Americko-čínský spor? Analytička varuje před hrozivými scénáři

Spojené státy se v jednání s Čínou zaměřují na krátkodobé cíle, ale Peking hraje dlouhodobou hru, která ohrožuje americké zájmy. Ve svém pravidelném komentáři pro server CNN to tvrdí Samantha Vinogradová, bezpečnostní analytička, která v letech 2009-2013 působila v americké Národní bezpečností radě.

Hrozba pro USA

Američtí vyjednávači se připravují na rozhovory s Čínou, které mají proběhnout během devadesátidenního „příměří“, což podle analytičky nehraje do karet čínským stratégům. Čínský prezident Si Ťin-pching totiž sice chce uvolnit tlak obchodní války, ale zároveň chce posilovat čínský vliv ve světě.

USA se úzce zaměřují na zvýšení prodeje sójových bobů Číně a snížení vzájemného obchodního deficitu, ale Peking není tak krátkozraký, varuje Vinogradová. Vysvětluje, že Čína se pouze zaměřuje na jiné priority, které mají často dopad na americkou bezpečnost, a proto mnoho amerických kroků vůči Číně – včetně zatčení manažerky společnosti Huawei – může vyústit v několik hrozivých scénářů.

Mezi aktivity, kterými Čína prosazuje své strategické zájmy, řadí expertka obchod. Spojené státy označují Čínu za jednu ze čtyř největších kybernetických hrozeb, přičemž Čína skutečně považuje kybernetické operace za levný nástroj pro dosažení svých cílů, a proto hodlá posilovat své schopnosti v této oblasti, konstatuje Vinogradová. Dodává, že zatímco Washington hodlá řešení kybernetických krádeží teprve zařadit do vyjednávání o vzájemném obchodu, čínští hackeři již dávno pronikly do mnoha veřejných i soukromých sítí v USA.

„Nemáme veřejně ověřitelné zprávy, že (Čína) stála za masivní krádeží dat (hotelové sítě) Marriott. Ale Čína již dříve nabourala utajované bezpečnostní informace – spolu se státem podporovanou kyberšpionáží v rámci soukromého sektoru pro komerční účely,“ uvádí analytička. Připomíná, že Čína v roce 2015 přislíbila s takovými aktivitami přestat, ale namísto toho dále zlepšuje své schopnosti.

Posílení čínské ekonomické nejistoty a její hněv na USA kvůli neústupnosti v obchodní válce tak může vést k vystupňování kyberšpionáže, která by se zaměřila na citlivé informace, demonstrovala čínské schopnosti a slabou obranyschopnost Spojených států v kyberprostoru, varuje odbornice.

Severokorejská karta

Dalším nástrojem prosazování čínských zájmů je podle Vinogradové Severní Korea. Americký prezident Donald Trump se chystá na druhou schůzku se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, zatímco Peking jasně podporuje legitimizaci Kimova režimu na mezinárodní scéně, poukazuje expertka. Dodává, že Čína se nyní příliš neobává amerického úderu na KLDR, a tak se stará méně o smír s Bílým domem a může zintenzivnit svou podporu Pchjongjangu.

Si Ťin-pching se zřejmě domnívá, že čím více bude Kimův režim integrován do světové politiky, tím méně je pravděpodobný návrat Trumpovy rétoriky o „ohni a hněvu“, soudí Vinogradová. Doplňuje, že pokud se bude Kim chovat lépe, může nastat jisté uvolnění amerických sankcí, z něhož by Čína profitovala, jelikož je největším obchodním partnerem KLDR a má zájem na obnově svého expertu do země na úroveň před vyhlášením sankcí.  

„Si údajně přemýšlí o brzké cestě do Severní Koreje,“ pokračuje analytička. Konstatuje, že si je vědom americké domněnky, že Kima jistým způsobem ovládá a má na něj určité páky a v případě neúspěchu americko-čínských obchodních jednání ho může tlačit k ústupu od dříve proklamované snahy o denuklearizaci.

Vztahy Washingtonu s Pekingem jsou komplikované a v případném střetu může Čína znepříjemnit život Spojeným státům mnoha způsoby, varuje Vinogradová. Jako příklad uvádí Tchaj-wan, jehož dlouhodobý spor s Čínou má ekonomické, bezpečnostní a diplomatické konsekvence. „Jelikož poslední tchajwanské volby přinesly vítězství pročínské strany Kuomintang, je pravděpodobné, že Čína vystupňuje své snahy o posílení pročínských nálad na Tchaj-wanu,“ očekává analytička s tím, že se Peking pokusí omezit tchajwanské spojenecké vazby, obchodní kontrakty a podporu ve světě.

Čína také ví, že bezpečnost Tchaj-wanu je klíčovým tématem v USA a jakýkoliv zvýšený tlak Pekingu na ostrov může posloužit čínským zájmům hned dvakrát, protože je v souladu s čínskou snahou o kontrolu Tchaj-wanu a zaměří pozornost Washingtonu na jeden směr čínské expanze, čímž se zvýší prostor pro jiné aktivity Číny v regionu, domnívá se expertka.

Peking také věnuje mnoho času a peněz vytváření vazeb ve třetích zemích, poukazuje odbornice. Připomíná, že Si navštívil již čtyřikrát Afriku a nedávno uspořádal další ekonomický summit, kde zdůraznil společnou budoucnost Číny a „černého kontinentu“ - kam mají směřovat čínské investice v hodnotě 60 miliard dolarů - a zatímco Čína investuje ve světě, Si nadále vede svou „dluhovou diplomacii“, která připoutává k Číně další a další země.

Američtí politici ovšem podle Vinogradové mohou chránit bezpečnostní zájmy své země, a to tím, že dají Číně jasně najevo, že bez ohledu na to, jak se bude vyvíjet vzájemný obchod obou zemí, USA hodlají rázně čelit případné čínské agresi na všech frontách. „To může zahrnovat obviňování čínských hackerů a potvrzení stávajícího (amerického) závazku bránit Tchaj-wan,“ uzavírá analytička.  

Související

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

Více souvisejících

Čína USA (Spojené státy americké) Si Ťin-pching Severní Korea (KLDR) thajwan

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy