Neuvěříte, dokud to neuvidíte. Takovou nenávist vůči USA jsem nikde nezažil, tvrdí novinář

New York/Pchjongjang - Severní Korea představuje pro mnohé reportéry nikdy nevysychající studnu. Můžou o ní psát denně a díky Kim Čong-Unovi a Donaldu Trumpovi je tady téměř každý den nějaká hrozba. Jenže skutečné překvapení přichází ve chvíli, kdy mají možnost do KLDR vycestovat. A novinář pro New York Times (NYT) zde prožil nejeden kulturní šok.

Nicholas Kristof je dlouholetým pracovníkem NYT. Trvalo mu celých pět let, než obdržel potřebné povolení pro vstup do KLDR a je rozhodně rád, že to stihl ještě před zákazem pro občany USA do země cestovat. To, co zde zažil předčilo veškeré jeho očekávání. I přestože o Severní Koreji četl denně v novinách, je to pořád nic oproti tomu, co se tam skutečně děje.

"Antiamerická propaganda je nyní nesmírně silná, každý den vidíte na ulicích vojáky, jak rozdávají letáčky se zobrazením raketových střel mířících na americká velkoměsta," popsal svůj zážitek Kristof. Na každém kroku, na každém rohu, plakátu je nějakým způsobem připomínáno, že USA jsou národním nepřítelem. Novinář tvrdí, že teprve tady pochopil, že nukleární válka může z pohledu Severokorejců začít každým dnem.

Kristof mluvil s místními a procházel si památky v Pchjongjang, většina z nich byly válečná muzea. Všechny expozice vysílají naprosto jedinečný vzkaz, a to že jsou Spojené státy démonické. Podle novináře je lidem každý den připomínáno, že USA použily ve válce chemické zbraně a dopustily se na civilním obyvatelstvu mnohem horších zvěrstev než nacisti během 2. světové války. Za minulé hladomory mohly také jak jinak než Spojené státy.

Kristof také dostal velmi vzácnou příležitost vést rozhovor s jedním z vojenských důstojníků Choe Kang-Ilem. Když se ho novinář dotazoval na případ studenta Otto Warmbiera, Severokorejec vyjádřil lítost nad ztrátou mladého života. Zároveň však také dodal, že jeho smrt způsobily Spojené státy či někdo jiný, kdo se snažil očernit režim v KLDR. V Žádném případě prý nemohlo dojít k chybnému jednání ze strany Severní Koreje. "Někdo ho (Warmbiera) zabil, aby mohl v zahraničí šířit nenávist vůči nám," tvrdí Choe.

Nicholas Kristof popsal, že ve vzduchu je neustále cítit napětí a nenávist vůči vládě USA. Pravda je v mnoha případech pro každého jiná a pro Severokorejce je slovo jejich vůdce svaté. "Nepochybuji o tom, že lidé propagandě naprosto věří," řekl Kristof. A s každým dalším tweetem prezidenta Donalda Trumpa se svět přibližuje k válečné situaci, která bude pro všechny strany katastrofická.

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) USA (Spojené státy americké) Otto Warmbier (student zadržený v KLDR)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy