Prezident Karzáí na rozloučenou sjel USA: Nechtějí mír, mají své vlastní zájmy

Kábul - Odstupující afghánský prezident Hamíd Karzáí se udržel u moci jen díky USA. Nyní jim v rozlučkovém projevu za vše "poděkoval". Prý je to Amerika, kdo chce válku, a voná vlády by si měla dávat pozor na spojenectví se Západem.

Karzáí přednesl svůj proslov pár dní před plánovanou inaugurací nového prezidenta Ašrafa Ghaního, který porazil v červnovém druhém kole voleb někdejšího ministra zahraničí Abdulláha Abdulláha.

Karzáí obvinil z pokračující války s povstalci z islamistického hnutí Taliban Spojené státy a sousední Pákistán a vyzval budoucí vládu, aby "byla mimořádně opatrná ve vztazích s USA a se Západem".

"Američané nechtějí mír v Afghánistánu, protože tady mají vlastní zájmy," řekl dnes Karzáí. "Není to naše válka, ale válka, která je nám vnucená a jejíž jsme obětí. Nenastane mír, dokud ho Spojené státy a Pákistán nebudou chtít," dodal. Americké ani pákistánské velvyslanectví v Kábulu na Karzáího projev bezprostředně nereagovaly, napsala agentura Reuters.

Karzáí byl jediným prezidentem Afghánistánu po celé období od svržení Talibanu s pomocí americké invaze v roce 2001. Jeho vztahy se Spojenými státy, které proti Talibanu zasáhly po útocích na New York a Washington z 11. září kvůli poskytování útočiště vůdcům teroristické sítě Al-Káida, se postupem roků radikálně zhoršovaly.

V posledních letech Karzáí ostře odsuzoval USA za smrt civilistů při leteckých útocích NATO a za zadržování afghánských extremistů bez soudu. Krize ve vzájemných vztazích vyvrcholila letos, když Karzáí odmítl podepsat bezpečnostní smlouvu se Spojenými státy.

Ghaní i Abdulláh již v předvolební kampani slíbili, že bezpečnostní dohodu, předpokládající setrvání asi 10.000 amerických vojenských poradců a instruktorů, s USA podepíší.

Související

Afghanistán, ilustrační foto

Volby ohrožují mír? Bývalý afghánský prezident má jasno

Prezidentské volby v Afghánistánu, které se mají konat tuto sobotu, ohrožují nejlepší šanci země uzavřít mír s radikálním hnutím Tálibán a ukončit 18 let trvající válku. V rozhovoru s agenturou AP to dnes prohlásil bývalý afghánský prezident Hamíd Karzáí, který stále patří mezi nejvlivnější politické osobnosti v zemi.

Více souvisejících

Hamid Karzai Afghanistán USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 9 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 10 hodinami

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy