5 nepravdivých mýtů o žralocích

Žraloci mají u lidí reputaci nelítostných zabijáků, kteří jsou nebezpeční, píše server Live Science.. Okolo těchto paryb existuje mnoho mylných představ, ve skutečnosti mají důležitou roli v mořském ekosystému. Pojďme zbořit pět mýtů o těchto predátorech.

1. Všichni žraloci jsou lidožraví

Nejsou, ve skutečnosti většina žraloků jí ryby a bezobratlé živočichy jako třeba chobotnice. Útoky žraloků na lidi se většinou stávají kvůli špatné viditelnosti ve vodě, kdy si žralok splete člověka s rybou. Proto většina případu skončí pouze pokousáním, nikoliv zabitím. Průměrně žraloci zaútočí na lidi 30 krát, při útoku zemře jen pět až deset lidí. To je extrémně malé číslo, více lidských životů mají na svědomí i prodejní automaty, kteří podle americké bezpečnostní komise "zabily" 37 osob. Někteří žraločí experti tvrdí, že lidské maso je pro žraloky nechutné.

2. Žraloci nejsou chytří a mají malé mozky

Nemají. Patří mezi jedny z nejinteligentnějších tvorů v oceánu, a to díky více než 400 milionů let evoluce. Vědci zjistili, že žraloci mají komplexní sociální chování. Dokáží komunikovat prostřednictvím řeči těla. A co se týče velikosti mozku, tak poměř k tělu je podobný jako u většiny ptáků a savců.

3. Všichni žraloci jsou velcí, děsiví a s plnou tlamou ostrých zubů

Ne každý vypadá jako nechvalně proslulý žralok z Čelistí. Na světě je celkem 450 druhů žraloků, a to od takových, kteří měří sotva 20 centimetrů až po 12 metrové obry. Žralok veliký je druhá největší ryba v moři, ale je mírumilovná a živí se pouze planktonem. Žralok Bilý může mít až 300 ostrých zubů, žralok límcový připomíná uhoře, případně více známý žralok kladivoun, který už podle názvu připomíná kladivo.

4. V případě útoku bouchat žraloka do nosu

To není dobrý nápad. Vědec David Shiffman na podobné otázky odpovídal nespočetněkrát. Ono totiž bouchat pěstí pod vodou moc nejde, nejlepší způsob, jak odehnat žraloka je pokusit se mu píchnout do oka, proti mlácení mají vyvinutou ochranu, ale proti prstům nic nezmůžou.

5. Žraloci jsou neohrožený druh v oceánech

Je pravda, že největší žraloci se před predátory moc obávat nemusí, menší už ale takové štěstí nemají. Mnoho z nich se stává svačinou pro větší druhy ryb. Například pro kosatky, nebo jiné větší a dravější žraloky. Největší hrozbou pro žraloky je ale člověk. Mnoho druhům hrozí vyhynutí kvůli nadměrnému rybolovu. Každý rok se průměrně uloví 100 milionů žraloků.

Související

Více souvisejících

žraloci Zvířata Oceán

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Hasiči zasahují u požáru skládky u Rynholce na Rakovnicku. Prohlédněte si galerii

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice

Od pondělního večera zaměstnává hasiče požár skládky plastů u středočeského Rynholce na Rakovnicku. Přes 10 zasahujících hasičů již muselo být ošetřeno. V úterý ráno se změnil postup hasebních prací. Odpoledne pak byla oznámena lokalizace požáru. 

včera

včera

včera

včera

včera

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

včera

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Německo čelí vážnému problému: potřebuje silnější armádu, ale neví, kdo v ní bude sloužit. V situaci, kdy počet vojáků stagnuje a hrozba z Ruska roste, se nová vládní koalice křesťanských demokratů Friedricha Merze a sociálních demokratů (SPD) rozhodla pro model dobrovolné služby. Otázkou však zůstává, zda na její realizaci zbývá dostatek času.

včera

Samsung

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?

V době, kdy obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou eskaluje a cla na čínský dovoz dosahují až 145 %, nabývá na významu klíčový rozdíl mezi výrobou iPhonů a telefonů Samsung Galaxy. Zatímco iPhony jsou z většiny stále vyráběny v Číně, Samsung své smartphony montuje hlavně ve Vietnamu, Indii a Jižní Koreji.

včera

včera

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže

Ve středu v 9 hodin ráno místního času začne slavnostní přesun rakve zesnulého papeže Františka z jeho rezidence v Casa Santa Marta do baziliky sv. Petra, oznámil dnes Vatikán. Průvod zahájí krátká modlitba, poté bude rakev nesena přes náměstí Santa Marta a Piazza dei Protomartiri Romani až na náměstí sv. Petra, kde vstoupí hlavními dveřmi do baziliky.

včera

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

I zdánlivé protiklady se mohou přitahovat a tvořit spolu dokonalou harmonii. A to platí také ve světě módy. Postupem času se rozdíly mezi styly začaly stírat a naopak se vzájemně doplňovat a prolínat. Takže i ke kostýmku můžete vzít třeba sportovně laděné boty, které k němu na první pohled nemusí sedět, ale jakmile se spojí do celku, překvapí originálním a trendy lookem!

včera

včera

včera

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Mimořádná zpráva Kdy bude veřejné rozloučení a kde papež František spočine? Vatikán zveřejnil detaily pohřbu

Vatikán dnes uvedl, že rakev s ostatky papeže Františka bude vystavena veřejnosti v bazilice sv. Petra ve středu ráno. Samotný pohřeb se pak uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času. Podle nově zveřejněného prohlášení bude pohřební liturgii na náměstí svatého Petra vést kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kolegia kardinálů. Po skončení obřadu bude rakev převezena do baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude papež pohřben. 

včera

Cyril Höschl

Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl

Českou lékařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 75 let zemřel o Velikonočním pondělí uznávaný psychiatr Cyril Höschl, který stál u vzniku Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) ve středočeských Klecanech. 

včera

včera

Ani druhý skandál kolem Signalu Hegsethovi nezlomí vaz. Proč je jeho pozice v Trumpově vládě neotřesitelná?

Ministr obrany Pete Hegseth se ocitl pod tlakem kvůli dalšímu skandálu, tentokrát ohledně sdílení citlivých vojenských plánů v soukromé skupinové konverzaci. Navzdory závažnosti obvinění se ale zatím zdá, že jeho pozice zůstává pevná. Klíčem k jeho přežití v Trumpově administrativě není odbornost či disciplinovanost, ale věrnost prezidentovi a jeho politickému stylu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy