Proč Nový Zéland nevyhostil ruské diplomaty? Premiérka nabízí jednoduchou odpověď

Wellington - Nový Zéland rozdíl od Austrálie a Kanady nevyhostil žádné ruské diplomaty a nepřipojil se tak k mezinárodní solidaritě s Velkou Británií, na jejímž území došlo k pokusu o vraždu ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julie. Podle vyjádření britského deníku The Guardian se jedná o pseudopokus zachovat Novému Zélandu politickou neutralitu, ale podle novozélandské premiérky Jacindy Ardernové by takový krok pouze neměl smysl, neboť v řadách ruské diplomacie na území Nového Zélandu neoperují žádní agenti.

Její názor však úplně nesdílí bezpečnostní analytik Paul G. Duchnan, podle jehož názoru je rozhodnutí labouristické vlády Jacindy Ardernové z hlediska zahraniční politiky matoucí, neboť jedná v přímém rozporu se všemi klíčovými obchodními i bezpečnostními partnery země, což by výhledově do budoucna mohlo Nový Zéland ležící uprostřed oceánu dostat do izolace.

Nový Zéland se nemůže odvolávat ani to, že nic vzhledem ke své diametrální vzdálenosti od zbytku světa nic neví, neboť je členem sítě Five Stars pro sběr a sdílení informací, mezi nimiž je i Austrálie, Kanada, Velká Británie a USA, a tudíž by měl vědět, že jsou britské tajné služby jednotné v tom, že za útokem na Skripala stojí Rusko.

Za další zmínku stojí fakt, že je Nový Zéland liberální demokracií běžně spolupracující s EU a NATO a v zahraniční politice si obecně drží velmi dobrou pověst, a proto je divné, že odmítá vyhostit ruské diplomaty, kteří zcela vědomě a úmyslně narušili vnitřní bezpečnost Velké Británie.

Rozhodnutí učinila čerstvá premiérka Jacinda Ardenová, nejmladší předsedkyně vlády na světě, která deklarovala, že na území Nového Zélandu nejsou žádní ruští agenti, a tudíž není důvod někoho vyhošťovat.

Podle analytiků je však tento argument chabý, neboť ministerstvo zahraničí nemůže spolehlivě zaručit, že na území Nového Zélandu skutečně neoperují žádní ruští špióni, protože část z nich žije v utajení.

K vyhoštění ruských diplomatů se momentálně připojilo 26 zemí, včetně České republiky. Naopak sousední Rakousko tento krok odmítlo kvůli obavám z ohrožení vztahů s Ruskem. Pravděpodobnější příčinou ale bude spíš účast krajně pravicové FPÖ se vládě. K otázce vyhoštění ruských diplomatů je opatrné také Slovensko.

Související

Více souvisejících

Nový Zéland Jacinda Ardernová diplomacie Rusko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy