Záplavy v jižní Asii mají přes 950 mrtvých. Pod lidmi se zřítil most, okamžik hrůzy zachytila kamera

Dillí - Záplavy vyvolané monzunovými dešti v Indii, Nepálu a Bangladéši si vyžádaly již 950 mrtvých, ani toto číslo ale nebude konečné. Do záchranných operací je zapojena armáda, postiženo je v celém regionu na 40 milionů lidí.

Nejhůře postiženy jsou podle AP severoindické státy Bihár, Uttarpradéš, Bangla a Ásám, kde počet mrtvých vystoupal na 680. Většina z nich se utopila, další zavalily sesuvy půdy.

Úřady v Biháru uvedly, že počet obětí v tomto státě dosáhl 367, ale bude pravděpodobně dále vzrůstat. Očekávají totiž, že až opadnou záplavové vody, budou v zatopených domech nalezena další těla. Vojáci a dobrovolníci evakuovali ze zaplavených oblastí Biháru asi 770.000 lidí.

V sousedním státě Uttarpradéš způsobily záplavy především tři mohutné řeky. Místní úřady uvedly, že katastrofu zavinily nejen silné deště, ale také skutečnost, že Nepál vypustil vodu ze svých přehrad na horních tocích.

Indický stát Bangla registruje 152 mrtvých a 15 milionů postižených. V Ásámu živel usmrtil 71 osob. V záplavových vodách našlo smrt také asi 300 zvířat, včetně dvou nosorožců a tygra, kteří žili v místní přírodní rezervaci Kaziranga.

V Bangladéši je bilance záplav 132 obětí a 7,5 milionu postižených. Na 10.000 hektarech půdy byla úroda zcela zlikvidována, na dalších 600.000 hektarech byla poničena.

Podle nepálského ministerstva vnitra záplavové vody v zemi již opadají a hladiny řek se vracejí k normálu. Počet mrtvých v Nepálu je 146, 30 dalších lidí se ještě pohřešuje.

Související

Povodně, ilustrační foto

Indie se potýká s koronavirem i záplavami, přes milion lidí muselo opustit domov

Povodně přicházející každoročně s monzunovými dešti zaplavily rozsáhlé oblasti hustě obydlené východní Indie a donutily více než milion lidí opustit domovy. Země se zároveň potýká s velkými denními nárůsty počtu případů koronavirové nákazy a dnes ohlásila rekordní počet zemřelých, citovaly agentury AP a Reuters prohlášení indických úřadů.

Více souvisejících

Povodně v Indii nepál Bangladéš Povodně

Aktuálně se děje

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy