Historický den pro Nepál: Lidé šli po 20 letech k volbám, mnozí se hodiny brodili sněhem

Káthmándú - Nepál by měl přejít k federálnímu uspořádání zakotvenému v ústavě z roku 2015. Dnes poprvé za téměř 20 let lidé hlasovali v parlamentních volbách, volili také zástupce sedmi místních shromáždění.

Výsledek voleb však bude znám nejdříve za dva týdny, neboť dnes se rozhodovali pouze voliči v severní části Nepálu. Jih půjde k urnám 7. prosince.

V první fázi voleb hlasovaly přes dva miliony voličů, což představuje účast kolem 65 procent. Mnozí prý museli k volebním místnostem vážit několikahodinovou cestu, jinde voliči vzdorovali sněhu a teplotám po bodem mrazu. V součtu obou kol vybírá 15,4 milionu oprávněných nepálských voličů poslance do 275členné dolní komory federálního parlamentu a zástupce sedmi shromáždění nových států federace.

"Je to pro nás historický den. Vytvoření států bude udávat podobu demokratického procesu, který by měl konečně přinést naší zemi stabilitu a rozvoj," řekl agentuře AP podnikatel Súrja Lal Šréštha. Parlamentní volby se v tomto chudém horském státě konají poprvé od roku 1999. Půdu pro ně připravila ústava z roku 2015, která zakotvila přesun některých pravomocí z rukou centrální vlády zastupitelstvím sedmi nově vytvořených států.

"Centrální vláda se konečně stěhuje do našeho regionu. Teď s regionálními shromážděními budeme mít blíž k vládě," uvedl učitel Svasthani Thapa. Před volební místností v Čatauře asi 80 kilometrů na východ od Káthmándú čekal už před otevřením v sedm hodin ráno (2:15 SEČ). Jeho domov byl jednou z oblastí nejvážněji postižených ničivým zemětřesením z roku 2015 a místní si stěžovali, že centrální vláda na jejich problémy neodpověděla adekvátně. V oblasti na úpatí Himaláje jsou ještě dnes mnohé domy zničené.

V Nepálu se za posledních 11 let vystřídalo deset různých předsedů vlád poté, co země v letech 1996 až 2006 zažila krvavé maoistické povstání, které vedlo k pádu monarchie a stálo životy na 17.000 obyvatel.

Od voleb se očekává těsný souboj mezi centristickou Nepálskou kongresovou stranou (NCP) úřadujícího premiéra Šér Bahádura Deuby a levicovou koalicí bývalých maoistických povstalců a opoziční Komunistické strany Nepálu (UML).

Související

Více souvisejících

nepál

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy