Oznámení, že Severní Korea propustila amerického vězně Otto Warmbiera, přišlo ve stejný den, kdy bývalá basketbalová hvězda, Dennis Rodman, přiletěla na již pátou návštěvu u svého "přítele" KimČong-una, poukazuje politolog a expert na mezinárodní vztahy Jonathan Cristol. V komentáři pro server CNN uvádí, že ačkoliv se nezdá, že by byl Rodman jakkoliv zapojen do Warmbierova propuštění, jeho návštěva si stejně žádá otázku, proč KLDR Američana propustila právě v ten samý den.
KLDR riskuje vojenský konflikt
Warmbier byl zatčen v lednu 2016 za krádež plakátu v hotelu v Pchjongjangu a krátce poté s ním proběhl soud, nastiňuje politolog. Dodává, že podle Severokorejců ho následně postihl botulismus a upadl do komatu a byť severokorejská vláda tvrdí, že je v komatu více než rok, americké ministerstvo zahraničí se o zdravotním stavu mladíka dozvědělo teprve před týdnem, v momentě, kdy začalo dojednávat jako propuštění.
Americký diplomatický resort severokorejskou verzi událostí stále prošetřuje, poukazuje Cristol. Soudí, že z perspektivy Pchjongjangu by bylo racionální, pokud by mladého Američana uvěznil a následně za příhodných podmínek propustil; byť je takové chování pobuřující a odporuje jakékoliv slušnosti, KLDR nemá na Spojené státy prakticky žádné jiné páky.
"Zajisté, (KLDR) může vypálit na americké, jihokorejské či japonské síly, ale pokud tak učiní, riskuje vojenský konflikt, který nemůže vyhrát," konstatuje odborník. Vysvětluje, že pokud Pchjongjang zadrží Američana, který do země přicestoval dobrovolně, může se pokusit dosáhnout ústupků, aniž by vyprovokoval USA k vojenskému úderu.
Severní Korea proto vítá každou pobídku k propuštění vězně, pokud lze uzavřít dohodu, jinak by riskovala svou důvěryhodnost pro budoucí vyjednávání, deklaruje politolog. Doplňuje, že zatímco pro americké ministerstvo zahraniční bylo klíčové zajistit samotné Warmbierovo propuštění, Kim Čomng-un zřejmě měl i jiné motivy.
Cristol předně zdůrazňuje, že pokud by Warmbier zemřel, měl by pro jakékoliv vyjednávání s americkou vládou menší váhu. "Živý mohl potenciálně nahrávat zprávy a prosit o propuštění a sloužit jako lidský štít v případě útoku," pokračuje odborník. Poukazuje, že pokud by Američan zemřel, nejenže by zhoršil severokorejskou vyjednávací pozici, ale mohl také vyvolat odplatu. Pokud tedy KLDR nedokáže Warmbiera uzdravit, případně pokud je jeho stav neléčitelný, je pro ni stále lepší vydat ho, než aby zemřel v severokorejském vězení, konstatuje expert.
Hrozba jménem Trump
Zadruhé, propuštění mladíka může Pchjongjang prezentovat jako "humanitární gesto", míní Cristol. Připomíná, že podle Kima si Warmbier zasloužil 15 let těžkých prací, ale KLDR nyní může tvrdit, že učinila gesto dobré vůle, byť malé. "Severní Korea může potápět lodě, odpalovat rakety a držet tisíce lidí v převýchovných táborech, kde vykonávají nucenou práci a dostávají se jim hodiny ideologické indoktrinace, ale nakonec nechala odejít toto nemocné dítě domů k rodičům, tudíž není zcela špatná, že?" naznačuje odborník severokorejské úvahy.
KLDR nevede v západních zemích sofistikované veřejné diplomatické operace a ani nedisponuje žádným přirozeným publikem, které by se mohlo přiklonit na její stranu, podotýká politolog. Dodává, že Kimův režim tak může jen doufat, že ztiší, nikoliv více rozezní tlukot amerických válečných bubnů.
"V neposlední řadě, prezident Trump ukázal, že se v dobrém i zlém smyslu snaží starat o životy Američanů více než o životy kohokoliv jiného," tvrdí Cristol. Podotýká, že Trump je ochoten posílat uprchlíky a žadatele o azyl zpět do zemí, kde jim potenciálně hrozí smrt, jen aby chránil Američany před domnělým bezpečnostním rizikem.
"Vím o lidech, kteří sem přicházejí ze Sýrie jako součást té masové migrace, takže pokud vyhraju, pojedou zpět," cituje politolog Trumpova slova z jeho předvolební kampaně. Varuje, že v Trumpově éře by smrt jediného Američana v Pchjongjangu mohla mít mnohem větší důsledky než smrt tisíců Korejců či Japonců.
Související
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
Severní Korea (KLDR) , USA (Spojené státy americké) , Otto Warmbier (student zadržený v KLDR)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí se o víkendu citelně oteplí
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder.
Zdroj: Libor Novák