Hongkong - V Číně za nejasných okolností zmizel knihkupec Lee Bo (65), který vydával knihy zaměřené na kritiku vládnoucích komunistů. Před zastupitelským úřadem Pekingu v Hongkongu kvůli případu protestovala skupina poslanců.
Lee je spolumajitelem knihkupectví Causeway Bay Books a jeho manželka potvrdila, že je nezvěstný od středy, kdy odjel do skladu vyzvednout knihy. Zatelefonoval jí prý z čísla pocházejícího z území pevninské Číny a řekl jí, že je v pořádku. Kde se nachází, jí ale nesdělil.
Ke styčnému úřadu Číny dnes pochodovalo asi 60 lidí a někteří poslanci uspořádali tiskovou konferenci, na níž vyjádřili znepokojení nad osudem nezvěstných. "Máme pádný důvod se domnívat, že pan Lee byl unesen a odvezen do Číny kvůli politickému vyšetřování," řekl poslanec za Demokratickou stranu Albert Ho. Účastníci dnešní akce se dožadovali informace, zda existuje záznam o tom, že Lee opustil Hongkong.
Druhý nejvyšší muž hongkongského vedení Carrie Lam řekl, že vládě leží na srdci osud občanů. "Vím, že se policie tímto případem zabývá," sdělil.
Lee je už pátou pohřešovanou osobou spojenou s knihkupectvím. V prosinci podobně jako on zmizeli další čtyři lidé, mezi nimi také Gui Minhai, který je majitelem nakladatelství Mighty Current, pod něž Leeovo knihkupectví patří.
Související
Použili bambusové lešení, teď mají na svědomí desítky mrtvých. Proč byl požár v Hongkongu tak ničivý?
128 mrtvých, 200 nezvěstných. Úřady po masivním požáru v Hongkongu ukončily záchranné práce
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Ruský soud vyhodil z voleb stranu bojující proti válce na Ukrajině
před 2 hodinami
Proč Islanďané odmítli vstup do EU? Na vině jsou ryby i mladí
před 3 hodinami
Hrdina povodní v Nepálu: Ředitel zachránil život 900 studentů
před 4 hodinami
U pobřeží Kypru se převrátila loď s 267 lidmi na palubě, počet mrtvých narůstá
před 6 hodinami
Babiš rovná vztahy s Hradem. Obnoví schůzky s Pavlem
před 7 hodinami
ČT představila novou nedělní debatu. Řešil se propad preferencí ANO i neefektivní zadlužování Česka
před 8 hodinami
Politico: Rusko plánuje novou pozemní ofenzívu na Kyjev
před 9 hodinami
Plzeň už má náhradu za Hyského. Viktoriány nově povede Radoslav Kováč
před 9 hodinami
Únik dokumentů z Trumpova úřadu měl dokázat americkou cenzuru. Odhalil něco úplně jiného
před 10 hodinami
Island v referendum odmítl návrh na obnovení přístupových rozhovorů s EU
před 11 hodinami
NASA posílá do vesmíru zbrusu nový teleskop. Je tisíckrát rychlejší než Hubbleův
před 13 hodinami
Nyní a navždy. Kanada umístila na břeh Ontarijského jezera velkou ceduli s nápisem
před 14 hodinami
Po katastrofě v Nepálu je už 750 mrtvých. Hrozí další sesuvy půdy
před 15 hodinami
Počasí: Déšť bude příští týden výjimkou, tropické teploty se ale neobjeví vůbec
včera
Posádka mise Artemis II převzala od Trumpa nejvyšší americké vesmírné vyznamenání
včera
Vlna vymazala z povrchu země celé vesnice. Zaplavená místa jsou nepřístupná, kolik lidí bahno pohřbilo nikdo neví
včera
USA potřebují venezuelskou ropu víc než kdy dřív. Z kontroverzní dohody mohou těžit všichni
Aktualizováno včera
Tragédie u Buči: Ruský noční úder si vyžádal nejméně 37 mrtvých a stovky evakuovaných
včera
Jednání o míru se nekoná. Rozhovory jsou mrtvé, přiznává Moskva
včera
Královské námořnictvo provedlo mimořádnou operaci. Sledovalo ruská plavidla v britských vodách
Britské královské námořnictvo absolvovalo intenzivní třídenní operaci, během níž detailně sledovalo pohyb čtyř ruských plavidel v britských vodách. Mimořádný zásah trval celkem 72 hodin a britské složky využívaly k neustálému monitorování trasy ze Severního moře do Lamanšského průlivu pokročilé radarové systémy.
Zdroj: Libor Novák