na předchozího prezidenta…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama