Washington – Vypjaté vztahy mezi Ruskem a Západem pokračují i v novém roce 2016. Americká analytická společnost Stratfor se ve své analýze z prvního dne letošního roku zaměřila na vliv obou soupeřů ve Střední Asii a nastínila, jak se bude situace vyvíjet v nadcházejících letech a desetiletích.
Od impéria k Sovětskému svazu
Analýza vysvětluje, že se Střední Asie stala jedním z hlavních míst střetu mezi dvěma hlavními světovými velmocemi – Ruskem a Západem. Vliv Ruska v regionu má přitom kořeny už v dobách Ruského impéria.
„Imperiální Rusko potřebovalo přístup k moři a nárazníkovou plochu proti potenciálním nepřátelům v Asii, ať už by šlo o místní obyvatelstvo, nebo o imperiální armády. Právě tímto nárazníkem se později stal Afghánistán: oddělil od sebe Ruské a Britské impérium a později sehrál důležitou roli i v konfliktech ve Střední Asii mezi Ruskem a Západem."
Jak analýza dále uvádí, vliv Ruska se v regionu nezmenšil ani po zhroucení Ruského impéria v roce 1917.
„Sovětská vláda výrazně změnila politiku ve Střední Asii. Lidé z různých částí sovětského bloku byli nuceni přesídlit se do tohoto regionu. Programy rusifikace pak kladly důraz na přijetí ruštiny a ruských zvyků. Střední Asie se tak uzavřela Západu a muslimským zemím ve svém okolí, včetně Turecka, Íránu a Afghánistánu," vysvětluje analýza.
Převládající vliv Ruska
Podle analýzy ale na druhou stranu ruská invaze do Afghánistánu v roce 1979 značně přispěla k pádu Sovětského svazu, jelikož „odhalila jeho slabiny" a „vyčerpala jeho ekonomické a politické zdroje, čímž zhoršila schopnost Moskvy pokračovat v boji proti Západu na globální úrovni."
Ani pád Sovětského svazu ale neznamenal konec ruského vlivu. Jak analýza podotýká, ve všech státech Střední Asie kromě Tádžikistánu došlo k dosazení bývalých tajemníků komunistické strany na pozice prezidentů.
V Uzbekistánu a Kazachstánu pak tito prezidenti setrvávají v úřadech dodnes, ačkoliv se Uzbekistán podle analýzy snaží zachovat určitou míru nezávislosti na Rusku, a to například „odmítáním zapojovat se do integračních procesů vedených Moskvou."
Podobná je pak situace i v Turkmenistánu, který se snaží „udržovat si odstup od Západu i od Ruska." Turkmenistán by navíc mohl být zajímavým obchodním partnerem pro Evropu, protože by se s ohledem na složitou situaci na Ukrajině mohl stát alternativou Ruska pro dodávku zemního plynu.
Situace v Kyrgyzstánu a Tádžikistánu dle analýzy zůstává nestabilní, ačkoliv se současná vedení obou zemí přiklání ke spolupráci s Ruskem a udržují s Moskvou zejména ohledně vojenských a bezpečnostních otázek blízký kontakt.
Dvě nové mocnosti
Analýza upozorňuje, že se situace ve Střední Asii v budoucnu zkomplikuje kvůli předpokládanému populačnímu růstu, který by například v Tádžikistánu měl dosáhnout až 70 %. Soustředit se navíc bude v demografickém centru regionu, Ferganské kotlině, která se rozkládá na území Uzbekistánu, Kyrgyzstánu a Tádžikistánu. Tato oblast by se proto mohla stát centrem napětí a konfliktu.
Analýza také předvídá, že se změní rozložení vlivu v regionu. „Vliv Ruska na region se bude zmenšovat s tím, jak budou oslabovat kulturní vazby a schopnost Ruska vyvíjet ekonomický a vojenský tlak," uvádí a dodává, že „schopnost Západu ovlivňovat Střední Asii se také zhorší."
„Zatímco dosah Ruska a Západu se v nadcházejících desetiletích zmenší, na jejich místo nastoupí dvě nové mocnosti: Turecko a Čína," uvádí analýza.
Ohledně Afghánistánu pak píše: „Afghánistán bude i nadále významně ovlivňovat Střední Asii; nikoliv jako regionální mocnost s velkým vlivem, ale jako slabý stát s potenciálem destabilizovat celý region."
Související
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
Rusko , Afghanistán , Asie
Aktuálně se děje
před 10 minutami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 19 minutami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 51 minutami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 1 hodinou
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 1 hodinou
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 1 hodinou
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 1 hodinou
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 2 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 2 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 3 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 3 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 3 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 4 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 4 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 5 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 5 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 6 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 6 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 6 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 6 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.
Zdroj: Jakub Jurek