Američtí diplomaté mají opět problémy s prapodivnými zvuky, tentokrát v Číně

Washington/Peking - Americké ministerstvo zahraničí varovalo zaměstnance ambasád v Číně před akustickými útoky. Ty jsou podobné těm, které se loni a předloni děly na Kubě. Mohou způsobit velmi vážné zdravotní komplikace, včetně krvácení do mozku, upozorňuje news.au.com.

Američtí vládní zaměstnanci v jižní Číně zaznamenali abnormální zvuku a pocity tlaku v hlavě, oznámilo v tiskové zprávě ministerstvo zahraničí USA a připomnělo, že podobné zkušenosti měli i američtí diplomaté na Kubě, kteří později onemocněli.

V e-mailové zprávě pro americké občany v Číně ministerstvo uvádí, že v současné době není známo, co způsobilo příznaky v Kantonu, kde se nachází americký konzulát, a byl zde zasažen jeden ze zaměstnanců.

"Zaměstnanci americké vlády v Číně nedávno oznámili subtilní, vágní a abnormální pocity. Slyšeli zvláštní zvuk a cítili tlak v hlavě," uvádí se dále v oznámení. Americká vláda bere tyto zprávy velmi vážně a informovala o této události nejen své zaměstnance, ale i Američany žijící a pracující v Číně.

„Pokud se setkáte s neobvyklými akustickými nebo senzorickými jevy, nepokoušejte se  lokalizovat jejich zdroj, "varuje ambasáda, "okamžitě z místa odejděte, a snažte se vyhledat útočiště, kde zvuky nejsou slyšet."

Podobné útoky na americké ambasády se v roce 2016 děly na Kubě. Zde bylo zasaženo dokonce 24 amerických diplomatů.

"Nemůžeme v tuto chvíli spojit útoky v Kantonu s tím, co se stalo v Havaně, ale zkoumáme všechny možnosti," prohlásil nejmenovaný úředník amerického velvyslanectví pro agenturu Reuters. Příčina onemocnění mezi americkými diplomaty tedy zůstává záhadou.

Při útocích v Havaně se spekulovalo, že za vším může být "pokročilá sonická zbraň, která funguje mimo rozsah slyšitelného zvuku", a mohla by zapříčiňovat poranění mozku. Zdravotní experti tvrdí, že je nepravděpodobné, že by zvuk mohl mít takový dopad na zdraví člověka.

„ Prostě to není možné," uvedl loni Joseph Pompei, bývalý výzkumník z MIT a odborník na akustiku, „Bylo by to jako strčit hlavu do bazénu, který by byl plný silných zařízení vydávajících ultrazvuk."

Tyto události vyvolaly americko-kubánskou roztržku. Vyšetřovatelé prověřovali teorie o sonickém útoku, elektromagnetické zbrani či chybném špionážním zařízení. K žádnému jasnému výsledku se však nedostali.

Postižený zaměstnanec velvyslanectví byl převezen do Spojených států k dalším lékařským vyšetřením. Podle ministerstva zahraničí USA proti jiným velvyslanectvím se zatím podobné útoky neodehrály a nejsou informováni ani od čínských úřadů, že by se něco podobného dělo místním.

Čínské úřady informovaly Američany, že spustily vlastní vyšetřování, a učiní všechna dostupná bezpečnostní opatření.

Sonické útoky přicházejí v nejnevhodnější dobu. Dnes se má totiž sejít ve Washingtonu americký ministr zahraničí Mike Pompeo se svým čínským protějškem Wangem I, Budou spolu jednat nejen o situaci na Korejském poloostrově, ale i o vzájemných vztazích a americké celní politice. Jsou zde proto úvahy, že záminkou celého incidentu mohlo být překažení této schůzky.

Související

Kuba

Záhada akustických útoků na diplomaty vyřešena? Vědci našli viníka, tohle nikdo nečekal

Záhadné zvuky v domech amerických diplomatů v Havaně, které v roce 2017 Washington označil za akustické útoky na občany USA, způsobili cvrčci. Tvrdí to v nejnovější studii dva vědci z univerzit v Kalifornii a britském Lincolnu, kteří analyzovali nahrávku pořízenou diplomaty na Kubě. Vědci nicméně nevyloučili, že se diplomati mohli stát terčem jiných útoků, po nichž si stěžovali na zdravotní potíže.

Více souvisejících

akustický útok na Kubě akustický útok v Číně diplomacie Mike Pompeo Wang I (čínský ministr zahraničí) Čína

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy