Většina Čechů již opustila Nepál. Někteří ale zůstali a pomáhají záchranářům

Dillí - Český velvyslanec v indické metropoli Miloslav Stašek dnes informoval, že většina českých občanů již opustila Nepál. Ti poslední, kteří se chtějí vrátit domů, by měli odcestovat dnes večer místního času.

Když otřesy půdy Nepál 25. dubna zasáhly, pobývalo v zemi asi 270 českých občanů. V Nepálu již dva dny působí český tým lékařů, sester a hasičů, kteří pomáhají místním obyvatelům vypořádávat se s následky přírodního neštěstí. Také někteří čeští občané, které katastrofa zastihla v Nepálu na dovolené, se rozhodli v zemi setrvat a nabídli svou pomoc při záchranných operacích.

"Je to do deseti lidí. Jsou to většinou lidé, kteří mají background záchranářů, takže automaticky nabídli pomoc. My jsme je zkontaktovali s naším týmem, oni mu nabídli spolupráci a zapojili se do činnosti s dalšími organizacemi. Máme tam české lékaře, dokonce několik lékařů, kteří tam byli na dovolené nebo tam dlouhodobě působí. Všichni se nám přihlásili a začlenili se do různých dalších týmů a pomáhají na místě hlavně s ošetřováním raněných," uvedl Stašek.

Český zdravotnický a hasičský tým zahájil svou činnost 2. května a plně funguje, za první dva dny ošetřil přes 100 lidí, sdělil dále ČTK český velvyslanec.

Související

Více souvisejících

Zemětřesení v Nepálu (25.4.2015) Česká republika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy