Spojené státy se v jednání s Čínou zaměřují na krátkodobé cíle, ale Peking hraje dlouhodobou hru, která ohrožuje americké zájmy. Ve svém pravidelném komentáři pro server CNN to tvrdí Samantha Vinogradová, bezpečnostní analytička, která v letech 2009-2013 působila v americké Národní bezpečností radě.
Hrozba pro USA
Američtí vyjednávači se připravují na rozhovory s Čínou, které mají proběhnout během devadesátidenního „příměří“, což podle analytičky nehraje do karet čínským stratégům. Čínský prezident Si Ťin-pching totiž sice chce uvolnit tlak obchodní války, ale zároveň chce posilovat čínský vliv ve světě.
USA se úzce zaměřují na zvýšení prodeje sójových bobů Číně a snížení vzájemného obchodního deficitu, ale Peking není tak krátkozraký, varuje Vinogradová. Vysvětluje, že Čína se pouze zaměřuje na jiné priority, které mají často dopad na americkou bezpečnost, a proto mnoho amerických kroků vůči Číně – včetně zatčení manažerky společnosti Huawei – může vyústit v několik hrozivých scénářů.
Mezi aktivity, kterými Čína prosazuje své strategické zájmy, řadí expertka obchod. Spojené státy označují Čínu za jednu ze čtyř největších kybernetických hrozeb, přičemž Čína skutečně považuje kybernetické operace za levný nástroj pro dosažení svých cílů, a proto hodlá posilovat své schopnosti v této oblasti, konstatuje Vinogradová. Dodává, že zatímco Washington hodlá řešení kybernetických krádeží teprve zařadit do vyjednávání o vzájemném obchodu, čínští hackeři již dávno pronikly do mnoha veřejných i soukromých sítí v USA.
„Nemáme veřejně ověřitelné zprávy, že (Čína) stála za masivní krádeží dat (hotelové sítě) Marriott. Ale Čína již dříve nabourala utajované bezpečnostní informace – spolu se státem podporovanou kyberšpionáží v rámci soukromého sektoru pro komerční účely,“ uvádí analytička. Připomíná, že Čína v roce 2015 přislíbila s takovými aktivitami přestat, ale namísto toho dále zlepšuje své schopnosti.
Posílení čínské ekonomické nejistoty a její hněv na USA kvůli neústupnosti v obchodní válce tak může vést k vystupňování kyberšpionáže, která by se zaměřila na citlivé informace, demonstrovala čínské schopnosti a slabou obranyschopnost Spojených států v kyberprostoru, varuje odbornice.
Severokorejská karta
Dalším nástrojem prosazování čínských zájmů je podle Vinogradové Severní Korea. Americký prezident Donald Trump se chystá na druhou schůzku se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, zatímco Peking jasně podporuje legitimizaci Kimova režimu na mezinárodní scéně, poukazuje expertka. Dodává, že Čína se nyní příliš neobává amerického úderu na KLDR, a tak se stará méně o smír s Bílým domem a může zintenzivnit svou podporu Pchjongjangu.
Si Ťin-pching se zřejmě domnívá, že čím více bude Kimův režim integrován do světové politiky, tím méně je pravděpodobný návrat Trumpovy rétoriky o „ohni a hněvu“, soudí Vinogradová. Doplňuje, že pokud se bude Kim chovat lépe, může nastat jisté uvolnění amerických sankcí, z něhož by Čína profitovala, jelikož je největším obchodním partnerem KLDR a má zájem na obnově svého expertu do země na úroveň před vyhlášením sankcí.
„Si údajně přemýšlí o brzké cestě do Severní Koreje,“ pokračuje analytička. Konstatuje, že si je vědom americké domněnky, že Kima jistým způsobem ovládá a má na něj určité páky a v případě neúspěchu americko-čínských obchodních jednání ho může tlačit k ústupu od dříve proklamované snahy o denuklearizaci.
Vztahy Washingtonu s Pekingem jsou komplikované a v případném střetu může Čína znepříjemnit život Spojeným státům mnoha způsoby, varuje Vinogradová. Jako příklad uvádí Tchaj-wan, jehož dlouhodobý spor s Čínou má ekonomické, bezpečnostní a diplomatické konsekvence. „Jelikož poslední tchajwanské volby přinesly vítězství pročínské strany Kuomintang, je pravděpodobné, že Čína vystupňuje své snahy o posílení pročínských nálad na Tchaj-wanu,“ očekává analytička s tím, že se Peking pokusí omezit tchajwanské spojenecké vazby, obchodní kontrakty a podporu ve světě.
Čína také ví, že bezpečnost Tchaj-wanu je klíčovým tématem v USA a jakýkoliv zvýšený tlak Pekingu na ostrov může posloužit čínským zájmům hned dvakrát, protože je v souladu s čínskou snahou o kontrolu Tchaj-wanu a zaměří pozornost Washingtonu na jeden směr čínské expanze, čímž se zvýší prostor pro jiné aktivity Číny v regionu, domnívá se expertka.
Peking také věnuje mnoho času a peněz vytváření vazeb ve třetích zemích, poukazuje odbornice. Připomíná, že Si navštívil již čtyřikrát Afriku a nedávno uspořádal další ekonomický summit, kde zdůraznil společnou budoucnost Číny a „černého kontinentu“ - kam mají směřovat čínské investice v hodnotě 60 miliard dolarů - a zatímco Čína investuje ve světě, Si nadále vede svou „dluhovou diplomacii“, která připoutává k Číně další a další země.
Američtí politici ovšem podle Vinogradové mohou chránit bezpečnostní zájmy své země, a to tím, že dají Číně jasně najevo, že bez ohledu na to, jak se bude vyvíjet vzájemný obchod obou zemí, USA hodlají rázně čelit případné čínské agresi na všech frontách. „To může zahrnovat obviňování čínských hackerů a potvrzení stávajícího (amerického) závazku bránit Tchaj-wan,“ uzavírá analytička.
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Související
Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl
Čína disponuje "magickou zbraní." Na Západě vyvolává stejná obavy jako její armáda
Čína , USA (Spojené státy americké) , Si Ťin-pching , Severní Korea (KLDR) , thajwan
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek