Solární letoun vyrazil na nejdelší část obletu Země

Nanking (Čína) - Letoun na solární pohon Solar Impulse 2 v neděli nad ránem místního času (v sobotu po 20:00 SELČ) vyrazil na nejdelší etapu svého letu kolem světa. Několikrát odložená cesta z Nankingu na východě Číny na Havajské ostrovy by měla podle pilota Andrého Borschberga trvat až šest dní.

For the #Pacific, I need to be ready for the unknown: I’m not sure how #Si2 will behave over so many days and nights pic.twitter.com/I31FHaQTmh

— André Borschberg (@andreborschberg) 30. květen 2015

"Bude to let mého života," napsal na Twitteru krátce před odletem Borschberg, který je spolu s dalším Švýcarem Bertrandem Piccardem autorem projektu solárního stroje a zároveň se s ním střídá v pilotování jednotlivých etap.Borschberg přiznal, že je pro něj tato sedmá etapa velkou neznámou. "Nejsem si jist, jak se bude SI2 chovat během tolika dní a nocí," napsal. Podle dříve zveřejněných plánů švýcarská dvojice počítala s tím, že solární stroj poletí pět dní a nocí v kuse, nyní Borschberg mluví o šesti dnech.Dvaašedesátiletý pilot by s letounem měl překonat vzdálenost 8500 kilometrů. Kromě letadla bude prý dosud nezažitou zatěžkávací zkouškou také pro něho samotného. "Bude to pro mě objevování toho, jak se cítím a jak jsem se schopen udržovat během těch pěti či šesti dnů ve vzduchu," řekl stanici BBC.Podle Picarda, který kolegovi popřál před odletem hodně štěstí, nemůže pilot příliš dlouhou dobu odpočívat. Letadlo je sice vybaveno autopilotem, toaletou a zásobami vody a jídla, nicméně je velmi citlivé na turbulence, kvůli nimž je třeba být ve střehu.Cesta kolem světa začala 9. března v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech. Má trvat pět měsíců, z toho vlastní let 25 dní. Celá trasa by odhadem měla být dlouhá asi 35.000 kilometrů.První etapy cesty probíhaly v relativně rychlém sledu, na čínském východním pobřeží se však letoun zdržel více než měsíc při čekání na počasí vhodné ke startu, který byl několikrát na poslední chvíli odložen.Piccard a Borschberg se projektem snaží podpořit využívání sluneční energie.Solar Impulse 2 je vylepšenou verzí prvního letadla Solar Impulse, které oba piloti vyzkoušeli při přeletech nad Evropou, Afrikou a Spojenými státy. Na svém povrchu má 17.248 fotovoltaických článků, které s pomocí lithiových baterií dodávají energii čtyřem motorům. Letoun má rozpětí křídel 72 metrů, což je více, než má Boeing 747. Váží ale jen 2,3 tuny, tedy asi jako větší osobní automobil.Let z Nankingu na Havaj, který má trvat asi 130 hodin, lze sledovat v reálném čase na internetu. V případě vážné poruchy, znemožňující další let, by Švýcar měl vyskočit z letounu padákem do oceánu, nejspíše stovky kilometrů daleko od veškeré pomoci."Nevidím to jako riskantní, protože jsme dlouho pracovali na různých problémech. Například pokud přijdu o jeden motor, mohu letět na tři ostatní," poznamenal pilot. "Pro případ nejhoršího mám padák a záchranný vor a vím, jak je použít. Samozřejmě doufám, že to nebudu potřebovat," dodal.Bude-li let úspěšný, další etapa povede z Havaje do Phoenixu v Arizoně.

Související

Více souvisejících

Solární letadlo - Solar Impulse

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy