Islámábád/Kábul - Zástupci Pákistánu, Afghánistánu, Číny a USA obnovili rozhovory, které mají najít způsob, jak přimět Taliban, aby zasedl k jednáním o míru v Afghánistánu. K uzavření mírové dohody se schyluje alespoň mezi Kábulem a povstalci z Islámské strany.
Taliban se odmítá do rozhovorů s afghánskou vládou zapojit a opakovaně tvrdí, že nejprve požaduje přímé rozhovory se Spojenými státy. To ovšem Washington nehodlá připustit.
Čtyřstranné rozhovory se od začátku roku konají střídavě v Pákistánu a Afghánistánu. Nyní se snaží využít pozitivních signálů,které se objevily o víkendu, kdy ilegální ozbrojená skupina Hezbe islámí pokročila k mírové dohodě s Kábulem. Dohodu nicméně stále musí schválit vůdce skupiny Gulbuddín Hekmatjár.
Fundamentalistická sunnitská militantní Islámská strana (Hezbe Islámí) je činná především na východě a severu země a společně s Talibanem a sítí Hakkání patřila mezi tři největší afghánské ozbrojené skupiny bojující proti mezinárodním a afghánským vládním jednotkám. V poslední době ale hrála v povstaleckých bojích jen malou roli a dohoda pravděpodobně nebude mít praktický dopad na bezpečnost v zemi, napsala agentura Reuters.
Návrh mírové dohody podle DPA zajišťuje členům Islámské strany imunitu, co se týče "politických a vojenských zločinů minulosti". Islámská strana zase slibuje, že nebude spolupracovat s žádnými protivládními ozbrojenými skupinami.
Podle afghánské vlády není přesně známo místo, kde má osmašedesátiletý Hekmatjár základnu. Jeho jménem jednali v Kábulu představitelé Islámské strany s členy afghánské nejvyšší mírové rady. Hekmatjár prý nežádal pro svou stranu žádné funkce ve vládě ani další privilegia za to, že se k mírovému procesu připojil.
Hekmatjár byl v 80. letech vůdcem mudžáhidů bojujících proti sovětské okupaci a dostávalo se mu štědré finanční podpory od Saúdské Arábie a Spojených států. Podle kritiků ale možná ještě víc než proti Sovětům bojoval proti ostatním kmenovým vůdcům, aby si vytvořil co nejlepší postavení.
V minulosti Hekmatjár vyjadřoval a pravděpodobně i poskytoval podporu členům teroristické sítě Al-Káida a figuruje na americkém seznamu mezinárodně hledaných teroristů. Jeho Islámská strana má na svědomí četné útoky na afghánské i mezinárodní síly, přihlásila se mimo jiné k neúspěšnému pokusu o atentát na předchozího prezidenta Hamída Karzáího v roce 2008 či k sestřelení vrtulníku se zahraničními vojáky týž rok.
7. července 2026 13:41
Další čínská provokace. Japonci nařkli Peking z porušování mezinárodního práva
Související
Evropská unie čelí vlně kritiky. Plánuje se setkat s delegací Tálibánu
Tálibán zakázal mobilní telefony
Tálibán , Afghanistán , Gulbuddín Hekmatjár
Aktuálně se děje
včera
Princ Harry odcházel od soudu zklamaný. Novináři se neprovinili
včera
Druhý český BlackHawk vyrazil do boje s požáry ve Francii
včera
Hrad reagoval na Babišovo video. Pavel odhalil, o co mu jde
včera
Poradíme, kde se v Česku vykoupat. Kvalita vody se zhoršuje kvůli počasí
včera
Medvěd na Slovensku napadl muže přímo v obci. Místní dostali doporučení
včera
Trump tvrdí, že Hormuz je otevřený. Íránci jsou nemocní lidé, zopakoval
včera
Přišli jsme o odhodlaného lídra, komentoval Zelenskyj úmrtí Grahama
Aktualizováno včera
Předpovědi budou jiné, upozornil ČHMÚ. Změna vychází z připomínek občanů
včera
Ostuda. Babiš znovu zkritizoval Pavla kvůli summitu NATO
včera
Tragédie na závodech v Brně. Cizinci nepřežili nehodu, policisté zahájili šetření
včera
První reakce Donalda Trumpa. Zesnulého Grahama si vážil jako patriota
včera
Ve Zlíně už platí jen první stupeň požárního poplachu. Případ řeší policie
včera
Republikáni přišli o výraznou osobnost. Zemřel senátor Lindsey Graham
včera
Filmové Vary jsou u konce. Vyhrálo Padlé ovoce, cenu má i Vášáryová
včera
Írán opět uzavřel Hormuzský průliv. Američané opět útočili
včera
Výhled počasí na další víkend. Bude tropické, na závěr se změní
11. července 2026 21:56
V Česku se nastavují pravidla pro bezpečné využívání AI ve zdravotnictví
11. července 2026 21:01
Wimbledon ovládly Češky. Díky nekompromisnosti nakonec slaví Nosková
11. července 2026 19:58
Trump se dočkal další pocty. Na Floridě přejmenovali letiště
11. července 2026 19:04
Pavel by byl rád, kdyby se spor mezi ním a Babišem uklidnil
Prezident Petr Pavel se domnívá, že by se po summitu NATO mohla situace mezi ním a premiérem Andrejem Babišem (ANO) uklidnit. Podle Pavla je stále možné se na řadě věcí pragmaticky domluvit.
Zdroj: Jan Hrabě