Jak se vyvíjely vztahy USA a Severní Koreje? Velký chronologický přehled

Pchjongjang/Washington - Silná slova na obou stranách, výhrůžky o totálním zničení a jaderné válce a v neposlední řadě i testovací střely. Tak vypadá v poslední době eskalující diplomacie mezi USA a KLDR. Podívejte se s námi přehledně na to, jak konflikt začal a jaké události považujeme za zlomové body.

Klíčový rok 1948 - Začátek studené války a ideologický boj mezi dvěma bloky zapříčinilo rozdělení Korejského poloostrova podle 38. rovnoběžky. Kim Ir-Sen s podporou Sovětů nastolil v zemi komunistický režim a založil vládnoucí dynastii, která trvá až dodnes s vládou jeho vnuka Kim Čong-Una.Začátek korejské války 25. června 1950 - Severokorejská armáda překročila 38. rovnoběžku s cílem sjednotit zemi. OSN tento krok odsoudila a do Jižní Koreje vyslala mezinárodní pomoc.1953 - Bylo podepsáno příměří, nikoliv mír, a tento stav trvá až dodnes. I když boje skončily, konflikt stále zůstával a Jižní Korea s USA podepsaly smlouvu o vzájemné obranně, američtí vojáci tak zůstali v zemi, aby chránili nového spojence.1968 - Navzdory příměří Severní Korea pokračovala v provokaci Spojených států a Jižní Koreje a roku 1968 zadržela americkou loď U.S.S. Pueblo. Posádka byla držena v zajetí víc než rok, dokud prezident Lyndon Johnson nepodepsal omluvu za špionáž. Omluvu stáhl hned poté, co se posádka vrátila bezpečně domů.1976 - Skupina amerických a jihokorejských vojáků se střetla se severokorejskou hlídkou, zatímco ořezávali strom v demilitarizované zóně. Potyčka skončila zabitím dvou amerických vojáků sekyrou. Vláda USA zvažovala řadu politických a vojenských reakcí, nakonec poslala desítky vrtulníků, bombardérů a stíhacích letadel spolu se stovkami vojáků, aby dokončili sekání stromu.1993 - CIA varuje Billa Clintona, že Severní Korea nejspíš vyrobila jaderné bomby. Zpráva otisknutá v New York Times dospěla k závěru, že severokorejský režim vlastní jednu nebo dvě jaderné hlavice. Tvrzení dokazují velkým nákupem plutonia a satelitními snímky kráterů, která vznikla po testech údajných nukleárních zbraní.

1994 - Severní Korea podepsala Mezinárodní smlouvu o nešíření jaderných zbraní v roce 1985, ale v roce 1993 hrozila, že ji vypoví. USA a Severní Korea nakonec podepsaly dohodu, který nařídil Severní Koreji ukončit program jaderných elektráren výměnou za lepší diplomatické vztahy.2002 - USA obvinila severokorejský režim z porušení dohody z roku 1994. Prezident George W. Bush označil ve svém projevu Severní Koreu jako součást "osy zla" a obvinil ji z výroby zbraní hromadného ničení. Severní Korea později odhalila svůj program na vylepšení urania, což je klíčový krok při výrobě jaderných zbraní.2003 - 2009 - Prezident Bush usiloval o diplomacii se Severní Koreou a do mírových hovorů zatáhl i Čínu, Japonsko, Rusko a Jižní Koreu. Jednání "šesti stran" měla za cíl jaderně odzbrojit Korejský poloostrov. Severní Korea však často porušovala podmínky dohod, které byly dosaženy během rozhovorů, a dále pokračovala v raketových jaderných testech. 2012 - Prezident Obama obnovil rozhovory se severokorejským režimem a výsledkem byla dohoda, že Severní Korea zastaví testy raket s dalekým doletem a ukončí svůj nukleární program výměnou za rozvojovou pomoc zahrnující především potraviny. O několik týdnů později se však Severní Korea pokusila vystřelit na orbit svoji družici a diplomacie tak neuspěla.2014 - Severní Korea zahájila kybernetický útok na japonskou společnost Sony. Výsledkem byl únik řady filmů, kontaktních informací a důvěrných firemních dokumentů. Spojené státy zpřísňují sankce.2017 - Prezident Trump se ničeho nebojí a s Kim Čong-Unem si vyměňují silná slova. Konflikt v jednu dobu eskaluje do hrozby války, pak se zase uklidňuje. Donald Trump na Twitteru oznámil: "Vojenská řešení jsou na místě pro případ, že by Severní Korea jednala nerozumně. Snad najde Kim Čong-Un jinou cestu."Odpálení rakety směrem k Japonsku ale rozumnou jinou cestou nebude.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Severní Korea (KLDR) Korejská válka

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy