Žraloci útočí ve velkém: Austrálie ruší závody, další napadení v USA

Sydney - Organizátoři museli odvolat plánované světové juniorské závody v surfování, protože došlo k dalšímu útoku žraloka. Australského surfaře dnes z jeho prkna shodil žralok, který na něj zaútočil nedaleko místa, kde se ve čtvrtek odehrálo hrozivé napadení jiného surfaře. Zpráva o útoku mořského predátora dnes přišla také z amerického státu Severní Karolína.

Žralok se dnes zakousl do surfovacího prkna a shodil muže dolů. Pak ale odplaval pryč a surfař odpádloval na pláž nezraněný.

Nejnovější útok se odehrál jen den poté, co o zhruba deset kilometrů dál u východního pobřeží Austrálie napadl žralok jiného surfaře. Muž (32), kterému jeho přátelé pomohli dostat se na pobřeží, utrpěl těžká poranění nohou. V nemocnici ho lékaři okamžitě operovali a jeho stav zůstává kritický.

Zdroj: YouTube

Útoky se staly ve stejné oblasti, kde letos v únoru zemřel japonský surfař (†41) poté, co mu žralok ukousl obě nohy.

Severní Karolína hlásí enormní počet útoků

Asi dva metry dlouhá paryba včera zranila muže (68), který se koupal u ostrova Ocracoke. Zdravotníci ho okamžitě transportovali s kousanci na hrudníku, bocích, stehnu a rukou ve vážném stavu do místní nemocnice.

V neděli napadl žralok u souostroví Outer Banks mladíka (†17), který zraněním po převozu do nemocnice podlehl. Minulý pátek zranili u břehů Severní Karolíny žraloci, či stejný žralok, dva muže. Ve stejné oblasti na ostrově Oak Island v polovině měsíce žralok zaútočil na různých místech v rozmezí 90 minut na dva mladé lidi. Dívka (12) i chlapec (16) následkem útoku přišli o ruku.

Úřady neupřesnily, o jaký druh žraloka se v jednotlivých případech nejspíš jednalo. Za nejnebezpečnějšího je považován žralok bílý, hned za ním je žralok tygří.

Sedm útoků během jednoho měsíce je podle vědců výjimečné. Podle studie floridské univerzity a přírodovědeckého muzea v Gainesville napadl v uplynulých 14 letech u břehů Severní Karolíny žralok člověka v průměru jednou až pětkrát do roka.

Související

Více souvisejících

žraločí útoky Austrálie USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz

Tři desítky zdravotníků nad rámec běžného provozu nasadí záchranná služba v hlavním městě po dobu silvestrovských oslav – tradičně nejvytíženějšího dne roku. V ulicích bude vyšší počet posádek i speciální techniky. Nepřehlédnutelný modul Golem bude umístěn stejně jako loni na Staroměstském náměstí.

včera

včera

Vlaky

Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit

Oslava příchodu nového roku znamená tradiční menší zájem o cestování. Provoz na železnici se proto utlumí už ve večerních hodinách. Sváteční klid na železnici se však během Nového roku rychle změní a odpoledne se již očekává ve vlacích rušno. České dráhy jsou připraveny posílit vlaky na nejvíce vytížených dálkových linkách a doporučují zákazníkům rezervaci míst. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusové momentálně nechtějí prozradit, kde je Putin

Kreml nadále rozvíjí tvrzení o ukrajinském dronovém útoku na prezidentovu rezidenci v Novgorodské oblasti. Rusové teď nechtějí informovat o tom, kde se prezident Vladimir Putin nachází. Kyjev již dříve obvinění ze strany Moskvy odmítl. 

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

PŘEHLED: Obchody na Silvestra. Víme, jak bude ve středu otevřeno

V plném proudu je předposlední den kalendářního roku 2025 a v řadě domácností vrcholí přípravy na Silvestra. Pokud je odkládáte na poslední chvíli, měli byste vědět, jak budou ve středu otevřené obchody. Provozní doba bude oproti běžnému pracovnímu dni odlišná. 

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu a Donald Trump

Trump vyzval k zahájení druhé fáze příměří v Pásmu Gazy

Americký prezident Donald Trump doufá, že brzy začne druhá fáze mírového plánu pro Pásmo Gazy. Šéf Bílého domu zároveň varoval Hamás před odplatou, pokud se hnutí rychle neodzbrojí. Trump se zároveň zastal Izraele a jeho politického lídra Benjamina Netanjahua. 

včera

včera

Mrazivé ráno v Praze

Počasí do konce týdne: V noci a k ránu hrozí silné mrazy

Konec roku přinese do Česka pravé zimní počasí doprovázené mrazem, sněžením a nepříjemným větrem. Podle aktuální předpovědi meteorologů nás čeká týden, kdy se teploty budou pohybovat kolem bodu mrazu a řidiči by si měli dávat pozor zejména na ranní náledí a sněhové jazyky ve vyšších polohách.

29. prosince 2025 21:33

USA provedly úder na pozemní cíl přímo ve Venezuele, potvrdil Trump

Americká vojenská přítomnost v Karibiku nabrala koncem roku na obrátkách a vyústila v dosud nejvýraznější eskalaci napětí mezi Washingtonem a Caracasem. Prezident Donald Trump v pondělí potvrdil, že Spojené státy provedly úder na pozemní cíl přímo ve Venezuele. Podle jeho slov šlo o „velké zařízení“ v přístavní oblasti, které sloužilo k nakládání drog na pašerácké lodě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy