Novinářka u soudu předpověděla konec režimu, čeká ji rozsudek

Baku - Brzký konec represivního režimu v Ázerbájdžánu předpověděla dnes ve své závěrečné obhajobě před soudem v Baku novinářka Chadídža Ismailová, známá odhalováním korupce ve vládnoucím klanu. Prokurátor pro žurnalistku žádá devět let vězení, verdikt se podle stanice BBC čeká v úterý.

"Stane se to (pád režimu) v důsledku pádu cen ropy, ale bude ještě jedna příčina - my," řekla Ismailová (39). Její vystoupení soudkyně přerušila s tím, že nehovoří k věci.

V plném znění své řeči, zveřejněném na internetu, novinářka odmítla obvinění proti ní jako naprosto nepodložená a obvinila ázerbájdžánské úřady z porušování zákonů během vyšetřování a soudního procesu.

Ismailová je už více než osm měsíců ve vězení. Koncem července stanula před soudem, kde čelí obžalobě z pomluvy, daňových úniků, nezákonného podnikání a zneužívání funkce. Spolupracovnice ázerbájdžánské redakce Rádia Svoboda si podle ochránců lidských práv tato obvinění vysloužila odhalováním korupce v řadách rodinného klanu prezidenta Ilhama Alijeva, vládnoucího tvrdou rukou své ropou a plynem oplývající zemi.

"Je divné obviňovat z daňových úniků osobu, která pátrala po penězích ukradených prezidentovou rodinou a odklizených do daňových rájů," poznamenala novinářka a ujistila, že daně zaplatila "do posledního halíře". Proces podle ní nemá nic společného s jejími financemi, ale vykonstruovala jej prezidentská kancelář. Údajná usvědčující svědectví byla podle ní vynucená pod nátlakem a "ázerbájdžánský soudní systém je znám svou schopností vynalézat zločiny".

Novinářka se měla loni na podzim zúčastnit pražského Fora 2000. Hodlala hovořit o možnostech nastolení demokracie v postsovětském prostoru. Úřady ji však znemožnily odletět do Prahy. Již tehdy se obávala zatčení a uvěznění.

"Pravda je taková, že lidská práva v Ázerbájdžánu se nacházejí v krizi. Situace nikdy nebyla horší. Zatímco vedení státu vydělává na korupci, obyčejní lidé zápasí o práci, o život a o svobodu," napsala novinářka v dopise, propašovaném z vězení.

Česká humanitární organizace Člověk v tísni loni uvedla, že novinářka získala jednu z mezinárodních cen pro investigativní novináře i za vyšetřování investic a korupčních praktik ázerbájdžánského režimu v Česku.

Prezident Miloš Zeman má navštívit Ázerbájdžán příští měsíc.

Ismailová čelí výhrůžkám a potížím od doby, kdy publikovala sérii článků odhalujících zneužívání moci lidmi z okolí prezidenta Alijeva a jeho rodiny. Podle jedné americké diplomatické depeše z roku 2009, kterou zveřejnil server WikiLeaks, prezident Alijev údajně označil Ismailovou za "nepřítele vlády". V roce 2012 se na internetu objevilo video zachycující Ismailovou při souloži. Podle novinářky šlo o vydírání.

V polovině srpna soud v Baku vynesl tresty 8,5 a sedm let vězení nad Lejlou a Arifem Junusovými, kteří patří k předním osobnostem ázerbájdžánského disentu. Manželé byli odsouzeni za údajné podvody, daňové úniky a neoprávněné podnikání. Mezinárodní organizace Amnesty International označila oba odsouzené za vězně svědomí a rozsudek za ostudný.

Související

Ázerbájdžán, vlajka

Známá ázerbájdžánská protikorupční novinářka byla odsouzena za daňové úniky

Soud v ázerbájdžánském hlavním městě Baku dnes odsoudil známou novinářku a protikorupční aktivistku Chadídžu Ismailovou k pokutě, odpovídající v přepočtu částce bezmála 590.000 korun. Odsouzena byla za údajné daňové úniky v době, kdy pracovala pro místní pobočku Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL). Novinářka obvinění odmítá a proces považuje za politicky motivovaný, uvedla agentura AFP.

Více souvisejících

Chadídža Ismailová (novinářka) ázerbájdžán novináři

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy