Američané dramaticky obrátili? Bašár Asad zůstane prezidentem Sýrie, zní z Washingtonu

Washington/Damašek - Administrativa prezidenta Spojených států Donalda Trumpa souhlasí s prezidentováním syrského vůdce Bašára Asada až do roku 2021. Tuto informaci potvrdil americký server The New Yorker s četnými odkazy na americké i evropské vlády.

Bašár Asad může být i nadále prezidentem Sýrie a my se s tím smíříme - tak by se dalo vysvětlit současné stanovisko Bílého domu ve vztahu k syrskému vůdci. Podle serveru New Yorker mohou za změnu oficiálního postoje Washingtonu úspěchy syrské vládní armády v boji s Islámským státem.

Damašek má nyní pod kontrolou důležitá strategická místa jako Aleppo, Latákii, Hamá nebo Homs - tedy místa, která Spojené státy označují za "užitečnou Sýrii". Podle deníku se Asad snaží sjednotit území, které bylo rozdělené.

Přitom ještě v říjnu padalo z úst amerických představitelů něco jiného. "Spojené státy chtějí sjednocenou Sýrii, v jejímž čele nebude pro Bašára Asada místo. Vláda Asadovy rodiny se blíží ke konci. Teď už jen zbývá otázka, jak toho konce dosáhnout," řekl tehdy ministr zahraničních věcí Rex Tillerson.

Ke změně názoru USA přispělo podle serveru kromě syrských úspěchů v boji s terorismem i to, že Američany podporované skupiny povstalců vedly mezi sebou časté spory, tudíž by podle Spojených států nebyly dobrou alternativou k Asadovu režimu.

Rusko, Írán a Turecko - tedy trojice zemí, která podporovala syrskou vládní armádu - na změnu postoje Spojených států nijak nezareagovaly. Podle deníku tato trojka Spojené státy vyřadila z dalších rozhovorů o budoucnosti Sýrie a její vlády.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Bašár Asad Sýrie Sýrie Aleppo Rusko Turecko Írán Donald Trump

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy