Tokio/Berlín - Legendární japonský učitel hudby Šiniči Suzuki byl údajně lhář a podvodník. Tvrdí to odborníci, kteří se bedlivěji podívali na některá jeho tvrzení - například to, že byl dlouholetým přítelem Alberta Einsteina a studoval u špičkového německého houslisty. Informuje Yahoo7 News.
Šiniči Suzuki zavedl takzvanou Suzukiho metodu v 50. letech minulého století a od té doby se s její pomocí učily a učí hrát miliony dětí po celém světě. Nyní ale vyšlo najevo, že hudebníka během přijímacích zkoušek na školu odmítli, a tedy nemohl být Klingerovým žákem. Krom toho jediná příležitost, kdy se sekal s Einsteinem, nastala ve chvíli, kdy mu prodával housle vyrobené jeho otcem houslařem.
"Myslím, že je to jeden z největších podvodů v hudební historii," prohlásil americký učitel hry na housle a skladatel Mark O'Connor. "Nemůžu uvěřit, že nikdo nikdy důkladně neprověřil jeho minulost."
"Šiniči Suzuki neabsolvoval žádnou výuku u uznávaného učitele houslí, kterou bychom dokázali objevit. V zásadě byl samouk; na housle začal hrát v 18 letech. Nikdy nezískal místo v žádném orchestru, nikdy nehrál profesionálně, ani nenatočil žádnou profesionální nahrávku," dodal O'Connor. Podle jeho mínění Suzuki o své minulosti lhal, aby lépe "prodal" svou metodu výuky.
O'Connor také dodal, že neexistují žádné důkazy údajného přátelství mezi Suzukim a Einsteinem. Setkali se jen jedenkrát, když Suzuki donesl Einsteinovi housle vyrobené otcem.
30. července 2026 12:02
Počet mrtvých po silném zemětřesení v Japonsku roste. Záchranné práci komplikují extrémní vedra
Související
Počet mrtvých po silném zemětřesení v Japonsku roste. Záchranné práci komplikují extrémní vedra
Japonsko svádí závod s časem. Počet mrtvých po zemětřesení roste, pod troskami zůstávají zavalení lidé
Aktuálně se děje
včera
Knížakovi bude na pohřbu mluvit i bývalý prezident Klaus
včera
V Jablonci došlo k napadení dvou žen. Policisté se obrátili na veřejnost
včera
Dvě pošty přepadl muž, který si měl jít sednout za mříže
včera
Policie posílí bezpečnostní opatření na Prague Pride, oznámil Metnar
včera
Pavel bude mít nového spolupracovníka. Mění se ředitel zahraničního odboru
včera
První Čech přeplaval La Manche před 55 lety. Po několika letech si to zopakoval
včera
Zemřel divadelní režisér František Laurin, otec známé herečky
včera
Ebola se stává stále větší hrozbou. Šíří se nejrychleji v historii
včera
Putinova hlásná trouba ve Francii skončila. Paříž vyhostila bývalou šéfku proruské televize
včera
Nová data: Do španělské exklávy už dorazilo 60 tisíc migrantů. Téměř polovina se vrátila do Maroka
včera
Babiš vyzval k uzavření Schengenu pro Španělsko. Macinka by volil mírnější postup
včera
Evropa se bojí přílivu uprchlíků. Francie posiluje hraniční kontroly, Itálie žádá pro Španělsko stopku v Schengenu
včera
Na bojišti nemají šanci, pořád chtěli jen přestávky na kávu, říkají po společném cvičení s NATO ukrajinští vojáci
včera
Přijde změna počasí. Meteorologové varují před bouřkami
včera
Souboj titánů: Jak se liší přístup nejdražších firem světa k AI?
včera
Macinka odvolal šéfku Českých center Pánek Jurkovou
včera
Do španělské enklávy dorazilo za jediný den na 50 tisíc migrantů. Zdravotnictví zkolabovalo
včera
Masivní lesní požáry dál spalují Evropu. Podle vědců budou stále častější
včera
Proč Írán ukončil klid na Blízkém východě a zahájil překvapivý útok?
včera
Hamás pod tíhou katastrofální humanitární situace schválil Trumpův plán na odzbrojení
Po měsících maratónských jednání vyjádřili zástupci palestinského hnutí Hamás poprvé souhlas s rámcem rozsáhlého plánu na odzbrojení v Pásmu Gazy, který vznikl pod záštitou Spojenými státy podporované Rady míru. Tento krok představuje zásadní posun v dosavadním diplomatickém úsilí o urovnání konfliktu na Blízkém východě.
Zdroj: Libor Novák