Američtí diplomaté mají opět problémy s prapodivnými zvuky, tentokrát v Číně

Washington/Peking - Americké ministerstvo zahraničí varovalo zaměstnance ambasád v Číně před akustickými útoky. Ty jsou podobné těm, které se loni a předloni děly na Kubě. Mohou způsobit velmi vážné zdravotní komplikace, včetně krvácení do mozku, upozorňuje news.au.com.

Američtí vládní zaměstnanci v jižní Číně zaznamenali abnormální zvuku a pocity tlaku v hlavě, oznámilo v tiskové zprávě ministerstvo zahraničí USA a připomnělo, že podobné zkušenosti měli i američtí diplomaté na Kubě, kteří později onemocněli.

V e-mailové zprávě pro americké občany v Číně ministerstvo uvádí, že v současné době není známo, co způsobilo příznaky v Kantonu, kde se nachází americký konzulát, a byl zde zasažen jeden ze zaměstnanců.

"Zaměstnanci americké vlády v Číně nedávno oznámili subtilní, vágní a abnormální pocity. Slyšeli zvláštní zvuk a cítili tlak v hlavě," uvádí se dále v oznámení. Americká vláda bere tyto zprávy velmi vážně a informovala o této události nejen své zaměstnance, ale i Američany žijící a pracující v Číně.

„Pokud se setkáte s neobvyklými akustickými nebo senzorickými jevy, nepokoušejte se  lokalizovat jejich zdroj, "varuje ambasáda, "okamžitě z místa odejděte, a snažte se vyhledat útočiště, kde zvuky nejsou slyšet."

Podobné útoky na americké ambasády se v roce 2016 děly na Kubě. Zde bylo zasaženo dokonce 24 amerických diplomatů.

"Nemůžeme v tuto chvíli spojit útoky v Kantonu s tím, co se stalo v Havaně, ale zkoumáme všechny možnosti," prohlásil nejmenovaný úředník amerického velvyslanectví pro agenturu Reuters. Příčina onemocnění mezi americkými diplomaty tedy zůstává záhadou.

Při útocích v Havaně se spekulovalo, že za vším může být "pokročilá sonická zbraň, která funguje mimo rozsah slyšitelného zvuku", a mohla by zapříčiňovat poranění mozku. Zdravotní experti tvrdí, že je nepravděpodobné, že by zvuk mohl mít takový dopad na zdraví člověka.

„ Prostě to není možné," uvedl loni Joseph Pompei, bývalý výzkumník z MIT a odborník na akustiku, „Bylo by to jako strčit hlavu do bazénu, který by byl plný silných zařízení vydávajících ultrazvuk."

Tyto události vyvolaly americko-kubánskou roztržku. Vyšetřovatelé prověřovali teorie o sonickém útoku, elektromagnetické zbrani či chybném špionážním zařízení. K žádnému jasnému výsledku se však nedostali.

Postižený zaměstnanec velvyslanectví byl převezen do Spojených států k dalším lékařským vyšetřením. Podle ministerstva zahraničí USA proti jiným velvyslanectvím se zatím podobné útoky neodehrály a nejsou informováni ani od čínských úřadů, že by se něco podobného dělo místním.

Čínské úřady informovaly Američany, že spustily vlastní vyšetřování, a učiní všechna dostupná bezpečnostní opatření.

Sonické útoky přicházejí v nejnevhodnější dobu. Dnes se má totiž sejít ve Washingtonu americký ministr zahraničí Mike Pompeo se svým čínským protějškem Wangem I, Budou spolu jednat nejen o situaci na Korejském poloostrově, ale i o vzájemných vztazích a americké celní politice. Jsou zde proto úvahy, že záminkou celého incidentu mohlo být překažení této schůzky.

Související

Kuba

Záhada akustických útoků na diplomaty vyřešena? Vědci našli viníka, tohle nikdo nečekal

Záhadné zvuky v domech amerických diplomatů v Havaně, které v roce 2017 Washington označil za akustické útoky na občany USA, způsobili cvrčci. Tvrdí to v nejnovější studii dva vědci z univerzit v Kalifornii a britském Lincolnu, kteří analyzovali nahrávku pořízenou diplomaty na Kubě. Vědci nicméně nevyloučili, že se diplomati mohli stát terčem jiných útoků, po nichž si stěžovali na zdravotní potíže.

Více souvisejících

akustický útok na Kubě akustický útok v Číně diplomacie Mike Pompeo Wang I (čínský ministr zahraničí) Čína

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

před 6 hodinami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

před 6 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy