Američtí diplomaté mají opět problémy s prapodivnými zvuky, tentokrát v Číně

Washington/Peking - Americké ministerstvo zahraničí varovalo zaměstnance ambasád v Číně před akustickými útoky. Ty jsou podobné těm, které se loni a předloni děly na Kubě. Mohou způsobit velmi vážné zdravotní komplikace, včetně krvácení do mozku, upozorňuje news.au.com.

Američtí vládní zaměstnanci v jižní Číně zaznamenali abnormální zvuku a pocity tlaku v hlavě, oznámilo v tiskové zprávě ministerstvo zahraničí USA a připomnělo, že podobné zkušenosti měli i američtí diplomaté na Kubě, kteří později onemocněli.

V e-mailové zprávě pro americké občany v Číně ministerstvo uvádí, že v současné době není známo, co způsobilo příznaky v Kantonu, kde se nachází americký konzulát, a byl zde zasažen jeden ze zaměstnanců.

"Zaměstnanci americké vlády v Číně nedávno oznámili subtilní, vágní a abnormální pocity. Slyšeli zvláštní zvuk a cítili tlak v hlavě," uvádí se dále v oznámení. Americká vláda bere tyto zprávy velmi vážně a informovala o této události nejen své zaměstnance, ale i Američany žijící a pracující v Číně.

„Pokud se setkáte s neobvyklými akustickými nebo senzorickými jevy, nepokoušejte se  lokalizovat jejich zdroj, "varuje ambasáda, "okamžitě z místa odejděte, a snažte se vyhledat útočiště, kde zvuky nejsou slyšet."

Podobné útoky na americké ambasády se v roce 2016 děly na Kubě. Zde bylo zasaženo dokonce 24 amerických diplomatů.

"Nemůžeme v tuto chvíli spojit útoky v Kantonu s tím, co se stalo v Havaně, ale zkoumáme všechny možnosti," prohlásil nejmenovaný úředník amerického velvyslanectví pro agenturu Reuters. Příčina onemocnění mezi americkými diplomaty tedy zůstává záhadou.

Při útocích v Havaně se spekulovalo, že za vším může být "pokročilá sonická zbraň, která funguje mimo rozsah slyšitelného zvuku", a mohla by zapříčiňovat poranění mozku. Zdravotní experti tvrdí, že je nepravděpodobné, že by zvuk mohl mít takový dopad na zdraví člověka.

„ Prostě to není možné," uvedl loni Joseph Pompei, bývalý výzkumník z MIT a odborník na akustiku, „Bylo by to jako strčit hlavu do bazénu, který by byl plný silných zařízení vydávajících ultrazvuk."

Tyto události vyvolaly americko-kubánskou roztržku. Vyšetřovatelé prověřovali teorie o sonickém útoku, elektromagnetické zbrani či chybném špionážním zařízení. K žádnému jasnému výsledku se však nedostali.

Postižený zaměstnanec velvyslanectví byl převezen do Spojených států k dalším lékařským vyšetřením. Podle ministerstva zahraničí USA proti jiným velvyslanectvím se zatím podobné útoky neodehrály a nejsou informováni ani od čínských úřadů, že by se něco podobného dělo místním.

Čínské úřady informovaly Američany, že spustily vlastní vyšetřování, a učiní všechna dostupná bezpečnostní opatření.

Sonické útoky přicházejí v nejnevhodnější dobu. Dnes se má totiž sejít ve Washingtonu americký ministr zahraničí Mike Pompeo se svým čínským protějškem Wangem I, Budou spolu jednat nejen o situaci na Korejském poloostrově, ale i o vzájemných vztazích a americké celní politice. Jsou zde proto úvahy, že záminkou celého incidentu mohlo být překažení této schůzky.

Související

Kuba

Záhada akustických útoků na diplomaty vyřešena? Vědci našli viníka, tohle nikdo nečekal

Záhadné zvuky v domech amerických diplomatů v Havaně, které v roce 2017 Washington označil za akustické útoky na občany USA, způsobili cvrčci. Tvrdí to v nejnovější studii dva vědci z univerzit v Kalifornii a britském Lincolnu, kteří analyzovali nahrávku pořízenou diplomaty na Kubě. Vědci nicméně nevyloučili, že se diplomati mohli stát terčem jiných útoků, po nichž si stěžovali na zdravotní potíže.

Více souvisejících

akustický útok na Kubě akustický útok v Číně diplomacie Mike Pompeo Wang I (čínský ministr zahraničí) Čína

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy