Rusko bude živit celý svět: Pozici supervelmoci v potravinách mu má vydobýt klimatická změna

Moskva - Rusko se může podle serveru Bloomberg stát světovou velmocí co do dodávky potravin a jídla. Tuto jeho pozici může způsobit změna klimatu, která sice zasáhne některé regiony velmi negativně, pomoci by ale měla euroasijskému pásu obilovin.

Představu Ruska jako potravinové supervelmoci nastínil na zpravodajském serveru Bloomberg novinář Leonid Bershidsky. Podle něj se na Rusko pohlíží jako na zemi, která produkuje jen zlomek produktů, nejvýznamnější je jen její těžba a produkce energetických komodit. Závislost na vývozu ropy se zdá být časovanou bombou pro budoucnost země

Paradoxně má ale Rusko jistý prospěch z klimatických změn, které pomáhají v jiné oblasti. Nejrozlehlejší země světa se může stát největším vývozcem pšenice na světě, v neposlední řadě kvůli nárůstu globálních teplot.

V posledním hospodářském roce (v období od července 2016 do června 2017) vyvezlo Rusko téměř 28 milionů tun pšenice, což je víc než celá Evropská unie dohromady. Stalo se tak poprvé od té doby, kdy je EU považována jako jeden celek. V současném roce americké ministerstvo zemědělství předpokládá, že Rusko vyveze 31,5 milionů tun plodiny. A to není vše, země je předním vývozcem kukuřice, ječmene a ovsa. Vytváří se tak nové centrum trhu s obilovinami, kam kromě Ruska spadá také Ukrajina a Kazachstán.

Už i ruský ministr zemědělství Alexander Tkachev uvedl, že obiloviny můžou eventuálně nahradit momentálně nejvyváženější artikl, tedy ropu. 

Za posilující roli na světovém trhu s potravinami může kromě klimatické změny také nárůst světové populace. Spotřeba obilovin průměrně stoupá, od roku 2011 do loňska stopla skoro o tři procenta, o další 1,4 procenta by měla narůst do roku 2021. Klimatická změna má zase vliv na rozmach zemědělství v oblasti po útlumu, za který mohla sovětská plánovaná ekonomika. Pro obiloviny v oblasti je příznivý nárůst teploty, do roku 2050 by se mohla průměrná teplota zvýšit o 3,9 stupně, nejvíc v zimních obdobích. To znamená, že se prodlouží doba pěstování a zlepší se i kvalita úrody. 

Zatímco potravinové trhy jinde v Asii, v Kanadě nebo v Austrálii klimatickou změnou trpí, zejména kvůli suchu, Rusko může ze situace vytěžit.

Změna klimatu umožní rozšíření ruských farem a statků víc na sever do oblastí, kde obiloviny nikdy předtím pěstované nebyly. Čeká se i znovu obsazení polí, která zemědělci opustili po roce 1990 v tzv. postsovětském kapitalismu. Ruský kapitalistický přechod a téměř volný, ale nadměrně byrokratizovaný obchod s půdou, vytvořily několik desítek velkých zemědělských konglomerátů, které přijaly západní technologii ke zvýšení výnosů a které dostávají od roku 2005 zvýšenou vládní podporu, když Kreml vyhlásil zemědělství za národní přednost.

Vědecké studie o pšeničném pásu z Eurasie ale poukázaly na to, že menší soukromé farmy spravují půdu efektivněji a dosahují lepších výnosů než podniky a doporučují, aby Rusko, Ukrajina a Kazachstán reformovaly své pozemkové předpisy, aby bylo pro jednotlivce snadnější hospodařit.

Rusko má v tomto směru velký náskok, protože liberalizovalo vlastnictví půdy počátkem 2000. Ukrajina nemá dodnes legální trh s pozemky, což vysvětluje její pomalejší růst v posledních letech. Vzhledem k tomu, že j ale většina průmyslové základny země ve válečné zóně, musí se spoléhat více na zemědělství; kromě toho je pod tlakem Mezinárodního měnového fondu.

Obiloviny představují pro Rusko, Kazachstán a Ukrajinu obrovský růstový potenciál. Ačkoli se jejich politické cesty lišily, státy mohou do určité míry sdílet ekonomickou budoucnost v post-ropném světě.

Související

Více souvisejících

Rusko pařížská klimatická dohoda globální oteplování potraviny jídlo

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy