Ise-Šima (Japonsko) – V Japonsku dnes začal dvoudenní summit skupiny velkých světových ekonomik G7. Při té příležitosti německá kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že nečeká, že by státy G7 daly více peněz na migrační krizi.
Kancléřka zároveň připomněla, jak ochotně v migrační krizi pomohla s přijímáním běženců Kanada. „Kanada neleží vedle Sýrie a přitom se cítí zodpovědná za tamní problém," řekla Merkelová. Kanada se zavázala přijmout 25.000 Syřanů, prvních 10.000 uprchlíků ze Sýrie přijala v lednu.
Merkelová ale neočekává, že by se státy G7 nyní dohodly na další finanční pomoci pro řešení uprchlické krize či na přijetí více migrantů. Vyjádřila ale přesvědčení, že krize je nyní vnímána více na mezinárodní úrovni. „Věřím, že se něco dalo do pohybu," uvedla s odkazem na nedávný světový humanitární summit v Istanbulu. Na něm Merkelová mimo jiné vyzvala k dodržování finančních příslibů na humanitární projekty.
Musíme reagovat na teritoriální spory
Kromě toho se dnes skupina sedmi průmyslově nejvyspělejších zemí světa shodla na nutnosti ostře se vyjádřit k námořním nárokům v západním Pacifiku, které čím dál tím asertivnější prosazuje Čína. Peking je řadu let angažovaný v několika územních sporech s Japonskem a dalšími zeměmi jihovýchodní Asie.
Hlasitě se ohradila Čína, která členem uskupení není. Podle mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing záležitosti odehrávající s v Jihočínském moři „nemají nic společného" s G7 ani žádnou z členských zemí.Podle gentury Reuters se nejvyšší představitelé zemí G7 shodli na tom, že je třeba vyslat jasný signál Číně. Už na tiskové konferenci ve středu pozdě večer japonský premiér Šinzó Abe zopakoval nesouhlas Tokia s činy, které Japonsko vnímá jako prosazení územních nároků silou. Vyzval zároveň k respektování práva. Také Spojené státy opakovaně vyjádřily obavy o čínské akce v této oblasti.
Související
Já jsem tady šéf, řekl Trump státníkům na úvod jednání G7
Lídři G7 včetně Trumpa se zavázali posílit vojenskou pomoc Ukrajině
Aktuálně se děje
před 53 minutami
Rusko přitvrzuje. Útoky raketami jsou stále častější, Moskva polevit nehodlá
před 2 hodinami
Kolumbii zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou nejméně desítky
před 3 hodinami
V Bulharsku vybuchl sklad munice. Exploze byla vidět na kilometry daleko
před 3 hodinami
Lipsko se vyhnulo katastrofě. Dron s výbušninou narazil do letadla, našli na něm DNA
před 4 hodinami
Zuckerbergova jachta odmítla pomoci plavidlu v nouzi
před 5 hodinami
Kanaďanům dochází trpělivost. Pochybují o kapacitách hasičů, požáry začínají hasit sami
před 6 hodinami
Ukrajinské drony zaútočily v Tatarstánu. Nálet prý trval hodiny
před 6 hodinami
Dostupná ložiska mizí. Severní moře se stává rájem robotů a dronů
před 7 hodinami
Čína kvůli mohutnému tajfunu evakuovala milion lidí
před 7 hodinami
Zemřel legendární spisovatel Vladimír Páral
před 8 hodinami
Tragédie v Praze. Při zkoušce prasklo potrubí, jeden člověk zemřel
před 8 hodinami
Ekonomické škody ani nespokojenost Rusů k zastavení bojů nestačí. Putin stál věří, že zvítězí
před 8 hodinami
Počasí aktuálně: Meteorologové varují před vedry a požáry na dalších místech
před 9 hodinami
Počasí láme jeden rekord za druhým. Historicky nejvyšší teploty hlásí oceány i celá Evropa
před 9 hodinami
Patová situace: Írán s USA mluvit nechce, trvá a podmínkách, na které Trump nepřistoupí
před 10 hodinami
Ztratí klíčového spojence? Netanjahu riskuje otevřený konflikt s Trumpem
před 11 hodinami
Teherán předložil seznam podmínek pro otevření Hormuzského průlivu. Ceny ropy rostou
před 12 hodinami
Netanjahu: Izrael odmítl Trumpův mírový plán pro Pásmo Gazy
před 13 hodinami
Předpověď počasí na nový týden. Orámují ho tropy
včera
Problém číst či soustředit se. Princezna Kate zavzpomínala na boj s rakovinou
Celý svět před časem s napětím sledoval boj britské princezny Kate se zákeřnou rakovinou. Dobře to naštěstí dopadlo, takže manželka prince Williama může s ostatními pacienty sdílet své osobní zkušenosti.
Zdroj: Lucie Podzimková