New York - Severní Korea podle OSN posílá do Sýrie materiál, který může být použit pro výrobu chemických zbraní a balistických raket. Zmiňuje zhruba 40 takových zásilek. Podle zprávy byli také severokorejští experti na raketové technologie viděni v centrech na výrobu zbraní v Sýrii.
Severní Korea podléhá sankcím Rady bezpečnosti OSN v souvislosti s raketovými a jadernými zbrojními programy KLDR. Zprávu, v níž se obvinění vůči Severní Koreji objevuje, sestavil tým expertů OSN, který hodnotí dodržování rezolucí OSN ze strany Pchjongjangu. Zpráva zatím nebyla publikována, novináři BBC a agentury AP ale měli možnost do ní nahlédnout.
Podle tohoto dokumentu Severní Korea nedovoleně dodávala Sýrii materiály, které lze upotřebit při výrobě chemických zbraní. Jednalo se například o kyselinovzdorné a žáruvzdorné dlaždice, které je možné použít pro výstavbu zařízení, jež chemické zbraně produkují. V letech 2016 až 2017 údajně dorazilo do Sýrie 13 kontejnerů s dlaždicemi, které by pokryly plochu 5000 metrů čtverečních, což je dostatečné množství pro rozsáhlý průmyslový projekt, napsala agentura AP.
Zásilky obsahovaly také antikorozní a kyselinovzdorné trubky, ventily či teploměry. Za dodávky prý platilo Středisko pro vědecká studia a výzkum (SSCR) spadající pod syrskou vládu prostřednictvím řady krycích firem.
Zpráva rovněž uvádí, že severokorejští technici "pokračují v práci v zařízeních na výrobu chemických zbraní a raket v syrských lokalitách Barzá, Adra a Hamá".
Mluvčí OSN Stéphane Dujarric neřekl, zda zpráva, z níž unikly zmíněné informace, bude oficiálně zveřejněna. Podle agentury AP diplomaté očekávají publikaci této zprávy v polovině března. Ve zprávě OSN ze září 2017, která je veřejně dostupná, zmíněný tým expertů OSN napsal, že "prošetřuje údajnou zakázanou spolupráci v oblasti chemických zbraní, balistických raket a konvenčních zbraní" mezi Sýrií a Severní Koreou.
V zářijové zprávě se píše, že dva členské státy OSN zachytily dodávky mířící do Sýrie a že existuje podezření, že zboží poslal hlavní severokorejský vývozce z oblasti zbrojního průmyslu v rámci kontraktu krycích firem zastupujících syrské Středisko pro vědecká studia a výzkum (SSCR).
Syrská vláda se chemického arzenálu vzdala v roce 2014 a použití chemických zbraní proti civilistům popírá. O možném nasazení chemických látek, konkrétně chloru, při útocích svědčí symptomy lidí, kteří byli v nedávné době zasaženi v Sarákibu provincii Idlib a ve východní Ghútě u Damašku, sdělila OSN. Chlor mohl být znovu použit v obléhané povstalecké enklávě východní Ghúta také v neděli.
Související
Jihokorejský prezident se omluvil KLDR za dronový incident z ledna
Severokorejští hackeři zřejmě pronikli do softwaru, který využívají tisíce společností
Severní Korea (KLDR) , Sýrie , OSN , Chemické zbraně
Aktuálně se děje
včera
Máme důkazy, že prezidentské volby v roce 2020 nebyly legitimní, tvrdí šéf FBI. Podle médií je paranoidní
včera
Příměří s Íránem skončí ve středu. Trump očekává obnovení bojů
včera
Evropa svůj jaderný arzenál nerozšíří ani kvůli Rusku, usnesly se státy NATO
včera
Zelenskyj: Putin zvažuje dvě varianty, co dál. Jednou z nich je útok na Pobaltí
včera
Magyar dal prezidentovi Maďarska a předsedovi Ústavního soudu lhůtu na rezignaci
včera
Slováci v referendu rozhodnou o Ficově rentě. Volební období se řešit nebude
včera
„Nepřípustné.“ Macinka si kvůli výhrůžkám předvolal ruského velvyslance
včera
Ministerstvo zveřejnilo nové cenové stropy pro pohonné hmoty na úterý
včera
Magyar plánuje navázat úzkou spolupráci s Tuskem. Nechá si poradit, jak obnovit vztahy s EU
včera
Myanmar zakázal distribuci menstruačních potřeby. Na černém trhu stojí víc než minimální mzda
včera
Timmy je volný. Velryba uvízlá v Německu se dostala na svobodu
včera
BBC: V USA bují znepokojivý trend. Obchodníci sázejí miliony pár minut před zásadním oznámením Trumpa
včera
Japonsko zasáhlo silné zemětřesení. Blíží se vlny tsunami, úřady zahájily evakuaci
včera
Prokáže věk, umožní elektronický podpis. Do roku 2030 bude moci mít digitální identitu každý, plánuje EU
včera
Írán dal Trumpovi košem. Odmítnul další jednání s USA
včera
Ceny ropy po uzavření Hormuzského průlivu opět strmě rostou
včera
Rozsáhlý požár v Brně. Hoří sklad výrobků z plastu, lidé nemají větrat
včera
Příměří se hroutí. USA zadržely íránský tanker, Teherán poslal na americká vojenská plavidla drony
včera
Počasí bude jako na houpačce, naznačuje předpověď na tento týden
19. dubna 2026 21:51
StarDance nevynechá ani tentokrát. Prágr je posledním potvrzeným účastníkem
StarDance po všech hvězdných účastnících podzimní řady představila už i všechny profesionální tanečníky, kteří budou slavné osobnosti po parketu doprovázet. Diváci se na přímé přenosy mohou těšit na podzim na obrazovkách České televize.
Zdroj: Lucie Podzimková