Canberra - Austrálie uzavřela dohodu se Spojenými státy o přesídlení uprchlíků, kteří jsou nyní zadržováni v táborech na ostrovech v Tichém oceánu. Běženci dohodu přivítali s nadšením. Ti, kdo nabídku přestěhovat se do USA přeci jen odmítnou, dostanou vízum na 20 let pobytu na ostrově Nauru.
Přesídlení bude řídit Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Dohoda platí pouze pro osoby, které jsou v současné době v zadržovacích zařízeních v ostrovních státech Papua-Nová Guinea a Nauru, a nebude se v budoucnosti opakovat.
"Mohu potvrdit, že vláda dosáhla dohody s třetí zemí o přesídlení běženců, kteří jsou nyní v zadržovacích centrech. Dohoda byla uzavřena s USA," oznámil dnes australský premiér Malcolm Turnbull.
Neuvedl ale, kolik migrantů by mělo do Spojených států odejít. Řekl nicméně, že prioritu budou mít ženy a děti. V táborech na tichomořských ostrovech je v současnosti kolem 1200 lidí.
Běženci v táborech dohodu podle agentury Reuters přivítali s nadšením. "Všichni uprchlíci se usmívají a vzájemně se objímají. Tahle noční můra konečně skončí. Hlavní otázkou teď je, kdy a jak se odsud dostaneme," řekl agentuře Reuters žadatel o azyl Abdal Azíz (24), který po útěku z rodného Súdánu strávil na papuánském ostrově Manus přes tři roky.
V září Turnbull informoval, že Austrálie se bude podílet na americkém programu přesídlení středoamerických běženců, které americké úřady spravují v Kostarice. Jde o osoby, které prchají před násilím v Guatemale, Hondurasu a Salvadoru. Austrálie by také měla zvýšit počet migrantů, které každoročně přijme, z 5000 na 18.750.
Související
Útočníky z pláže Bondi poháněla ideologie Islámského státu, absolvovali výcvik na Filipínách
Otec a syn při útoku zabili 15 lidí. Austrálie zavede přísnější zákony o zbraních
Austrálie , uprchlíci , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 44 minutami
Primátora Karviné Jana Wolfa hledá policie. Odjel si na dovolenou
před 1 hodinou
V Kongu unesli matku s dcerou nakažené ebolou. Policie chrání těla mrtvých střelbou
před 3 hodinami
Trump způsobil další diplomatický skandál. Urazil a naštval celou Itálii
před 4 hodinami
Zelenskyj: Putin slábne, Rusko může své útoky proti Ukrajině zesílit
před 5 hodinami
Hormuzským průlivem začaly proplouvat první lodě s ropou, minám navzdory
před 6 hodinami
Mírové rozhovory mezi USA a Íránem se zhroutily kvůli Izraeli
před 7 hodinami
Počasí: Meteorologové vydali výstrahu před silnými vedry a bouřkami
před 8 hodinami
Moskvu po ničivém ukrajinském útoku pokryl ropný déšť
před 9 hodinami
Vance se tvrdě pustil do Izraele: Trump je na celém světě váš jediný spojenec
před 10 hodinami
Vance do Švýcarska neletí. Dnešní mírové rozhovory s Íránem byly na poslední chvíli zrušeny
před 11 hodinami
Moskva selhala. Mohutný ukrajinský útok rezonuje Ruskem, nespokojenost lidí roste
před 13 hodinami
Tropy i bouřky. Počasí do konce týdne bude typicky letní
včera
Na Hradě budou k vidění korunovační klenoty. První uvidí výstavu školáci
včera
Čechům se vzdálil postup ze skupiny. Pasivitou ztratili nadějně rozehraný zápas s JAR
včera
Víkendová předpověď počasí slibuje i bouřky. Hrozit mají i v úvodu dalšího týdne
včera
Olomouc se rozloučila se statečnou Mašínovou. Bratr z USA nepřijel
včera
Smír ukončil spor ohledně filmu Sbormistr. Dohodu potvrdil soud
včera
Novinky o počasí. Meteorologové aktualizovali výstrahu před vedry
včera
V Bruselu se jedná o Ukrajině. Rutte poslal Rusku rázný vzkaz, USA ocenily evropskou podporu Kyjeva
včera
Macinka udělil medaili Klausovi, pro kterého dříve pracoval
Šéf české diplomacie Petr Macinka (Motoristé sobě) ocenil v Černínském paláci bývalou hlavu státu Václava Klause, kterému předal medaili Za zásluhy o diplomacii. Ministr zahraničních věcí tak učinil u příležitosti exprezidentových nadcházejících 85. narozenin, které oslaví v pátek.
Zdroj: Libor Novák