KLDR úspěšně vypustila kontroverzní raketu, svět je znepokojen

Soul – Pchjongjang navzdory mezinárodní kritice v neděli vypustil předem hlášenou raketu dlouhého doletu se satelitem. Severní Korea uvedla, že to rozhodně nebyla poslední taková akce. Strategické velení amerických ozbrojených sil potvrdilo, že raketa vstoupila do kosmu a jihokorejské ministerstvo obrany uvedlo, že raketa vypustila na oběžnou dráhu satelit.

KLDR sdělila, že vypuštění rakety se satelitem pro pozorování Země bylo „naprostým úspěchem". Západní politici i pozorovatelé tento krok považují za krycí manévr pro test raketové technologie, s níž by mohla Severní Korea ohrozit například Spojené státy.

Podle japonských médií byla raketa vypuštěna kolem 1:30 SEČ. Japonský premiér Šinzó Abe označil krok Pchjongjangu za "absolutně nepřijatelný", jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje řekla, že jde o "neodpustitelnou provokaci".

Ministr zahraničí USA John Kerry řekl, že Spojené státy budou s Radou bezpečnosti spolupracovat na opatřeních, která by KLDR přiměla se z vypuštění zakázané rakety zodpovídat. Na vypuštění rakety reagovali i republikánští kandidáti na prezidenta. Někteří z nich vyzvali k posílení protiraketové obrany USA; Jeb Bush řekl, že by použil proti KLDR preventivní úder, pokud by to bylo v zájmu zachování bezpečnosti USA nezbytné.

Americká bezpečnostní poradkyně Susan Riceová označila severokorejský program raket a jaderných zbraní za hrozbu pro americké zájmy a bezpečnost některých nejbližších spojenců USA a za "flagrantní porušení rezolucí Rady bezpečnosti OSN". Washington podle ní podnikne všechny nezbytné kroky na svou obranu.

Diplomaté z OSN sdělili, že Spojené státy, Japonsko a Jižní Korea požádaly po zprávě o vypuštění rakety o mimořádné zasedání Rady bezpečnosti. Úřad generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna označil krok KLDR za "hluboce odsouzeníhodný" a vyzval Pchjonghang, aby "své provokativní akce zastavil".

Televize NHK uvedla, že první odpadající část rakety spadla do Žlutého moře, asi 150 kilometrů od západního pobřeží Korejského poloostrova, další asi 250 kilometrů západně od korejského pobřeží a poslední 200 kilometrů jižně od Japonska do Tichého oceánu. Japonská vláda sdělila, že nic z odpadu po raketě na japonské území nespadlo.

"Je jasné, že podobné akce vážně zhoršují situaci na Korejském poloostrově a celé severovýchodní Asii. Velmi to poškozuje bezpečnost zemí v oblasti, zvláště a v prvé řadě samotné Severní Koreji," uvedlo podle agentury AFP ruské ministerstvo v prohlášení.

"Francie odsuzuje co nejdůrazněji nové očividné porušení rezolucí OSN. Vypuštění rakety je nesmyslná provokace," prohlásil úřad francouzského prezidenta. Rada bezpečnosti podle něj musí ještě dnes rychle a důrazně reagovat. Podobně se vyjádřil i Londýn.

Japonský premiér Šinzó Abe označil rozhodnutí Pchjongjangu odpálit raketu za "absolutně nepřijatelné", jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje řekla, že jde o "neodpustitelnou provokaci".

Také Čína "lituje" rozhodnutí KLDR vypustit raketu bez ohledu na odpor mezinárodního společenství, uvedlo čínské ministerstvo zahraničí. V prohlášení podle AFP zároveň vyzvalo k dialogu s cílem řešit situaci v klidu.

Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová zdůraznila, že použitím technologie balistických střel Pchjongjang opět vážně porušil své mezinárodní závazky. Hodlá tlačit na KLDR společně s RB OSN. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg upřesnil, že KLDR touto provokativní akcí jasně porušila pět rezolucí RB OSN.

Související

Na této fotografii, kterou poskytla severokorejská vláda, severokorejský vůdce Kim Čong-un ve středu dohlíží na zkušební odpálení nového vícenásobného raketového systému na neznámém místě v Severní Koreji 10. května 2024.

Kim Čong-un má novou zbraň. Dohlížel na ostrý test

Podle severokorejských státních médií KLDR zařadí od letošního roku do výzbroje nový salvový raketomet ráže 240 milimetrů. Server NBC News s odkazem na agenturu AP dodal, že tato změna představuje „významný posun“ v bojových schopnostech dělostřelectva armády.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) raketa

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

včera

včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

včera

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tornádo na Ústecku se potvrdilo. Pohybovalo se i přes tok Labe

Podezření na sobotní výskyt tornáda na Ústecku se potvrdilo, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Tornádo se pohybovalo i přes říční tok. Experti se chystají na terénní průzkum místa. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy