Neshody mezi USA a Koreou. Sabotuje Trump mírový proces?

Soul - Probíhající olympijské hry v Jižní Koreji byly ze strany pořádající země chápány i jako příležitost k jistému napravení vztahů mezi ní a Severní Koreou. A zdá se, že Jihokorejci se opravdu ze všech sil snaží navázat dialog se severokorejským režimem. Tento postup se ale příliš nezamlouvá Spojeným státům. O vývoji informuje britský Guardian.

Jihokorejci dělají co mohou. Na hry pozvali řadu hostů ze Severní Koreje. V hledištích olympijských stadionů můžeme vidět severokorejský hudební soubor, severokorejské a jihokorejské hokejistky postavily společný tým a na hry dorazila dokonce i sestra diktátora Kim Čong-una. Ne všichni ale mají z jistého oteplení vztahů radost.

Z vývoje nejsou nadšené Spojené státy. USA jsou od nepaměti klíčovým spojencem Jižní Koreji. Soul se ale teď snaží usmířit se svým severním sousedem. A dalo by se říci, že za každou cenu. Jihokorejci zkrátka více než po čemkoli jiném touží po klidu na Korejském poloostrově.

Američané zase chtějí zabránit tomu, aby Severní Korea vyvinula jadernou zbraň. Rozdíl je v tom, že Jihokorejci se snaží svých cílů dosáhnout pomocí ústupků, zatímco Američané prosazují diplomatický tlak.

Tématu se okamžitě chopila i severokorejská propaganda. Ta vykresluje Američany jako ty, kdo úmyslně hatí mírový proces v regionu. Napětí je dle severokorejského tisku důsledkem politiky „šílence Trumpa“. Z rétoriky tamních médií by se mohlo zdát, že jen pár týdnů staré výhrůžky o vymazání Jižní Koreji a USA z mapy vlastně nikdy nezazněly.

Americký viceprezident Mike Pence cestou z dějiště olympijských her domů novinářům zopakoval, že USA jsou připraveny na diplomatická jednání, ale že stejně tak budou pokračovat v tlaku na Severní Koreu. Jihokorejci sérii rozhovorů již rozběhly. Je ale předčasné spekulovat nad tím, jaké by mohly přinést výsledky. To se uvidí až ve chvíli, kdy na poloostrově opadne olympijská euforie a vše se vrátí do starých kolejí.

Související

Češi vítají na Staroměstském náměstí naše olympioniky

Sportovci nemají ani několik týdnů po olympiádě odměny za medaile. A další měsíce je nedostanou

Praha - Úspěšní čeští sportovci ze zimních olympijských her v Pchjongčchangu stále nedostali odměny za medaile, i když jim premiér v demisi Andrej Babiš 23. dubna předal symbolické šeky. Peníze by měli obdržet zhruba v červenci. Ve vyjádření pro ČTK to dnes uvedl ministr školství Robert Plaga. Zpoždění souvisí s tím, že odměny poprvé vyplácí přímo ministerstvo místo Českého olympijského výboru (ČOV). Musí se kvůli tomu schválit nové nařízení vlády.

Více souvisejících

Olympijské hry 2018 Severní Korea (KLDR) Jižní Korea USA (Spojené státy americké) Mike Pence Kim Jo-čong (sestra diktátora)

Aktuálně se děje

před 56 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy