Australský mladík se dostal s balonem až na okraj vesmíru

Queensland - Sedmnáctiletý australský mladík dokázal to, o čem mnozí z nás budou celý život jen snít - podíval se do vesmíru. A to prostřednictvím důmyslného balonu, který sám sestrojil.

Je chladné ráno a na jednom z mnoha dvorků v australském Queenslandu se odehrává něco výjimečného. Pro sedmnáctiletého Jonaha to však není dvorek, ale malé vesmírné středisko. "Chtěl jsem prostě vidět tu černotu vesmíru a zakřivení země. Člověk by mohl říct, že jsem vesmírem tak trochu posedlý," vysvětluje Jonah.

Na stavbu důmyslného balonu, který nese tři kamery a GPS lokátor použil díly ze starých počítačů a páskových magnetofonů a ten samý materiál použil i na stavbu pokročilého hvězdářského dalekohledu, kterým vesmír fotografuje. Jeden z jeho snímků už dokonce vyšel v astronomickém časopise.

Jonah, který se u svého otce učí opravářem motorů, tak hojně využil v práci nasbírané dovednosti. "Lidé říkají, že nebe je limit. Pro Jonaha to rozhodně neplatí," směje se jeho tatínek a dodává, že jeho synka zastaví zřejmě jen hluboký vesmír.

Při posledním jeho pokusu vystoupal meteorologický balón do výšky třiatřiceti kilometrů, poté se vyfouknul a na padáku začal klesat v zemi. Protože Jonahovi vypověděl službu GPS vysílač, v poli balon hledal celých pět týdnů. Malý vynálezce se ale nevzdává, své balony stále zdokonaluje a sní o tom, že se možná jednou do vesmíru opravdu podívá osobně.

Související

Více souvisejících

Balóny Austrálie

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Živě Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Marian Jurečka

Důchody se dočkají změn. Jurečka představil reformu penzí

Ministerstvo práce dokončilo návrh zákona týkající se reformy penzí, který představuje důležité změny v systému penzijního zabezpečení. Tento návrh upravuje několik klíčových aspektů, včetně růstu důchodového věku v závislosti na očekávané délce života, stanovení minimálního důchodu na úrovni 20 procent průměrné mzdy a možnosti dřívějšího odchodu do penze pro osoby vykonávající náročné profese.

před 7 hodinami

Alexej Navalnyj

Postrach Kremlu a plamen demokracie v Rusku. Kdo byl Alexej Navalnyj?

Alexej Navalnyj, prominentní ruský opoziční politik a aktivista, byl známý svou nekompromisní kritikou ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho vlády. Jeho odvaha veřejně se postavit vůči autoritářskému režimu ho učinila klíčovou postavou v ruské politické scéně a zajistila mu obdiv, jak doma, tak i v zahraničí. Zároveň však byl vystaven nebezpečí a pronásledování ze strany ruských úřadů.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Rusko se konečně rozhodlo předat Ukrajině těla obětí pádu letadla. Měsíc po katastrofě

Rusko je připraveno vydat ukrajinské straně těla obětí havárie letadla Il-76 v Belgorodské oblasti. Podle Reuters to uvedla ruská ombudsmanka pro lidská práva Tatiana Moskalkovová. Ukrajinská strana toto prohlášení zatím nekomentovala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy