Zoufalost z nedostatku práce: Přistěhovalci převážejí těla zemřelých.

Po Brazílii je Peru druhou nejvíce zasaženou zemí virem SARS-CoV-2 v Jižní Americe. Země oficiálně registruje přes 300 tisíc nakažených a přes 13 tisíc zemřelých, a to i přes to, že vláda zavedla přísnou karanténu. Počty pozitivních případů i úmrtí budou ještě pravděpodobně narůstat hlavně kvůli nedostatečné úrovni zdravotnictví a nerovnosti ve společnosti, protože většina Peruánců nemá ani přístup k tekoucí vodě. CNN vykreslilo příběh dvou přistěhovalců z Venezuely, kteří přišli o svou práci kvůli karanténním opatřením a nyní se dobrovolně vystavují infekci, aby uživili své rodiny. Vyzvedávají těla zemřelých na covid-19 z jejich domovů v peruánském hlavním městě Lima.

Néstor Vargas a Luis José Cerpa přišli do Peru, aby se vyhnuli zhroucení ekonomiky ve Venezuele. Od roku 2016 přišlo do Peru téměř 900 tisíc lidí, kteří pracovali za minimální mzdu, aby mohli finančně pomáhat svým rodinám nebo aby je mohli dostat ze země.

„Nemohli jsme pracovat tři měsíce a musíme jíst, platit nájem a posílat peníze domů do Venezuely. Tato práce je opravdu obtížná, ale máme tu takové přísloví, že nutnost ospravedlňuje téměř cokoliv,“ řekl Vargas pro CNN.

Vargas i Cerpa si v současné době vydělávají dvakrát tolik, než byla jejich původní měsíční mzda. Prací až 19 hodin denně sedm dní v týdnu si vydělají 500 amerických dolarů. Většina zemřelých, které Vargas a Cerpa převážejí pochází z chudých čtvrtí, protože si tamní lidé nemohou dovolit pohřební služby, které by všechno zajistily. Když rodina pro Raula Oliverase zavolala sanitku, protože trpěl příznaky covid-19, nikdo nedorazil. Rodina musela přihlížet, jak umírá a poté byli přivoláni Vargas a Cerpa, aby mohli tělo odvézt do krematoria.

Do večera přivezli do krematoria více než 12 zemřelých, poté dostali výzvu z nemocnice Villa Maria del Triunfo. Tamní personál zavolal oba muže, aby odvezli 13 těl, protože v márnici již není místo. V krematoriu El Angel Cemetery většina zaměstnanců pochází také z Venezuely. „Peruánci to nedělají, protože je to těžké,“ řekl Orlando Arteaga, který musí obsluhovat pece, které pracují nepřetržitě a kartonové rakve se neustále kupí.

„Nejsou to ani všechna těla, jsou někde jinde, protože my nemáme už prostor a venku zůstat nemohou,“ řekl Arteaga a dodává, že by tuto zkušenost nepřál ani největšímu nepříteli. Pracuje sedm dní v týdnu, aby pomohl svým třem dětem ve Venezuele a dvouleté dceři v Limě. „Někdo to dělat musí a my potřebujeme práci,“ dodal Arteaga.

Související

Pohřebnictví, ilustrační fotografie. Photo by panyawat auitpol

Pohřební ústavy v Pekingu nestíhají. Pracovníci kvůli covidu nechodí do práce

Pohřební ústavy v čínské metropoli Pekingu, kterou zasáhla nákaza koronaviru, se snaží udržet krok s žádostmi o pohřební a kremační služby. Řada pracovníků zařízení a řidičů pohřebních vozů má totiž pozitivní testy na infekci a nepřišla do práce, napsala dnes agentura Reuters. Kromě asi desítky pohřebních ústavů se podle ní nárůst infikovaných pracovníků v Pekingu dotýká fungování i dalších podniků včetně restaurací nebo kurýrních firem.

Více souvisejících

pohřebnictví Peru Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 47 minutami

před 48 minutami

před 55 minutami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 1 hodinou

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 1 hodinou

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

před 6 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

včera

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

včera

včera

Leopard 2A4

Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO

Česko si pořídí 14 bojových tanků Leopard 2A4, uvedlo ministerstvo obrany ve středu v tiskové zprávě. Vládu o záměru informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Úřad chce příslušnou smlouvu s německou společností Rheinmetall Landsysteme GmbH uzavřít do konce roku. 

včera

včera

včera

včera

včera

Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS

Když čeští fotbalisté v září tohoto roku naprosto nezvládli duel v Gruzii, kde prohráli ostudně 1:4, málokdo věřil, že by snad mohli Češi ovládnout svou skupinu Ligy národů a tudíž tak nejen postoupit do elitní divize, ale zajistit si také účast v baráži o mistrovství světa 2026. Nakonec se to všechno stává skutečností díky závěrečné výhře nad Gruzií 2:1 v Olomouci, kdy se o české branky postarali Šulc s Hložkem. Ve druhé půli se sice podařilo snížit Mikautadzemu, ale na víc se naštěstí soupeři nezmohli, přestože měli v emočním závěru obrovské příležitosti.

Zdroj: David Holub

Další zprávy