Tchaj-wan bude potrestán kvůli Trumpovi. A ani USA nejsou v bezpečí před čínským hněvem, varuje prestižní zpravodajská agentura

Peking - Neočekávaný hovor Donalda Trumpa s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen může mít pro obě země významný dopad. Čína má mnoho možností, jak znepříjemnit Tchaj-wanu život. Pokud Čína vyhodnotí Trumpa jako škůdce čínských zájmům, může se i USA připravit na řadu změn v mezinárodní politice.

Podle agentury Reuters hlavní díl čínského roztrpčení z přímého rozhovoru mezi americkým prezidentem a tchajwanskou prezidentskou – prvního od té doby, co Jimmy Carter přesunul diplomatické uznání od Tchaj-wanu k Číně – ponese samostatný ostrov, který Čína považuje za svůj. Složitá otázka postavení Tchaj-wanu je nevyřešený problém z dob občanské války v Číně, když sem uprchly poražené nacionalistické síly v roce 1949, což představuje ostrou výzvu nároku komunistické strany na vládu nad celou Čínou.

Čína se nikdy nezřekla možnosti použití síly za účelem přinucení „odpadlické provincie" k poslušnosti. Tchaj-wan odhaduje, že Čína má stovky raket zaměřených na ostrov přes úzké úžiny, které je oddělují. Podle The Global Times, vlivného tabloidu vydávaného oficiálními novinami komunistické strany Číny People's Daily, by potrestání Tchaj-wanu byl nejlepší způsob, jak poslat zprávu Trumpovi. Global Times soudí, že to může mít mimo jiné i podobu vyššího vojenského nasazení Číny.

Trest ale bude zřejmě mít především podobu odstřihování Tchaj-wanu od jeho diplomatických spojenců. Počet zemí udržujících formální vztahy s Tchaj-wanem, který do roku 1971 zasedal na místě Číny ve Spojených národech, nyní čítá pouhých 22, většinou se jedná o chudé země z Latinské Ameriky a Karibiku. V lednu ukončila Čína neoficiální diplomatické příměří po tom, co byla zvolena Cchaj, když navázala styky s bývalým spojencem Tchaj-wanu Gambií. Poslední týden čínská delegace navštívila Panamu, dalšího Tchaj-wanského spojence.

Čína by také mohla rozvinout politiku „rozděl a panuj" tím, že by zvýhodňovala pro-čínské tchajwanské politiky obchodními příležitostmi, ke kterým by ale neumožnila přístup těm z vládnoucí strany. I přes ujišťování prezidentky Cchaj, že chce mír a stabilitu ve vztazích s Čínou, se Čína obává, že se chce zasadit o formální nezávislost ostrova jakožto jednoho ze základních principů její Demokratické pokrokové strany. Čína taktéž hledí na stanovisko čínského veřejného mínění, které považuje Tchaj-wan za provincii Číny.

Co udělá Čína USA?

Podle Shi Yinhonga, vedoucího Centra amerických studií na pekingské Renmin University, Čína je stále v jakési čekej-a-dívej se periodě vůči Trumpovi, vzhledem k poměrně zdrženlivé reakce Pekingu na rozhovor. Nicméně, dodává Shi, pokud by jej Čína vyhodnotila jako někoho, kdo zpochybňuje jejich politiky „jedné Číny", její reakce by zcela jistě byla velmi silná.

Shi se domnívá, že by mohla mít podobu proměny čínské politiky vůči Severní Koreji. Čína by mohla např. polevit v sankcích OSN proti Severní Koreji a ekonomicky ji podpořit, což by se mohlo podepsat na vývoji raket, které Severní Korea vyvíjí a které mohou být zaměřeny na USA. Čína by též mohla uplatňovat mnohem agresivnější politiku vůči americkým navigačním hlídkám, kde se doposud omezovala pouze na slovní varování.

Související

Čínská vlajka, ilustrační fotografie

Americko-čínský spor? Analytička varuje před hrozivými scénáři

Spojené státy se v jednání s Čínou zaměřují na krátkodobé cíle, ale Peking hraje dlouhodobou hru, která ohrožuje americké zájmy. Ve svém pravidelném komentáři pro server CNN to tvrdí Samantha Vinogradová, bezpečnostní analytička, která v letech 2009-2013 působila v americké Národní bezpečností radě.

Více souvisejících

thajwan Cchaj Jing-wen Donald Trump

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Rusko, ilustrační foto

Ukrajina zatápí Rusům. Oblasti ruší oslavy Dne vítězství

Nejméně pět ruských regionů se rozhodlo zrušit vojenské přehlídky k oslavě Dne vítězství, kterým si Rusko připomíná sovětské vítězství nad nacistickým Německem dne 9. května. Tato opatření jsou reakcí na hrozbu útoků z Ukrajiny, s níž Rusko vede více než dva roky válečný konflikt, informoval server The Moscow Times.

před 38 minutami

Princ William se svou rodinou

O princeznu Kate je postaráno, ujistil William. Léčba rakoviny pokračuje

Princ William se navzdory pokračující léčbě princezny Kate, u které lékaři odhalili rakovinu, vrátil k pracovním povinnostem. Během programu se pochopitelně setkával s lidmi, jejichž myšlenky často mířily k budoucí královně. Následník trůnu spoluobčanům řekl, že je o ni dobře postaráno. 

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Izraelská armáda

Izrael zaútočil na pozice syrské armády

Izraelské útoky se v pátek zaměřily na pozice syrské armády na jihu země, uvedl šéf Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii Rámí Abdal Rahmán.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Robert Fico, slovenský premiér

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 

před 4 hodinami

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

včera

včera

Zaměstnanci UNRWA tvrdí, že po zadržení je izraelská armáda mučila

Zaměstnanci Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), které zadrželi izraelské bezpečnostní složky, hovořili o špatném zacházení a mučení v době zadržení. Upozornil na to ve čtvrtek ředitel UNRWA Philippe Lazzarini, uvedl server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy