
Peking - Neočekávaný hovor Donalda Trumpa s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen může mít pro obě země významný dopad. Čína má mnoho možností, jak znepříjemnit Tchaj-wanu život. Pokud Čína vyhodnotí Trumpa jako škůdce čínských zájmům, může se i USA připravit na řadu změn v mezinárodní politice.
Podle agentury Reuters hlavní díl čínského roztrpčení z přímého rozhovoru mezi americkým prezidentem a tchajwanskou prezidentskou – prvního od té doby, co Jimmy Carter přesunul diplomatické uznání od Tchaj-wanu k Číně – ponese samostatný ostrov, který Čína považuje za svůj. Složitá otázka postavení Tchaj-wanu je nevyřešený problém z dob občanské války v Číně, když sem uprchly poražené nacionalistické síly v roce 1949, což představuje ostrou výzvu nároku komunistické strany na vládu nad celou Čínou.
Čína se nikdy nezřekla možnosti použití síly za účelem přinucení „odpadlické provincie" k poslušnosti. Tchaj-wan odhaduje, že Čína má stovky raket zaměřených na ostrov přes úzké úžiny, které je oddělují. Podle The Global Times, vlivného tabloidu vydávaného oficiálními novinami komunistické strany Číny People's Daily, by potrestání Tchaj-wanu byl nejlepší způsob, jak poslat zprávu Trumpovi. Global Times soudí, že to může mít mimo jiné i podobu vyššího vojenského nasazení Číny.
Trest ale bude zřejmě mít především podobu odstřihování Tchaj-wanu od jeho diplomatických spojenců. Počet zemí udržujících formální vztahy s Tchaj-wanem, který do roku 1971 zasedal na místě Číny ve Spojených národech, nyní čítá pouhých 22, většinou se jedná o chudé země z Latinské Ameriky a Karibiku. V lednu ukončila Čína neoficiální diplomatické příměří po tom, co byla zvolena Cchaj, když navázala styky s bývalým spojencem Tchaj-wanu Gambií. Poslední týden čínská delegace navštívila Panamu, dalšího Tchaj-wanského spojence.
Čína by také mohla rozvinout politiku „rozděl a panuj" tím, že by zvýhodňovala pro-čínské tchajwanské politiky obchodními příležitostmi, ke kterým by ale neumožnila přístup těm z vládnoucí strany. I přes ujišťování prezidentky Cchaj, že chce mír a stabilitu ve vztazích s Čínou, se Čína obává, že se chce zasadit o formální nezávislost ostrova jakožto jednoho ze základních principů její Demokratické pokrokové strany. Čína taktéž hledí na stanovisko čínského veřejného mínění, které považuje Tchaj-wan za provincii Číny.
Co udělá Čína USA?
Podle Shi Yinhonga, vedoucího Centra amerických studií na pekingské Renmin University, Čína je stále v jakési čekej-a-dívej se periodě vůči Trumpovi, vzhledem k poměrně zdrženlivé reakce Pekingu na rozhovor. Nicméně, dodává Shi, pokud by jej Čína vyhodnotila jako někoho, kdo zpochybňuje jejich politiky „jedné Číny", její reakce by zcela jistě byla velmi silná.
Shi se domnívá, že by mohla mít podobu proměny čínské politiky vůči Severní Koreji. Čína by mohla např. polevit v sankcích OSN proti Severní Koreji a ekonomicky ji podpořit, což by se mohlo podepsat na vývoji raket, které Severní Korea vyvíjí a které mohou být zaměřeny na USA. Čína by též mohla uplatňovat mnohem agresivnější politiku vůči americkým navigačním hlídkám, kde se doposud omezovala pouze na slovní varování.
Související

Tchaj-wan oznámil nález zřejmě čínského spadlého meteorologického balónu

Americko-čínský spor? Analytička varuje před hrozivými scénáři
thajwan , Cchaj Jing-wen , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 10 minutami

Balaš: Většina krajů má na středních školách pro uchazeče dost míst
před 12 minutami

Ministerstvo navrhuje nevydávat víza i Rusům a Bělorusům, kteří mají i jiné občanství
před 25 minutami

Jana Nepomuckého umučili před 650 lety. Patří mezi nejoblíbenější světce na světě
před 30 minutami

Na francouzských letištích hrozí další stávky, varoval úřad
před 33 minutami

"Všechno je na oko," křičí někdo na Putina ve videu z Mariupolu
před 35 minutami

Dům zastřeleného novináře Kuciaka bude zbourán, vznikne památník
před 36 minutami

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé
před 59 minutami

Úleva v Banské Štiavnici. Žádnou z budov nebude po požáru nutné zbourat
před 1 hodinou

NKÚ: Peníze určené na tzv. genderové audity stát nevyužil účelně
před 1 hodinou

Čína reaguje na zatykač na Putina. Vyzvala soud k objektivitě
před 1 hodinou

Ve sbírce zákonů vyšlo zkrácení valorizace penzí, je možné dát podnět k ÚS
před 1 hodinou

Australská policie poprvé obvinila veterána z vraždy spáchané v Afghánistánu
před 2 hodinami

Antonín Novotný se chopil moci před 70 lety. Neváhal potlačovat oponenty, diktaturu KSČ ale proměnil
před 2 hodinami

Milion chvilek dostal pokutu za kampaň v prezidentských volbách
Aktualizováno před 2 hodinami

Ukrajinská armáda hlásí odražení téměř sedmi desítek útoků na východě země
před 2 hodinami

Blažek potvrdil, že Zeman ve dvou případech chtěl abolici pro spolupracovníky
Aktualizováno před 2 hodinami

Volkswagenu zmrazil ruský soud všechna aktiva v zemi
Aktualizováno před 3 hodinami

Putin: Rusko je otevřené politickému a diplomatickému řešení ukrajinské krize
před 4 hodinami

Předpověď počasí na víkend: Bude chladněji než v týdnu, vyplývá z předpovědi
před 5 hodinami
Čínský prezident Si Ťin-pching přicestuje do Moskvy na jednání s Putinem
Čínský prezident Si Ťin-pching přijede na třídenní návštěvu Ruska a očekává se, že se dnes setká s prezidentem Vladimirem Putinem. Hlavní část jednání je plánována na úterý. Čínský prezident s Putinem patrně podepíše deklaraci, která má znamenat začátek nové éry čínsko-ruských vztahů.
Zdroj: ČTK