"Indie i Pákistán vlastní přes stovku jaderných hlavic. Jejich politický establishment se vzájemně nesnáší. Vzhledem k tomu bychom měli věnovat velkou pozornost napětí mezi oběma zeměmi," apeluje Tom Rogan, publicista a expert na asijský region. Ve svém komentáři pro server Reuters rozebral nebezpečí možné nové války mezi jadernými mocnostmi.
Nová krize je na spadnutí
"Indie minulý týden oznámila, že postaví chráněné osady pro přesídlení zhruba 200 tisíc hinduistů do kašmírského údolí. Tito vysídlení obyvatelé, které z indické části Kašmíru v letech 1989-1990 vyhnali Pákistánem podporovaní islamisté, představují prioritu hindské nacionalistické vlády Nárendry Módího. Naopak protesty islamistů ilustrují odpor proti posilování hinduistů. Indie a Pákistán bojují o provincii Kašmír od doby, kdy v roce 1947 získaly nezávislost na Velké Británii, ve skutečnosti o ni vedly již tři války," připomíná Rogan.
"Pákistán v pátek propustil Zakího Rahmána Lakhvího, strůjce útoku v Bombaji, při nichž bylo v roce 2008 v indické finanční metropoli zabito 166 lidí. Ačkoliv hlavní pákistánská zpravodajská služba, agentura Inter-Services Intelligence (ISI), bránila Lakhvího potrestání, jeho propuštění je zarážející. Už jen z důvodu, že Pákistán ví, že Indie si je vědoma toho, že Lahkvího skupina, Laškar e Taíba, těžila z podpory, řízení a ochrany uvedené tajné služby. A ta ho nyní nechala jít," konstatuje publicista.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde."Prostřednictvím jeho propuštění ve víře, že lidé jako Lahví mohou podkopat indický vliv v regionu, si elementy v ISI nakloněné extremismu protahují svaly. Problémem však je, že nejde jen o Lakhvího na svobodě. Tím, že má pod palcem řadu teroristických skupin - jako dva příklady uveďme síť Haqqani a pákistánský Taliban - disponuje ISI teroristickým portfoliem, které dokáže působit zkázu. Jak dokládá útok na indický parlament v roce 2001, pákistánská tajná služba opakovaně prokázala svou podporu skupinám, které riskují válku. Lakhvího propuštění je zároveň fyzickou hrozbou i možným signálem nárůstu pákistánské agresivity. Ilustruje nebezpečný bod zlomu v krátkodobém horizontu indicko-pákistánských vztahů," varuje odborník.
Současná krize je přímo spojená s Kašmírem
"Jak ukazují stanoviska mocného pákistánského velitele ozbrojených sil generála Rahíla Šarífa, nedávné přestřelky a současné indické posilování hinduistického sektářského vlivu v regionu, riziko konfliktu mezi dvěma zeměmi je stále reálnější. Pákistán je stále otevřeně paranoidní z možného posílení Indie a jeho vůdci zřejmě považují to, co se děje v Kašmíru, za odraz širšího Indického plánu oslabit Pákistán," domnívá se Rogan.
"Pákistánské tvrdě protiindické frakce budou volat po rázné odpovědi. Zatímco generál Šaríf již ukázal kuráž, když se v minulosti postavil zastáncům tvrdé linie, slabost premiéra Naváze Šarífa způsobuje, že má jen velmi málo spolehlivých spojenců; potenciál pro eskalaci napětí je tudíž značný. Tato směs strachu a emocí je srdcem pákistánské politiky a vysvětluje, proč i jinak úspěšné vlády nechtěly či nebyly schopné čelit teroristickým fanatikům," uvádí komentář.
"Navíc tím, že v Novém Dillí vládne Módí, je současný indický kabinet mnohem méně tolerantní k pákistánskému terorismu než předešlé vlády. Opakování událostí z Bombaje v roce 2008 by spustilo výrazně tvrdší odpověď. Rizikem zůstává, že Pákistán se může tak jako tak do této hry pustit," nastiňuje expert.
"V sázce je zde samotná podstata mezinárodních vztahů: Extremismus je politický jed, který riskuje katastrofu, pokud není konfrontován ze strany silného vedení. Ať se stane cokoliv, jsme ponecháni tragické skutečnosti - čtyři měsíce poté, co byly brutálně zavražděny stovky školáků, Pákistán opět roztáčí svůj dříve popíraný valčík s terorem," uzavírá pesimisticky Rogan.
EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.
Související
Tragédie v nočním klubu v Goa: Při požáru zemřelo nejméně 25 lidí včetně turistů
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
Indie , Pákistán , Jaderné zbraně
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Nad Česko se dostává saharský prach. Meteorologové vysvětlili, co způsobí
před 1 hodinou
Írán poprvé reagoval na Trumpovu výzvu, aby bezpodmínečně kapituloval
před 2 hodinami
Armádní letoun pro Vystrčila nebyl vyčleněn pro repatriační lety, uvedla armáda
před 2 hodinami
Trump naznačil, co bude po Íránu. Slibuje pád dalšího režimu
před 4 hodinami
Víkendové počasí se může den ode dne lišit. Alespoň na pohled
včera
Vražda v Karlových Varech. Obětí je žena, policisty přivolala její matka
včera
Vystrčil pod palbou. Do Itálie letěl armádním speciálem, kritizoval ho i Babiš
včera
Sparta s Olomoucí narazí v Konferenční lize na nejtěžší možné soupeře
včera
Za vraždu dítěte na Lounsku hrozí výjimečný trest. Policie vznesla obvinění
včera
Rakušan znovu neuspěl ve volbě místopředsedy Poslanecké sněmovny
včera
Plzeň poprvé v Evropské lize prohrála a stalo se jí to osudným. Olomouc jde dál
včera
Trump prozradil, co USA dělají potichu a bez problémů. Jde o Blízký východ
včera
Špehovali pro Sověty. V USA před 75 lety začal proces s Rosenbergovými
včera
Březnové počasí umí být překvapivé. Meteorologové poukázali na možného viníka
včera
Trump vyhlásil nový přístup k Íránu: Jediná možnost ukončení války je bezpodmínečná kapitulace
včera
Konec přemrštěných cen benzinu a nafty? Ministerstvo financí zakročí proti prudkému zdražování benzinek
včera
Rusko těží z války proti Íránu. Poptávka po ropě roste, USA udělily Indii výjimku
včera
USA stojí válka v Íránu téměř miliardu dolarů denně. Jak dlouho může Teherán vzdorovat?
včera
Ceny ropy míří k největšímu nárůstu za poslední čtyři roky
včera
Maďarsko zadrželo zaměstnance ukrajinské banky a desítky milionů dolarů a eur
Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha vznesl závažné obvinění vůči maďarským úřadům, které podle něj v Budapešti vzaly jako rukojmí sedm zaměstnanců ukrajinské státní spořitelny Oschadbank. Incident se odehrál během přepravy značného finančního obnosu a cenností z Rakouska na Ukrajinu. Sybiha v této souvislosti hovoří o „státním terorismu a torpédování“ ze strany sousedního státu.
Zdroj: Libor Novák