Lidé v KLDR přežívají díky černým trhům. Kromě jídla jsou nejžádanější informace

Pchjongjang - Severní Korea už léta funguje pomocí přídělového systému. Jenže pád Sovětského svazu na počátku 90. let negativně ovlivnil i ekonomiku zaostalého KLDR a její systém centrálně distribuovaných potravin. Následný hladomor zabil bezmála 3 miliony lidi, lidi se však z krize dostali za pomoci černých trhů, na které se od té doby musí spoléhat.

Podle uprchlíků z KLDR je po celé zemi stovky těchto trhů. Oficiálně je tržní hospodářství zakázané státem, nicméně o naprosté většině z nich úředníci mlčí za nějaký ten poplatek. Režim proti nim nezakročí, dobře si uvědomuje, že je to pro lidi způsob, jak přežit v dobách nedostatku.

Trhy fungují většinou na směnném obchodu, tedy něco za něco, málokdy se tady používají peníze. Hlavním artiklem jsou potraviny, stejně žádané jsou však i informace. Lidé si zde předávají v tajnosti informace, ať už o zahraničí, o příbuzných dezertérech nebo vězních v pracovních táborech.

Miliony Severokorejců se tímhle způsobem snaží denně zajistit základní potřeby, kterých je na oficiálních státních kanálech nedostatek. V posledních letech zažívají černé trhy skutečný boom, nejspíš to ukazuje jasně na to, jak se obyčejní lidé snaží vyrovnat se sankcemi. Pchjongjang se doposud tváří, že je vše v pořádku a žádné potíže kvůli sankcím nemá.

Podle severokorejské vlády vládní přídělový systém pomáhá minimálně 70 procentům lidí s obživou, data OSN ukazují, že to samé procento lidí žije každý den v potravinovém nedostatku a nejistotě, zda zítra dostanou najíst. Organizace pro jídlo a zemědělství, která spadá pod OSN, pravidelně jezdí do Severní Koreje na inspekce, stát jim však limituje svobodu pohybu a velvyslanci tak neví, jaká je skutečná situace v ulicích.

Podle organizace je nejvíce alarmující fakt, že Severokorejcům chybí rozmanitá strava. Jejich hlavní potraviny jsou rýže, kukuřice, nakládané zelí kimči a fazole. Postrádají hlavně zdroje tuku a proteinů. Trhům se v Severní Koreji přezdívá "travní prodejny" kvůli rychlosti, se kterou jsou schopni postavit stánky a hned je zase složit, kdyby se blížila kontrola.

Severokorejská ekonomika za poslední rok rostla zhruba o 3,9 procent, to je největší růst za posledních 17 let. Přispělo k tomu zejména hornictví a obchod nerostných surovin s Čínou, kvůli většímu exportu je však potřeba více pracovníků a stát neváhá ani sahat po dětských zaměstnancích.

Osm uprchlíků z KLDR vypovědělo, že na severu jí podobné věci, jako dnes Jihokorejci jenom s rozdílem, že nemají maso. Většina rodin má vlastní zahrádky, kde si pěstují převážně zeleninu k osobní konzumaci. Z masa jedí vepřové, králičí, ale třeba i psy. Dodávky masa jsou přitom jen sezónní, kvůli častým výpadkům elektřiny je obtížné mít v zemi funkční ledničku.

Průzkum z roku 2015 mezi uprchlíky ukázal, že státní příděly tvoří jen necelých 25 procent všech surovin, které lidi mají. Zbytek si musí vypěstovat sami, nebo je směnit na černém trhu. Podle OSN v zemi existuje skoro 300 lokalit, kde se trhy konají, zúčastní se jich více než půl milionů stánků a tvoří pro mnohé Severokorejce hlavní zdroj příjmu.

Bohatí a mocní mají přitom více možností. V Pchjongjangu si mohou úředníci objednat třeba pizzu. Většina restaurací vlastní stát a vždy sloužily hlavně pro turisty, v posledních letech v nich však večeří i vysoce postavení úředníci, mnozí přitom platí eurem nebo mají dolary. Podle jedné mladé uprchlice, jejíž otec byl úředníkem, často rodina dostávala úplatky. Lidé jim nosili maso ze psů, koz nebo jelena výměnou za přehlédnutí některých pochybení.

Související

Severní Korea (KLDR)

Severní Korea poprvé veřejně potvrdila, že vyslala vojáky na pomoc Rusku

Severní Korea v pondělí poprvé veřejně potvrdila, že vyslala své vojáky na pomoc Rusku v jeho válce proti Ukrajině. Severokorejská státní agentura KCNA oznámila, že jejich bojové jednotky se podílely na "vítězném osvobození" Kurské oblasti, kde ukrajinská armáda loni zahájila překvapivou ofenzivu.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) trhovci sankce

Aktuálně se děje

před 38 minutami

Vladimir Putin

Teritoriální ústupky na Ukrajině? Jsou klíčové pro mír a bohužel i pro plány Putina, varují experti

Vladimir Putin 11. května veřejně vyzval k přímému dialogu mezi Ruskem a Ukrajinou, což okamžitě podpořil americký prezident Donald Trump výzvou na sociálních sítích, aby Zelenskyj tuto nabídku přijal „OKAMŽITĚ“. Následné rozhodnutí ukrajinského prezidenta k jednáním přispělo i společné prohlášení lídrů Velké Británie, Francie, Německa a Polska, které volalo po bezpodmínečném 30denním příměří.

před 1 hodinou

Vladimír Putin a Donald Trump

V Istanbulu začalo klíčové jednání USA, Ukrajiny a Turecka. Trump se chce obratem setkat s Putinem

V pátek dopoledne začalo v paláci Dolmabahce v Istanbulu významné třístranné jednání mezi Spojenými státy, Ukrajinou a Tureckem. Hlavními tématy rozhovorů jsou vyhlídky na mírové řešení ruské invaze na Ukrajinu a koordinace mezi západními spojenci a Ankarou. Schůzka se koná za účasti klíčových diplomatických a bezpečnostních představitelů, zatímco v pozadí rezonuje snaha amerického prezidenta Donalda Trumpa osobně se setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Trump a Ahmad Šara

Trump setkáním se syrským lídrem vyslal Íránu jasný vzkaz: Jde to i bez vás

Americký prezident Donald Trump se v saúdskoarabském Rijádu nečekaně setkal se syrským přechodným prezidentem Ahmedem al-Šárou jen krátce poté, co přislíbil první kroky ke zmírnění sankcí vůči Damašku. Ačkoliv Bílý dům označil schůzku za pouhou „zdvořilostní návštěvu“, její politický význam je nesporný. Washington tím vysílá silný signál Teheránu, že Spojené státy jsou připraveny jednat s jeho spojenci i bez účasti Íránu.

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Lotyšsko varuje před špióny z Ruska. Zveřejnilo návod, jak je poznat

Lotyšská zpravodajská služba vydala varování, že v zemi mohou působit ruští agenti a sabotéři. Obyvatelům této pobaltské republiky proto nabízí sadu rad, jak takové jedince rozeznat. Podle nové výroční zprávy lotyšské Obranné zpravodajské a bezpečnostní služby (MIDD) mohou být známkami podezření například zanedbaný vzhled, přehnaná zvídavost nebo výbava neobvyklá pro běžné turisty.

před 3 hodinami

Marco Rubio při jednání s ruskou delegací v Rijádu.

První jednání po třech letech. Dnešek může být pro válku na Ukrajině průlomový

Dnešní den může přinést zásadní posun v dlouho stagnujících mírových rozhovorech mezi Ruskem a Ukrajinou. Do tureckého Istanbulu totiž dorazily delegace obou válčících stran a očekává se, že se vůbec poprvé po třech letech setkají k přímým jednáním. Na místě je rovněž americký ministr zahraničí Marco Rubio, který se má sejít s vysokými tureckými a ukrajinskými představiteli.

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

Češi na MS v hokeji

MS v hokeji 2025: Česko s výraznou převahou vyhrálo nad Maďarskem 6:1

Po úvodních třech výhrách na MS konajícím se mimo jiné v dánském Herningu Češi ve čtvrtek večer nastupují proti papírově nejslabšímu soupeři v rámci skupiny B a čeká se tak, že parta kolem Davida Pastrňáka tak přidají čtvrtou výhru v řadě. Maďaři se však na utkání s Čechy vítězně naladili, když ve svém předešlém zápase nečekaně porazili Kazachstán 4:2. Jediné co trápí Čechy jsou zranění. Do zápasu ještě nenastoupí obránce Tomáš Kundrátek a naopak nově se v sestavě objevuje Adam Klapka, který nahrazuje Jáchyma Kondelíka, pro něhož turnaj předčasně skončil kvůli zlomenině ruky. V brance pak opět bude chytat Daniel Vladař. Jak duel jasného favorita s jasným outsiderem dopadne sledujte třetinu po třetině.

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Istanbulské mírové rozhovory: Pomalu, ale přesně podle ruského plánu

Přímé mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou, které se po více než třech letech obnovily tento týden v Istanbulu, zatím probíhají v duchu pomalého, opatrného postupu – přesně podle tempa, které si diktuje Moskva. Ačkoliv jednání nepřinesla zásadní průlom, jejich samotná existence je důkazem, že Kyjev se snaží demonstrovat ochotu jednat – především směrem k prezidentovi Spojených států Donaldu Trumpovi, jenž podle některých zdrojů vyvíjí tlak na nalezení cesty k příměří.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Norsko blízko senzaci s USA, Dánové se radují z prvních bodů. Slováci udolali Francii, Švédové dominují

Čtyřmi zápasy pokračovalo ve středu právě probíhající mistrovství světa v hokeji v Dánsku a Švédsku. Ve skupině A se nejprve představili Slováci, kteří přes všechny problémy dokráčeli k důležitým třem bodům proti Francii, kterou udolali 2:1. Švédové večer měli cestu za vítězstvím v atraktivním zápase proti Lotyšsku jednodušší, když zvítězili díky větší kvalitě 6:0. Druhý den po sobě mohl zažít turnaj další překvapení. Poté, co v úterý Maďaři zaskočili výhrou nad Kazachstánem, Norsko mohlo ve středu překvapit ještě cennějším skalpem. Přestože s USA prohrávalo vysoko 1:5, duel dostalo do prodloužení, kde Američané rozhodli o svém vítězství. Dánsko se pak radovalo z prvních bodů na turnaji po výhře nad Kazachstánem.

včera

Petr Fiala

Fiala naznačil, co ODS udělá s odsouzeným starostou Novotným

Občanská demokratická strana bude řešit otázku členství starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, který byl nepravomocně odsouzen ke třem měsícům odnětí svobody za porušení podmínky. Potvrdil to premiér a lídr koalice Spolu pro letošní volby Petr Fiala, který je předsedou strany. 

včera

včera

Evropská unie

Žádný laptop. Kravaty, blok a mlčte. V Bruselu to vře kvůli nevhodnému chování, úředníci dostali ostrý e-mail

V Bruselu to vře. Vrcholní představitelé generálního ředitelství Evropské komise pro komunikační sítě, obsah a technologie (DG CONNECT) obdrželi přísné pokyny ohledně chování na vysokých schůzkách: mají si oblékat oblek s kravatou, psát si poznámky pouze na papír a mluvit pouze tehdy, jsou-li vyzváni. Nařízení přichází poté, co si vedení opakovaně stěžovalo na „nevhodné“ vystupování úředníků při jednáních.

včera

včera

Dmytro Zolotukhin

EXKLUZIVNĚ: Evropa kromě nás jinou účinnou armádu nemá, Kreml převrací fakta, říká ukrajinský exnáměstek

Ukrajinský odborník na informační bezpečnost Dmytro Zolotukhin, bývalý náměstek ministra informační politiky a specialista na národní bezpečnost, v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz zdůraznil, že Kreml už diplomacii nepraktikuje a spoléhá se výhradně na tajné operace. „V tuto chvíli by nám všem mělo být jasné, že nic, co Kreml říká nebo dělá, neodráží realitu. Hybridní režim agentů KGB a gangsterů, který vládne ruskému impériu, neustále hraje s lidskými životy,“ varoval.

včera

včera

Donald Trump

Trump navrhuje, aby USA převzaly Pásmo Gazy

Prezident Spojených států Donald Trump ve čtvrtek v Kataru šokoval svět, když prohlásil, že by si přál, aby Spojené státy „převzaly“ Pásmo Gazy a přeměnily jej na „zónu svobody“. Jeho výrok zazněl v době, kdy v Gaze pokračuje destruktivní válka mezi Izraelem a Hamásem a civilní obyvatelstvo čelí narůstajícímu násilí.

včera

Jaký tvar sprchové hlavice byste si měli vybrat? Zde je naše doporučení

Zařizování koupelny v novém nebo rekonstruovaném bytě obvykle vyžaduje výběr hned několika zařizovacích předmětů a jejich příslušenství, které na delší dobu ovlivní způsob jejího využívání. Vedle výběru umývadla a rozhodování, zda pořídit vanu nebo sprchový kout, či vhodných spotřebičů, pro které je v koupelně místo, patří mezi zásadní rozhodnutí také výběr ideální sprchové hlavice. Jak tedy na něj?

Zdroj: Komerční článek

Další zprávy