Šéf Facebooku Mark Zuckerberg se dnes snažil ujistit skeptické americké zákonodárce, že firmou plánovaná digitální měna bude dobrou věcí, která by mohla snížit náklady na elektronické platby a pomoci lidem se více zapojit do globálního finančního systému. Ujistil, že Facebook nepodpoří spuštění měny, pokud neuklidní všechny obavy amerických regulátorů, napsala agentura Reuters.
Facebook představil plán vlastní digitální měny libra letos v červnu. Společně s řadou partnerů vytvořil pro správu projektu Asociaci Libra sídlící ve Švýcarsku, která má projekt podporovat. Má celkem 21 členů, včetně firem rizikového kapitálu a neziskových organizací. Několik významných partnerů, jako Mastercard, Visa, PayPal a eBay, se ale už z projektu stáhlo.
Demokratická poslankyně Maxine Watersová již dříve požádala, aby bylo zastaveno spuštění libry, plánované na rok 2020. Navrhla také zákon, který by technologickým firmám bránil vstoupit do sektoru finančních služeb.
Dnes se Zuckerberga vyptávala na kroky Facebooku v boji proti dezinformacím a ovlivňování voličů před prezidentskými volbami v USA, které se uskuteční v roce 2020. V pondělí firma oznámila, že odstranila síť ruských účtů zaměřených na americké voliče na Instagramu, který Facebooku patří.
"Pro všechny by bylo prospěšné, kdyby se Facebook soustředil na řešení mnoha svých stávajících nedostatků a selhání, než bude pokračovat v projektu libra," řekla Watersová Zuckebergovi.
Republikánská poslankyně Ann Wagnerová se Zuckerberga zeptala, proč několik významných společností nedávno projekt opustilo. Zuckerbergovi, který si na dnešní slyšení před sněmovním výborem pro finanční služby vzal oblek a kravatu, na okamžik došla slova, pak poznamenal, že je to riskantní podnik.
Plány Facebooku na novou digitální měnu vyvolaly znepokojení mezi politiky, regulátory a centrálními bankéři v USA i v Evropě. Obávají se vlivu na finanční stabilitu a měnový systém i řady dalších rizik, jako je možnost praní špinavých peněz. Francie, Německo a Itálie společně připravují opatření, která by v EU používání libry zamezila.
Šéf Facebooku se naposledy objevil v Kongresu loni v dubnu, kdy deset hodin odpovídal na otázky v souvislosti se skandálem konzultační firmy Cambridge Analytica, která zneužila údaje o uživatelích sociální sítě k zasahování do amerických prezidentských voleb. Skandál poškodil image Facebooku ve Washingtonu a vyvolal mezi zákonodárci obavy, že mu nelze věřit ani v případě zamýšlené globální digitální měny pro jeho 2,4 miliardy uživatelů.
Zuckerberg uznal chyby, ale uvedl, že by zákonodárci neměli libře bránit. Celý projekt má sídlo ve Švýcarsku a to podle něj pomůže snížit náklady na globální platby.
Za Facebook má projekt libry na starosti David Marcus, který vystoupil v Kongresu v červenci. Minulý týden novinářům řekl, že Zuckerberg nemůže učinit jménem libry významné závazky, protože Facebook již tento projekt nekontroluje. Pod kontrolou ho má právě Asociace Libra, která vznikla 14. října a je řízena podle švýcarských zákonů. Většina rozhodnutí tak bude vyžadovat souhlas většiny členů asociace.
Související

Přijde Zuckerberg o Instagram a WhatsApp? V USA odstartoval ostře sledovaný soudní spor

Zuckerberg se kvůli konci ověřování faktů na FB pustil do EU. Přišla ostrá reakce
Mark Zuckerberg (majitel sítě Facebook) , USA (Spojené státy americké) , Kongres USA , Facebook
Aktuálně se děje
před 34 minutami

Trump na poslední chvíli zablokoval izraelský útok na Írán, zjistil prestižní deník
před 1 hodinou

Američané budou v Paříži jednat s Evropany o ukončení války. Na Rubia čeká Macron
před 4 hodinami

Další bezohledný ruský útok. Dron v Dnipru zabil několik civilistů, mezi oběťmi i dítě
před 5 hodinami

Počasí o velikonočních prázdninách: Letní teploty vystřídá déšť
včera

Česko zažilo tragický den: Na silnicích vyhaslo sedm lidských životů
včera

Soud si došlápl na Trumpa: Chce ho dohnat k odpovědnosti za pohrdání soudem
včera

Oblíbený ruský generál se vrací na frontu. Má to ale háček
včera

Překvapivé zjištění o okolnostech vraždy na Karlovarsku. Muži hrozí až 18 let
včera

Trump otevřel Číně cestu, na které ji Američané nechtějí vidět
včera

OBRAZEM: Národní divadlo vyprovodilo Aloise Švehlíka na poslední cestu
včera

Saharský písek nad Českem. Opakuje se scénář z loňských Velikonoc
včera

Tragická nehoda na D2. Stala se v koloně před Brnem, tři lidé zemřeli
včera

Rusko není schopno ovládnout celou Ukrajinu. Po smrti Putina nás nečeká nic hezkého, varuje expert
včera

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?
včera

Nikdy v životě jsem se o budoucnost Ameriky nebál víc, píše Friedman. Svět vidí Trumpovy USA jako darebácký stát
včera

Trump zavádí 245% clo na čínské zboží
včera

Švehlíkovi dali sbohem v Národním divadle. Byl to skvělý chlap, řekl Burian
včera

Řidiče opět čeká dopravní peklo. Kde budou letos silničáři opravovat silnice a dálnice?
včera

Počasí přidělává starosti. K nebezpečí požárů se přidává varování před větrem
včera
Obchodní válka to není. Ekonom pro EZ vysvětlil, jak Trumpova cla zasáhnou Česko
Obchodní válka není řešením, upozorňuje Patrik Šváb z Katedry mezinárodních ekonomických vztahů Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, jak a proč jsou cla vyhlášená ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa motivována domácí politikou, jak by měla reagovat Evropská unie i Česká republika a proč mohou panika či odveta nadělat více škody než užitku.
Zdroj: Jakub Jurek