Jak se vyvíjely vztahy USA a Severní Koreje? Velký chronologický přehled

Pchjongjang/Washington - Silná slova na obou stranách, výhrůžky o totálním zničení a jaderné válce a v neposlední řadě i testovací střely. Tak vypadá v poslední době eskalující diplomacie mezi USA a KLDR. Podívejte se s námi přehledně na to, jak konflikt začal a jaké události považujeme za zlomové body.

Klíčový rok 1948 - Začátek studené války a ideologický boj mezi dvěma bloky zapříčinilo rozdělení Korejského poloostrova podle 38. rovnoběžky. Kim Ir-Sen s podporou Sovětů nastolil v zemi komunistický režim a založil vládnoucí dynastii, která trvá až dodnes s vládou jeho vnuka Kim Čong-Una.Začátek korejské války 25. června 1950 - Severokorejská armáda překročila 38. rovnoběžku s cílem sjednotit zemi. OSN tento krok odsoudila a do Jižní Koreje vyslala mezinárodní pomoc.1953 - Bylo podepsáno příměří, nikoliv mír, a tento stav trvá až dodnes. I když boje skončily, konflikt stále zůstával a Jižní Korea s USA podepsaly smlouvu o vzájemné obranně, američtí vojáci tak zůstali v zemi, aby chránili nového spojence.1968 - Navzdory příměří Severní Korea pokračovala v provokaci Spojených států a Jižní Koreje a roku 1968 zadržela americkou loď U.S.S. Pueblo. Posádka byla držena v zajetí víc než rok, dokud prezident Lyndon Johnson nepodepsal omluvu za špionáž. Omluvu stáhl hned poté, co se posádka vrátila bezpečně domů.1976 - Skupina amerických a jihokorejských vojáků se střetla se severokorejskou hlídkou, zatímco ořezávali strom v demilitarizované zóně. Potyčka skončila zabitím dvou amerických vojáků sekyrou. Vláda USA zvažovala řadu politických a vojenských reakcí, nakonec poslala desítky vrtulníků, bombardérů a stíhacích letadel spolu se stovkami vojáků, aby dokončili sekání stromu.1993 - CIA varuje Billa Clintona, že Severní Korea nejspíš vyrobila jaderné bomby. Zpráva otisknutá v New York Times dospěla k závěru, že severokorejský režim vlastní jednu nebo dvě jaderné hlavice. Tvrzení dokazují velkým nákupem plutonia a satelitními snímky kráterů, která vznikla po testech údajných nukleárních zbraní.

1994 - Severní Korea podepsala Mezinárodní smlouvu o nešíření jaderných zbraní v roce 1985, ale v roce 1993 hrozila, že ji vypoví. USA a Severní Korea nakonec podepsaly dohodu, který nařídil Severní Koreji ukončit program jaderných elektráren výměnou za lepší diplomatické vztahy.2002 - USA obvinila severokorejský režim z porušení dohody z roku 1994. Prezident George W. Bush označil ve svém projevu Severní Koreu jako součást "osy zla" a obvinil ji z výroby zbraní hromadného ničení. Severní Korea později odhalila svůj program na vylepšení urania, což je klíčový krok při výrobě jaderných zbraní.2003 - 2009 - Prezident Bush usiloval o diplomacii se Severní Koreou a do mírových hovorů zatáhl i Čínu, Japonsko, Rusko a Jižní Koreu. Jednání "šesti stran" měla za cíl jaderně odzbrojit Korejský poloostrov. Severní Korea však často porušovala podmínky dohod, které byly dosaženy během rozhovorů, a dále pokračovala v raketových jaderných testech. 2012 - Prezident Obama obnovil rozhovory se severokorejským režimem a výsledkem byla dohoda, že Severní Korea zastaví testy raket s dalekým doletem a ukončí svůj nukleární program výměnou za rozvojovou pomoc zahrnující především potraviny. O několik týdnů později se však Severní Korea pokusila vystřelit na orbit svoji družici a diplomacie tak neuspěla.2014 - Severní Korea zahájila kybernetický útok na japonskou společnost Sony. Výsledkem byl únik řady filmů, kontaktních informací a důvěrných firemních dokumentů. Spojené státy zpřísňují sankce.2017 - Prezident Trump se ničeho nebojí a s Kim Čong-Unem si vyměňují silná slova. Konflikt v jednu dobu eskaluje do hrozby války, pak se zase uklidňuje. Donald Trump na Twitteru oznámil: "Vojenská řešení jsou na místě pro případ, že by Severní Korea jednala nerozumně. Snad najde Kim Čong-Un jinou cestu."Odpálení rakety směrem k Japonsku ale rozumnou jinou cestou nebude.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Severní Korea (KLDR) Korejská válka

Aktuálně se děje

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

včera

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

Na Nymbursku vjelo auto na chodník a srazilo několik chodců

V Kostelní Lhotě na Nymbursku došlo v neděli odpoledne k vážné nehodě. Řidič vjel se svým osobním autem na chodník, kde srazil čtyři osoby. Informace o charakteru zranění zatím nejsou známé, na místo však letěly dva záchranářské vrtulníky. 

včera

Bernard Hill jako Théoden v Pánovi prstenů.

Zemřel herec Bernard Hill, král Théoden z Pána prstenů

Velkou Británii dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel v neděli ráno herec Bernard Hill, který si zahrál ve dvou z těch vůbec nejúspěšnějších filmů světové kinematografie. O jeho úmrtí informovala stanice BBC.  

včera

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

včera

včera

včera

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

včera

včera

včera

včera

včera

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

včera

včera

Madonna do starého železa nepatří. Brazilskou show sledoval více než milion lidí

Madonna zůstává i v 65 letech tahákem pro hudební nadšence po celém světě. Na sobotní bezplatnou show na slavné pláži Copacabana přišlo podle odhadu úřadů v Riu de Janeiro přes půldruhého milionu lidí, uvedla agentura Reuters. Koncert v Brazílii proběhl na závěr turné Celebration, které začalo loni na podzim. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy