Proč Kim propustil polomrtvého Američana? Důvod je překvapivý

Oznámení, že Severní Korea propustila amerického vězně Otto Warmbiera, přišlo ve stejný den, kdy bývalá basketbalová hvězda, Dennis Rodman, přiletěla na již pátou návštěvu u svého "přítele" KimČong-una, poukazuje politolog a expert na mezinárodní vztahy Jonathan Cristol. V komentáři pro server CNN uvádí, že ačkoliv se nezdá, že by byl Rodman jakkoliv zapojen do Warmbierova propuštění, jeho návštěva si stejně žádá otázku, proč KLDR Američana propustila právě v ten samý den.

KLDR riskuje vojenský konflikt

Warmbier byl zatčen v lednu 2016 za krádež plakátu v hotelu v Pchjongjangu a krátce poté s ním proběhl soud, nastiňuje politolog. Dodává, že podle Severokorejců ho následně postihl botulismus a upadl do komatu a byť severokorejská vláda tvrdí, že je v komatu více než rok, americké ministerstvo zahraničí se o zdravotním stavu mladíka dozvědělo teprve před týdnem, v momentě, kdy začalo dojednávat jako propuštění.

Americký diplomatický resort severokorejskou verzi událostí stále prošetřuje, poukazuje Cristol. Soudí, že z perspektivy Pchjongjangu by bylo racionální, pokud by mladého Američana uvěznil a následně za příhodných podmínek propustil; byť je takové chování pobuřující a odporuje jakékoliv slušnosti, KLDR nemá na Spojené státy prakticky žádné jiné páky.

"Zajisté, (KLDR) může vypálit na americké, jihokorejské či japonské síly, ale pokud tak učiní, riskuje vojenský konflikt, který nemůže vyhrát," konstatuje odborník. Vysvětluje, že pokud Pchjongjang zadrží Američana, který do země přicestoval dobrovolně, může se pokusit dosáhnout ústupků, aniž by vyprovokoval USA k vojenskému úderu.

Severní Korea proto vítá každou pobídku k propuštění vězně, pokud lze uzavřít dohodu, jinak by riskovala svou důvěryhodnost pro budoucí vyjednávání, deklaruje politolog. Doplňuje, že zatímco pro americké ministerstvo zahraniční bylo klíčové zajistit samotné Warmbierovo propuštění, Kim Čomng-un zřejmě měl i jiné motivy.    

Cristol předně zdůrazňuje, že pokud by Warmbier zemřel, měl by pro jakékoliv vyjednávání s americkou vládou menší váhu. "Živý mohl potenciálně nahrávat zprávy a prosit o propuštění a sloužit jako lidský štít v případě útoku," pokračuje odborník. Poukazuje, že pokud by Američan zemřel, nejenže by zhoršil severokorejskou vyjednávací pozici, ale mohl také vyvolat odplatu. Pokud tedy KLDR nedokáže Warmbiera uzdravit, případně pokud je jeho stav neléčitelný, je pro ni stále lepší vydat ho, než aby zemřel v severokorejském vězení, konstatuje expert.  

Hrozba jménem Trump

Zadruhé, propuštění mladíka může Pchjongjang prezentovat jako "humanitární gesto", míní Cristol. Připomíná, že podle Kima si Warmbier zasloužil 15 let těžkých prací, ale KLDR nyní může tvrdit, že učinila gesto dobré vůle, byť malé. "Severní Korea může potápět lodě, odpalovat rakety a držet tisíce lidí v převýchovných táborech, kde vykonávají nucenou práci a dostávají se jim hodiny ideologické indoktrinace, ale nakonec nechala odejít toto nemocné dítě domů k rodičům, tudíž není zcela špatná, že?" naznačuje odborník severokorejské úvahy.     

KLDR nevede v západních zemích sofistikované veřejné diplomatické operace a ani nedisponuje žádným přirozeným publikem, které by se mohlo přiklonit na její stranu, podotýká politolog. Dodává, že Kimův režim tak může jen doufat, že ztiší, nikoliv více rozezní tlukot amerických válečných bubnů.

"V neposlední řadě, prezident Trump ukázal, že se v dobrém i zlém smyslu snaží starat o životy Američanů více než o životy kohokoliv jiného," tvrdí Cristol. Podotýká, že Trump je ochoten posílat uprchlíky a žadatele o azyl zpět do zemí, kde jim potenciálně hrozí smrt, jen aby chránil Američany před domnělým bezpečnostním rizikem.     

"Vím o lidech, kteří sem přicházejí ze Sýrie jako součást té masové migrace, takže pokud vyhraju, pojedou zpět," cituje politolog Trumpova slova z jeho předvolební kampaně. Varuje, že v Trumpově éře by smrt jediného Američana v Pchjongjangu mohla mít mnohem větší důsledky než smrt tisíců Korejců či Japonců.  

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) USA (Spojené státy americké) Otto Warmbier (student zadržený v KLDR)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy