Peking - Neočekávaný hovor Donalda Trumpa s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen může mít pro obě země významný dopad. Čína má mnoho možností, jak znepříjemnit Tchaj-wanu život. Pokud Čína vyhodnotí Trumpa jako škůdce čínských zájmům, může se i USA připravit na řadu změn v mezinárodní politice.
Podle agentury Reuters hlavní díl čínského roztrpčení z přímého rozhovoru mezi americkým prezidentem a tchajwanskou prezidentskou – prvního od té doby, co Jimmy Carter přesunul diplomatické uznání od Tchaj-wanu k Číně – ponese samostatný ostrov, který Čína považuje za svůj. Složitá otázka postavení Tchaj-wanu je nevyřešený problém z dob občanské války v Číně, když sem uprchly poražené nacionalistické síly v roce 1949, což představuje ostrou výzvu nároku komunistické strany na vládu nad celou Čínou.
Čína se nikdy nezřekla možnosti použití síly za účelem přinucení „odpadlické provincie" k poslušnosti. Tchaj-wan odhaduje, že Čína má stovky raket zaměřených na ostrov přes úzké úžiny, které je oddělují. Podle The Global Times, vlivného tabloidu vydávaného oficiálními novinami komunistické strany Číny People's Daily, by potrestání Tchaj-wanu byl nejlepší způsob, jak poslat zprávu Trumpovi. Global Times soudí, že to může mít mimo jiné i podobu vyššího vojenského nasazení Číny.
Trest ale bude zřejmě mít především podobu odstřihování Tchaj-wanu od jeho diplomatických spojenců. Počet zemí udržujících formální vztahy s Tchaj-wanem, který do roku 1971 zasedal na místě Číny ve Spojených národech, nyní čítá pouhých 22, většinou se jedná o chudé země z Latinské Ameriky a Karibiku. V lednu ukončila Čína neoficiální diplomatické příměří po tom, co byla zvolena Cchaj, když navázala styky s bývalým spojencem Tchaj-wanu Gambií. Poslední týden čínská delegace navštívila Panamu, dalšího Tchaj-wanského spojence.
Čína by také mohla rozvinout politiku „rozděl a panuj" tím, že by zvýhodňovala pro-čínské tchajwanské politiky obchodními příležitostmi, ke kterým by ale neumožnila přístup těm z vládnoucí strany. I přes ujišťování prezidentky Cchaj, že chce mír a stabilitu ve vztazích s Čínou, se Čína obává, že se chce zasadit o formální nezávislost ostrova jakožto jednoho ze základních principů její Demokratické pokrokové strany. Čína taktéž hledí na stanovisko čínského veřejného mínění, které považuje Tchaj-wan za provincii Číny.
Co udělá Čína USA?
Podle Shi Yinhonga, vedoucího Centra amerických studií na pekingské Renmin University, Čína je stále v jakési čekej-a-dívej se periodě vůči Trumpovi, vzhledem k poměrně zdrženlivé reakce Pekingu na rozhovor. Nicméně, dodává Shi, pokud by jej Čína vyhodnotila jako někoho, kdo zpochybňuje jejich politiky „jedné Číny", její reakce by zcela jistě byla velmi silná.
Shi se domnívá, že by mohla mít podobu proměny čínské politiky vůči Severní Koreji. Čína by mohla např. polevit v sankcích OSN proti Severní Koreji a ekonomicky ji podpořit, což by se mohlo podepsat na vývoji raket, které Severní Korea vyvíjí a které mohou být zaměřeny na USA. Čína by též mohla uplatňovat mnohem agresivnější politiku vůči americkým navigačním hlídkám, kde se doposud omezovala pouze na slovní varování.
Související
Tchaj-wan oznámil nález zřejmě čínského spadlého meteorologického balónu
Americko-čínský spor? Analytička varuje před hrozivými scénáři
thajwan , Cchaj Jing-wen , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 49 minutami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 1 hodinou
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 2 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 2 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 3 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 3 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 3 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 3 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 4 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 4 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 4 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 4 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 5 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 5 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 6 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 6 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 7 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 7 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 8 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 8 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák