Voda z protržené přehrady v Laosu spláchla celé vesnice, počet mrtvých roste

Vientiane - Po protržení přehrady na jihu Laosu se nadále pohřešují stovky lidí. Laoský list Vientiane Times informoval, že bylo nalezeno 19 mrtvých, BBC uvádí přes 20 obětí. Pomoc potřebuje přes 3000 osob, dosud bylo zachráněno 2851 lidí.

Neštěstí v provincii Attapeu na jihovýchodě Laosu nedaleko hranic s Vietnamem připravilo o domovy více než 6600 lidí.

Úřady na místo vyslaly desítky lodí, aby pomohly evakuovat osoby z rizikové oblasti. Zároveň vydaly výzvu k zaslání nouzové pomoci - léků, pitné vody, oblečení, potravin, peněz i dalších potřebných věcí.

Svůj záchranný tým na místo vyšle Jižní Korea. "Prezident nařídil celou řadu opatření včetně vyslání záchranného týmu a zároveň i prošetření příčiny neštěstí, protože na stavbě se podílely i naše společnosti," uvedl dnes mluvčí jihokorejského prezidenta Mun Če-ina.

Přehrada se stavěla jako společný podnik vedený jihokorejskou firmou s thajskými a laoskými partnery. Podle jihokorejské tiskové agentury Jonhap neštěstí patrně způsobily deště, které v oblasti přesáhly trojnásobek běžného množství. Pod přívalem vody pak povolila hráz jedné z přidružených přehrad hlavní vodní nádrže.

Vodní elektrárna měla začít dodávat energii příští rok. Hlavním odběratelem má být Thajsko, kam má směřovat 90 procent vyrobené elektřiny.

Elektřina z hydroelektráren představuje podle agentury Reuters asi třetinu laoského zisku z exportu. Výrobu energie chce přitom Laos dále zvyšovat; do roku 2020 hodlá stávající produkci zdvojnásobit, píše BBC News. V roce 2017 měl Laos 46 hydroelektráren a dalších 54 jich bylo rozestavěných či plánovaných.

Související

tank T-34

Rusko při přehlídkách nasadí funkční tank T-34. Dar z Laosu, možná čs. výroby

Laos bezplatně daroval Rusku 30 kusů legendárních tanků T-34, a to plně funkčních, jak dnes ujistilo ruské ministerstvo obrany. To dar pomýšlí využívat na slavnostních přehlídkách, připomínajících, že právě tento typ tanků za druhé světové války pomohl Moskvě porazit nacistické Německo. Na internetu se mezitím objevily i informace, že darované tanky byly prý původně vyrobeny v Československu v polovině 50. let minulého století.

Více souvisejících

laos přehrady katastrofy

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 39 minutami

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy