Muslimové z celého světa se třesou strachy: Budou na nás zase útočit? Budou další války?

Asie - Porážka Hillary Clintonová způsobila v určité části Asie velké zděšení. Mnoho asijských stoupenců islámu je doslova zděšeno, že si Američané vybrali za prezidenta Donalda Trumpa, jehož odsuzovali pro jeho populistickou strategii.

Svět se zdá být šokován Trumpovou výhrou, v Pakistánu, Indonésii a Bangladéši se dá dokonce hovořit o úzkosti. Tato oblast je domovem více než třetiny světové populace muslimů, reprezentující zhruba 1,5 miliardy osob, které se nyní obávají, jaký osud pro ně bude znamenat Trump v Bílém domě. "Mám velký strach, bude víc válek? Bude Amerika znovu útočit na muslimské země? Nemohu tomu uvěřit. Domníval jsem se, že Američané jsou inteligentní a zralí. Jak je možné, že Trump vyhrál? Jsem výsledkem voleb velmi znepokojen, protože vztah mezi USA a muslimskými zeměmi bude opět velice napjatý," komentoval volby v USA pro agenturu AFP indonéský aktivista Alijah Diete.

Pro muslimy jeho volba znamená jasnou linii - miliardář se ve svém programu vyjádřil o omezeních, které pro muslimy budou připadat v úvahu: zákaz vstupu do USA kvůli potenciálnímu nárůstu islámského extremismu, který bude prosazován tvrdší americkou politickou reprezentací.

"Američané opět chtějí zmáčknout svět," prohlásil Syed Tashfin Chowdhury z Bangladéše, který má v USA několik přátel. V zemi vedle něj sledovaly volby tisíce lidí a byly šokovány výsledkem, okamžitě zaplavili facebook zděšenými reakcemi. 

Trump si získal rozčarovanou americkou bílou většinu svými populistickými sliby ohledně omezení volného obchodu a vyhoštění ilagálních přistěhovalců. Jeho útoky na Islám vyvolaly v zahraničí hněvivé reakce a označily jeho výroky za projev xenofobismu a rasismu. Jeho nejkontroverznější poznámky šokovaly islámský svět v prosinci, kdy vyzval k "totálnímu a kompletnímu vyhoštění" příchozích muslimů do USA poté, co radikální muslimský pár zabil v budově úřadu sociálních služeb v Kalifornii 14 lidí.

Obavy se nesou i v Pákistánu, kde se obávají těžších časů zejména asijští muslimové. Jeden z vysoce postavených pákistánských vládních úředníků, který chtěl zůstat v anonymitě, označil zvolení Trumpa za "absolutně brutální a děsivé". Většina v zemi je výsledky voleb v USA zděšena. "Jsem zklamána Trumpovým vítězstvím. Hillary Clinton je dobrá žena, byla by dobrá i pro Pákistán a muslimy po celém světě. Ona mluvila o světovém míru, zatímco Trump mluvil o boji proti muslimům," prohlásila dvaatřicetiletá Ishaq Khan pocházející z Islámabádu.

Také v Indonésii, nejlidnatější zemi světa, provází volební výsledky směsice šoku a nervozity, jaké bude mít Trumpovo vítězstí vliv na kontakty s tradičním spojencem, který pro zemi USA představují, ale i následné vztahy mezi Amerikou a muslimským světem. Návrh na vyhoštění muslimů z USA považuje za zcela neférový zaměstnanec advokátní kanceláře Nikken Suardini. 

"Když USA použijí brutální síly, extrémisty tím jenom posílí. Ti, kteří budou z výhry Donalda Trumpa potěšeni nejvíc, budou členové ISIS," domnívá se islámský učenec Zuhairi Misrawi z islámské organizace Nahdlatul Ulama. Naproti tomu Tahir Ashafi, vedoucí pakistánských duchovních věří, že situace se časem uklidní: "Chceme věřit, že Trumpovy výpady proti muslimům byly jenom prostředkem na zvýšení účinnosti jeho kampaně." V opačném případě by se v ohrožení ocitly miliony muslimů, žijících v USA. "Podle názoru Donalda Trumpa nejsou muslimové součástí USA. Muslimové jsou pro něj cizinci," komentuje situaci Munarman, mluvčí indonéské radikální skupiny Islámská fronta obrany.

Související

Kash Patel

Máme důkazy, že prezidentské volby v roce 2020 nebyly legitimní, tvrdí šéf FBI. Podle médií je paranoidní

Ředitel FBI Kash Patel vyvolal rozruch tvrzením, že jeho úřad disponuje důkazy potvrzujícími nepravdivost výsledků prezidentských voleb v roce 2020. Patel, který čelí spekulacím o svém brzkém odvolání z funkce, naznačil, že tyto informace hodlá zveřejnit v průběhu tohoto týdne. Podle jeho slov disponuje materiály, které podporují verzi prezidenta Donalda Trumpa o rozsáhlých volebních podvodech.

Více souvisejících

Volby USA Donald Trump Muslimové

Aktuálně se děje

včera

včera

José Mourinho

Čeká Real Madrid velký fotbalový návrat? Šéf klubu si přeje příchod trenéra Mourinha

Na dveře španělského fotbalu klepe zřejmě jeden z nejznámějších fotbalových trenérů José Mourinho. V zákulisí se totiž hodně hovoří o tom, že samotný prezident slavného španělského velkoklubu Realu Madrid Fiorentino Pérez si přeje, aby se do jeho klubu po třinácti letech vrátil právě známý charismatický Portugalec. A právě on by měl být skutečně pro Péreze tou první volbou. Alespoň s takovou informací přišel španělský sportovní novinář David Ornstein na svém účtu na síti X.

včera

včera

Martin Kupka

Kupka se opřel do Babiše kvůli novému zmocněnci Landovskému

Opozice již kritizuje krok Babišovy vlády, která zřizuje další post zmocněnce. Někdejší český velvyslanec při NATO Jakub Landovský bude nově vládním zmocněncem pro plnění závazků vůči Severoatlantické alianci. Do Babiše se kvůli tomu opřel šéf občanských demokratů Martin Kupka (ODS). 

včera

Deštivé jarní počasí

Počasí se po víkendu změní, i když ne hned. Dorazí i kýžené srážky

Příští týden zprvu nabídne podobné počasí jako právě končící víkend. Meteorologové ale v jeho průběhu očekávají změnu v podobě ochlazení. Po čase se také vyskytnou srážky, které by měly zlepšit situaci se suchem. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

včera

včera

Donald Trump

Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa

Nebude to jen pět tisíc vojáků, naznačil americký prezident Donald Trump ohledně plánů na stažení armádních příslušníků z Německa. Spojené státy americké mají u našich sousedů svou nejpočetnější evropskou posádku. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

2. května 2026 21:57

2. května 2026 21:04

Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily

Tuzemská hokejová sezóna sotva skončila, v klubech se ale nezahálí a už se začínají připravovat na další sezónu. Platí to i pro brněnskou Kometu, která se stala dalším extraligovým klubem, který v těchto dnech oznamuje novinky nejen ve svém kádru, ale i v realizačním týmu. I tady totiž dochází ke změně na trenérských postech. Na trenérskou lavičku se totiž vrací po pěti letech klubový majitel Libor Zábranský, jemuž budou asistenty trenéři, kteří v uplynulé sezóně 2025/26 vedli Brno jako hlavní stratégové – Kamil Pokorný a Jiří Horáček. Coby další asistent se k nim ještě přidává Martin Erat.

Zdroj: David Holub

Další zprávy