Dháka – Desetiletá dívka Sahana Khatanová z Bangladéše je zřejmě první ženou, která trpí vzácným nemocněním kůže. Kvůli tomu, že se nemocným na těle tvoří bradavice připomínající kůru, se pacientům říká stromoví lidé. Informuje o tom stanice BBC.
Když se na dívčině kůži před čtyřmi měsíci poprvé objevila „kůra“, její otec si starosti nedělal. Když se ale bradavice začaly šířit po celém těle, musel muž Sahanu odvést z rodné vesnice do bangladéšské metropole Dháky, aby se jí tam dostalo lékařské pomoci.
Tree man syndrome: Bark-like warts sprout from face of 10-yr girl in Bangladesh https://t.co/MtFRoQvAle pic.twitter.com/F1ABHSmHa5
— Hindustan Times (@htTweets) 31. ledna 2017
Po provedení testů se lékaři obávají, že může být dívenka první ženu, která je postižena takzvaným „syndromem stromového muže“. Pokud se jejich diagnóza potvrdí, stane se Sahana jedním z mála lidí na světě trpících onemocněním epidermodysplasia verruciformis.
Tato geneticky dědičná choroba zasahuje především nohy a ruce. Byla zaznamenána jen u několika málo osob, zatím se objevila pouze u mužů.
Jak píše BBC, choroba může nemocného naprosto vyřadit z běžného života. Jeden z mužů, kterému byla diagnostikována, nebyl podle stanice schopen už více než 10 let sáhnout na svou manželku a děti.
Tree man syndrome ... before and after treatment pic.twitter.com/1zxhiVnHXj
— Medicine (@medicine08) 22. prosince 2016
Ruce a nohy Abula Bajandara byly již zcela porostlé, což mu dodává vzhled stromu. Sedmadvacetiletý Bangladéšan už ve snaze moci opět používat ruce podstoupil 16 zákroků. Lékaři, kteří mu postupně bradavice chirurgicky odstraňovali, podle agentury AFP uvedli, že již brzy bude schopen opustit nemocnici. Titíž lékaři nyní provádí testy, aby zjistili, zda má Sahana stejné neobvyklé kožní onemocnění.
Její otec Mohammad Shahjahan má teď velké starosti, podobné lékařské úspěchy ale jeho obavy poněkud rozptylují. „Jsme velmi chudí. Moje dcera ztratila matku, když já bylo pouhých šest let. Opravdu doufám, že lékaři odstraní bradavice z tváře mé krásné dcery," řekl agentuře AFP.
Lékaři doufají, že Sahana bude mít méně agresivní verzi nemoci a že se tak bude moci rychleji zotavit.
Související
Válku proti Íránu vedou nejbohatší státy. Největší cenu za ni ale platí nejchudší země
Nejtragičtější letecké neštěstí v historii Bangladéše: Letadlo se zřítilo na školu, desítky mrtvých
Aktuálně se děje
včera
Harry a Meghan nevysvětlili odchod z USA. Trump mlčí, i když na něj poukazují
včera
Prohra v Bělehradě byla poslední kapkou. Plzeň se rozloučila s trenérem Hyským
včera
Ministerstvo reaguje na útoky na pracovníky OSPOD. Podává trestní oznámení
Aktualizováno včera
Policie vyšetřuje útok v rodině na Karlovarsku. Podezřelého hledal i vrtulník
včera
U Zadaru spadlo letadlo na cestě z Česka. Zemřeli dva lidé
včera
Další ztráta pro fotbalovou Spartu. Opora týmu Sörensen přestoupil do Kodaně
včera
Kimova sestra reagovala na Trumpův záměr jednat se severokorejským vůdcem
včera
V Česku se otevřel další úsek dálnice, která je alternativou k D1
včera
Pro ODS je to uzavřená věc, řekl Kupka k obžalobě exministra Blažka
včera
Ebola už zasáhla území větší než Francie. WHO se rozhodla pro experiment s vakcínou
včera
Čeští atleti poprvé od roku 1938 nepřivezli z ME žádnou medaili. Přichází kritika od legend
včera
Jedno vozidlo, 13 zraněných. Na dálnici D11 se stala vážná nehoda
včera
Íránský prezident Pezeškján naznačil, jak si představuje konec války s USA
včera
Máte to mimořádně náročné, řekl Babiš zemědělcům na Zemi živitelce
včera
Pádem větrníku na Přerovsku se zabývá policie. Od července byl mimo provoz
včera
Zelenskyj odsoudil smrtící ruský útok na obchodní centrum. Pohřešují se i děti
včera
Deštivé počasí spláchlo zejména Čechy. Spadlo i přes 90 milimetrů srážek
včera
Počasí příští týden: Do Česka se opět vrátí tropické teploty
21. srpna 2026 21:38
Porážka antigorbačovovského puče před 35 lety otevřela cestu k rozšíření NATO
21. srpna 2026 21:07
Na veřejnost unikla nahrávka, na níž se Vance vysmívá kanadskému premiérovi
Na veřejnost unikla nahrávka z privátní akce v New Yorku, na níž americký viceprezident JD Vance posměšně komentuje postoj Kanady v náročných obchodních jednáních. Vance na setkání s dárci prohlásil, že se kanadský premiér Mark Carney snaží před prezidentem Donaldem Trumpem vystupovat zbytečně tvrdě, přestože Ottawa v klíčových otázkách nakonec ustupuje.
Zdroj: Libor Novák