Moskva - Rusko se může podle serveru Bloomberg stát světovou velmocí co do dodávky potravin a jídla. Tuto jeho pozici může způsobit změna klimatu, která sice zasáhne některé regiony velmi negativně, pomoci by ale měla euroasijskému pásu obilovin.
Představu Ruska jako potravinové supervelmoci nastínil na zpravodajském serveru Bloomberg novinář Leonid Bershidsky. Podle něj se na Rusko pohlíží jako na zemi, která produkuje jen zlomek produktů, nejvýznamnější je jen její těžba a produkce energetických komodit. Závislost na vývozu ropy se zdá být časovanou bombou pro budoucnost země
Paradoxně má ale Rusko jistý prospěch z klimatických změn, které pomáhají v jiné oblasti. Nejrozlehlejší země světa se může stát největším vývozcem pšenice na světě, v neposlední řadě kvůli nárůstu globálních teplot.
V posledním hospodářském roce (v období od července 2016 do června 2017) vyvezlo Rusko téměř 28 milionů tun pšenice, což je víc než celá Evropská unie dohromady. Stalo se tak poprvé od té doby, kdy je EU považována jako jeden celek. V současném roce americké ministerstvo zemědělství předpokládá, že Rusko vyveze 31,5 milionů tun plodiny. A to není vše, země je předním vývozcem kukuřice, ječmene a ovsa. Vytváří se tak nové centrum trhu s obilovinami, kam kromě Ruska spadá také Ukrajina a Kazachstán.
Už i ruský ministr zemědělství Alexander Tkachev uvedl, že obiloviny můžou eventuálně nahradit momentálně nejvyváženější artikl, tedy ropu.
Za posilující roli na světovém trhu s potravinami může kromě klimatické změny také nárůst světové populace. Spotřeba obilovin průměrně stoupá, od roku 2011 do loňska stopla skoro o tři procenta, o další 1,4 procenta by měla narůst do roku 2021. Klimatická změna má zase vliv na rozmach zemědělství v oblasti po útlumu, za který mohla sovětská plánovaná ekonomika. Pro obiloviny v oblasti je příznivý nárůst teploty, do roku 2050 by se mohla průměrná teplota zvýšit o 3,9 stupně, nejvíc v zimních obdobích. To znamená, že se prodlouží doba pěstování a zlepší se i kvalita úrody.
Zatímco potravinové trhy jinde v Asii, v Kanadě nebo v Austrálii klimatickou změnou trpí, zejména kvůli suchu, Rusko může ze situace vytěžit.
Změna klimatu umožní rozšíření ruských farem a statků víc na sever do oblastí, kde obiloviny nikdy předtím pěstované nebyly. Čeká se i znovu obsazení polí, která zemědělci opustili po roce 1990 v tzv. postsovětském kapitalismu. Ruský kapitalistický přechod a téměř volný, ale nadměrně byrokratizovaný obchod s půdou, vytvořily několik desítek velkých zemědělských konglomerátů, které přijaly západní technologii ke zvýšení výnosů a které dostávají od roku 2005 zvýšenou vládní podporu, když Kreml vyhlásil zemědělství za národní přednost.
Vědecké studie o pšeničném pásu z Eurasie ale poukázaly na to, že menší soukromé farmy spravují půdu efektivněji a dosahují lepších výnosů než podniky a doporučují, aby Rusko, Ukrajina a Kazachstán reformovaly své pozemkové předpisy, aby bylo pro jednotlivce snadnější hospodařit.
Rusko má v tomto směru velký náskok, protože liberalizovalo vlastnictví půdy počátkem 2000. Ukrajina nemá dodnes legální trh s pozemky, což vysvětluje její pomalejší růst v posledních letech. Vzhledem k tomu, že j ale většina průmyslové základny země ve válečné zóně, musí se spoléhat více na zemědělství; kromě toho je pod tlakem Mezinárodního měnového fondu.
Obiloviny představují pro Rusko, Kazachstán a Ukrajinu obrovský růstový potenciál. Ačkoli se jejich politické cesty lišily, státy mohou do určité míry sdílet ekonomickou budoucnost v post-ropném světě.
Související

Co plánuje Putin? Zelenskyj prozradil, co se děje u hranic Ruska s Ukrajinou

Klíčové faktory jednání s Ruskem. Experti naznačili, co musí Trump ukázat Putinovi
Rusko , pařížská klimatická dohoda , globální oteplování , potraviny jídlo
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 52 minutami

Co plánuje Putin? Zelenskyj prozradil, co se děje u hranic Ruska s Ukrajinou
před 1 hodinou

Největší vězeňská vzpoura v Československu. Vyvolalo ji rozhodnutí Václava Havla
před 2 hodinami

U Žermanic havaroval autobus s dětmi. Skončil v příkopu, několik zraněných
před 2 hodinami

Klíčové faktory jednání s Ruskem. Experti naznačili, co musí Trump ukázat Putinovi
před 4 hodinami

Starmer: Koalice ochotných se rozrůstá. Tlak na Rusko musí být maximální
před 4 hodinami

Byl to sarkasmus. Trump bere zpět slova o ukončení války za 24 hodin
před 5 hodinami

Ukrajina má českou podporu i kvůli naší historické zkušenosti, řekla Černochová
před 5 hodinami

O co Trumpovi s Grónskem jde? Slova o anexi mohou být součástí širší americké taktiky
před 6 hodinami

Putin si hraje s Trumpovými návrhy a nemyslí to s mírem vážně, říká Starmer
před 7 hodinami

Fialovi běží výpovědní lhůta, píše Schillerová. Nové dno politické kultury, reaguje premiér
před 8 hodinami

Sáblíková se loučí s MS ve velkém stylu. Do sbírky přidala další medaili
před 8 hodinami

Lucembursko přišlo o vzácně nemocného prince. Frederikovi docházela energie
před 9 hodinami

"Ukončili jsme jeho mizerný život." Trump oznámil likvidaci jednoho z lídrů IS
před 10 hodinami

Vlaky v Česku nabírají zpoždění. Došlo k výpadku klíčového zabezpečovače
před 11 hodinami

Víkendové počasí bude jiné než minule. Sněžit může i poměrně nízko
včera

Papež si to představoval jinak. Vatikán prozradil, jak si připomněl své zvolení
včera

V Neapoli vyhnalo zemětřesení lidi do ulic. Experti řekli, jak reaguje Vesuv
včera

Italové se přiklání k evropské strategii. Ukrajině posílají nebezpečné zbraně
včera

Známý soudce se našel. Policie ho prověřuje kvůli možné zpronevěře
včera
Zelenskyj naznačil, jak bude Putin sabotovat mírové snahy
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je přesvědčen, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin o příměří na Ukrajině nestojí a bude sabotovat veškeré mírové snahy. Američané ale podle Zelenského disponují silou, aby Moskvu přinutili k souhlasu s mírem.
Zdroj: Lucie Podzimková