Expanze Islámského státu je na spadnutí. Expert promluvil, komu hrozí nebezpečí

"Vystoupení plukovníka Gulmuroda Chalimova v propagandistickém videu Islámského státu (IS) dne 27. května vyslalo mrazivý vzkaz do střední Asie. Šéf tádžické Policejní jednotky zvláštního určení (OMON), klíčového elementu bezpečnostního aparátu prezidenta Emómalí-ji Rahmóna zmizel krátce předtím. Ve videu pak slíbil vrátit se k vedení násilného džihádu," varuje Deirdre Tynan, ředitel odboru neziskové humanitární organizace International Crisis Group pro středoasijský region. V komentáři pro server Moscow Times rozebral riziko expanze IS do uvedené geopolitické oblasti.

"Jsem připraven zemřít za chalífát. A vy?"

"Chalimov, veterán brutálních tádžických operací, má potřebnou kvalifikaci. A Tádžikistán, zoufale chudá země ovládaná zkorumpovanou elitou, je zranitelný cíl. Když jsem minulé léto cestoval do hlavního města Dušanbe přes starověké město Chudžand a vratký, zplodinami naplněný Íránem postavený tunel Šariston, viděl jsem chudobu a izolaci, která zastiňuje nejhorších zchudlé regiony v sousedním Kyrgyzstánu a Kazachstánu," uvádí Tynan.

"Chalimov byl důvěrník této elity, ale ve čtyřiceti letech je relativně mladý a silný, na rozdíl od starých, většinou zkorumpovaných představitelů, kteří se dříve prezentovali jako vůdci islamistických guerill v Tádžikistánu. Jeho sběhnutí je ranou Ramhmónovu režimu v mnoha oblastech. Mluví k té části elity, která není ještě zcela koupená a výraznému segmentu nespokojené společnosti. Jeho zpráva může být zahalena v islamistické fundamentalistické rétorice, ale je založena na některých životných, více světských aspektech provolání IS," míní ředitel.  

"Chodíte každé ráno do práce, podívejte se na sebe do zrcadla a položte si otázku: Jste připraveni za tento stát zemřít, či ne? Já jsem připraven zemřít za chalífát, co vy?" cituje expert Chalimovo poselství cílené přímo na špatně placené a přetížené tádžické bezpečnostní složky.   

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Více než milion tádžických emigrantů pracuje na špatně placených pozicích v Rusku. Zbytky, které domů posílají, tvoří více než 40 procent HDP země. Tyto zisky ale klesají, jak se Rusko potácí směrem k hospodářské krizi. Jen v druhé polovině roku 2014 se s ohledem na bídnou perspektivu domů vrátilo téměř 200 tisíc emigrantů," nastiňuje Tynan.  

"Stali jste se otroky bezvěrců, tak znělo poselství policejního velitele těm Tádžikům, kteří jsou stále v Rusku. Proč se ponižujete prací pro bezvěrce, když oni musí pracovat pro vás? Připojte se k nám bratři...v IS neexistují národy ani státy a naší národností je islám," parafrázuje odborník.

"Osm milionů obyvatel Tádžikistánu již zažilo mnoho násilí za čtvrtstoletí nezávislosti po kolapsu Sovětského svazu. Rahmón, jediný prezident, kterého země měla, konsolidoval svou moc v občanské válce s islamisty, která skončila v roce 1997. Tím, že počátkem tohoto roku vytlačil relativně umírněnou Stranu islámského obrození, se dále odcizil od části oddaných a dal zapravdu těm, kteří argumentují, že pokud neexistují jiné možnosti, extremismus je politikou poslední záchrany," deklaruje ředitel.

Kdo zaplatí účet?

"IS a další zahraniční bojovníci, především Islámské hnutí Uzbekistánu, již operují na jižních tádžických hranic, ale to není jediná zlomová linie. Horský Badachšán je osídlen etnicky vzdálenými Pamíry, kteří bojovali po boku rebelů v občanské válce a sotva přijímají dnešní ústřední moc. Badachšán má dlouhou a otevřenou hranici s Afghánistánem na jihu, s Kyrgyzstánem na severu a s Čínou na východě. Taliban je již aktivní bezprostředně na afghánské straně této hranice. Může být jen otázkou času, než se zde objeví i IS," varuje Tynan.

"Tádžicko-afghánská hranice již přitahuje ruskou pozornost. Již před dvěma lety mi představitel Moskvou vedené Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti sdružující půltuctu bývalých sovětských republik říkal, že je nekontrolovatelná a smrtící. Tento rok mi ruský diplomat v soukromí sdělil, že pokud o to tádžická vláda požádá, Rusko tam vyšle vojáky. Zde obavy nekončí. Sousední Uzbekistán - nejlidnatější a nejautoritativnější středoasijský stát - a chaotický, pučem ohrožený Kyrgyzstán by byly vážnými potížemi v Tádžikistánu hluboce ohroženy," konstatuje odborník.

"International Crisis Group působí ve střední Asii 15 let a tvrdí, že Západ, především Spojené státy, zde budují nebezpečný dluh. Výměnou za logistickou podporu při válce v Afghánistánu navázaly partnerství s diktátory jako je Rahmón a uzbecký prezident Islám Karimov, akceptovaly omlouvání excesů v rámci boje proti terorismu, včetně represí vůči pokojným islámským demonstracím. Pokud další bezpečnostní představitelé budou následovat Chalimova příkladu, útrata na účtu se může vyšplhat a nebudou zbývat peníze na zaplacení," varuje závěrem komentář.     

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS) tádžikistán

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 40 minutami

před 49 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy