Jak se vyvíjely vztahy USA a Severní Koreje? Velký chronologický přehled

Pchjongjang/Washington - Silná slova na obou stranách, výhrůžky o totálním zničení a jaderné válce a v neposlední řadě i testovací střely. Tak vypadá v poslední době eskalující diplomacie mezi USA a KLDR. Podívejte se s námi přehledně na to, jak konflikt začal a jaké události považujeme za zlomové body.

Klíčový rok 1948 - Začátek studené války a ideologický boj mezi dvěma bloky zapříčinilo rozdělení Korejského poloostrova podle 38. rovnoběžky. Kim Ir-Sen s podporou Sovětů nastolil v zemi komunistický režim a založil vládnoucí dynastii, která trvá až dodnes s vládou jeho vnuka Kim Čong-Una.Začátek korejské války 25. června 1950 - Severokorejská armáda překročila 38. rovnoběžku s cílem sjednotit zemi. OSN tento krok odsoudila a do Jižní Koreje vyslala mezinárodní pomoc.1953 - Bylo podepsáno příměří, nikoliv mír, a tento stav trvá až dodnes. I když boje skončily, konflikt stále zůstával a Jižní Korea s USA podepsaly smlouvu o vzájemné obranně, američtí vojáci tak zůstali v zemi, aby chránili nového spojence.1968 - Navzdory příměří Severní Korea pokračovala v provokaci Spojených států a Jižní Koreje a roku 1968 zadržela americkou loď U.S.S. Pueblo. Posádka byla držena v zajetí víc než rok, dokud prezident Lyndon Johnson nepodepsal omluvu za špionáž. Omluvu stáhl hned poté, co se posádka vrátila bezpečně domů.1976 - Skupina amerických a jihokorejských vojáků se střetla se severokorejskou hlídkou, zatímco ořezávali strom v demilitarizované zóně. Potyčka skončila zabitím dvou amerických vojáků sekyrou. Vláda USA zvažovala řadu politických a vojenských reakcí, nakonec poslala desítky vrtulníků, bombardérů a stíhacích letadel spolu se stovkami vojáků, aby dokončili sekání stromu.1993 - CIA varuje Billa Clintona, že Severní Korea nejspíš vyrobila jaderné bomby. Zpráva otisknutá v New York Times dospěla k závěru, že severokorejský režim vlastní jednu nebo dvě jaderné hlavice. Tvrzení dokazují velkým nákupem plutonia a satelitními snímky kráterů, která vznikla po testech údajných nukleárních zbraní.

1994 - Severní Korea podepsala Mezinárodní smlouvu o nešíření jaderných zbraní v roce 1985, ale v roce 1993 hrozila, že ji vypoví. USA a Severní Korea nakonec podepsaly dohodu, který nařídil Severní Koreji ukončit program jaderných elektráren výměnou za lepší diplomatické vztahy.2002 - USA obvinila severokorejský režim z porušení dohody z roku 1994. Prezident George W. Bush označil ve svém projevu Severní Koreu jako součást "osy zla" a obvinil ji z výroby zbraní hromadného ničení. Severní Korea později odhalila svůj program na vylepšení urania, což je klíčový krok při výrobě jaderných zbraní.2003 - 2009 - Prezident Bush usiloval o diplomacii se Severní Koreou a do mírových hovorů zatáhl i Čínu, Japonsko, Rusko a Jižní Koreu. Jednání "šesti stran" měla za cíl jaderně odzbrojit Korejský poloostrov. Severní Korea však často porušovala podmínky dohod, které byly dosaženy během rozhovorů, a dále pokračovala v raketových jaderných testech. 2012 - Prezident Obama obnovil rozhovory se severokorejským režimem a výsledkem byla dohoda, že Severní Korea zastaví testy raket s dalekým doletem a ukončí svůj nukleární program výměnou za rozvojovou pomoc zahrnující především potraviny. O několik týdnů později se však Severní Korea pokusila vystřelit na orbit svoji družici a diplomacie tak neuspěla.2014 - Severní Korea zahájila kybernetický útok na japonskou společnost Sony. Výsledkem byl únik řady filmů, kontaktních informací a důvěrných firemních dokumentů. Spojené státy zpřísňují sankce.2017 - Prezident Trump se ničeho nebojí a s Kim Čong-Unem si vyměňují silná slova. Konflikt v jednu dobu eskaluje do hrozby války, pak se zase uklidňuje. Donald Trump na Twitteru oznámil: "Vojenská řešení jsou na místě pro případ, že by Severní Korea jednala nerozumně. Snad najde Kim Čong-Un jinou cestu."Odpálení rakety směrem k Japonsku ale rozumnou jinou cestou nebude.

Související

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Severní Korea (KLDR) Korejská válka

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 30 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy