Kyrgyzové schválili v referendu změny ústavy, moc premiéra výrazně vzroste

Biškek - Občané Kyrgyzstánu dnes v referendu schválili změnu ústavy. Rozšíří se pravomoci předsedy vlády této bývalé sovětské republiky ve Střední Asii. Podle opozice jde o trik, kterým si chce současný prezident zajistit politický vliv i v budoucnu.

Navrhované změny podpořilo zhruba 80 procenta voličů, sdělila ústřední volební komise po sečtení takřka sta procent hlasů.

Opozice kritizuje prezidenta Almazbeka Atambajeva, že si připravuje přechod z čela státu do čela vlády, až mu příští rok vyprší mandát. Premiér totiž nebude ke změnám ve vládě potřebovat souhlas ani prezidenta, ani parlamentu. Premiér bude mít rovněž rozhodující slovo při určování konečné podoby vládního návrhu státního rozpočtu. 

Mezi navrženými změnami byl i článek definující manželství jako svazek "mezi mužem a ženou", místo dosavadní formulace "mezi dvěma lidmi".

Atambajev se do čela země postavil v roce 2011. Svou politikou zajistil sblížení s Ruskem, závislost na ruských investicích a na příspěvcích Kyrgyzů, kteří si vydělávají na živobytí v Rusku se ale vymstila v okamžiku, kdy výrazně klesly ceny ropy na světových trzích a ruská ekonomika spadla do recese.

Související

Více souvisejících

kyrgyzstán referendum

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy