Islámábád/Moskva/Washington - Rusko se v posledních letech snaží stát jedním z klíčových hráčů na Blízkém východě a obecně znovu získat postavení svět ovlivňující mocnosti. Vybralo si k tomu ten nejlepší čas, kdy naopak USA pod patronátem vnitřně soustředěné politiky Donalda Trumpa se ze světa postupně stahují. Posledním ruským „úlovkem v rybníku“ opuštěného USA je Pákistán, s kterým navázalo vojenskou spolupráci. Tato dohoda odkrývá, co řada zemí v regionu považuje za nejdůležitější vojenské aktivum Ruska.
Ruské a pákistánské ministerstvo obrany podepsalo dohodu o cvičení důstojníků pákistánské armády v Rusku. Pákistán tímto způsobem reagoval na rozhodnutí Trumpa ukončit dlouholeté cvičící a edukační programy pro pákistánské důstojníky v USA. Tento krok zasáhl asi 66 vojákům, kterým nebyly na příští akademický rok přiděleny finance na vzdělávání a výcvik. Uvolněná místa budou naplněna studenty jiných národností.
Pákistánský senátor Mušáhid Husajn, který předsedá výboru zahraničních věcí, tento krok Spojených států označil za „špatný a kontraproduktivní“. Podobný názor zaznívá i z americké strany. Dan Feldman, bývalý zvláštní zástupce USA pro Afghánistán a Pákistán, považuje Trumpovo rozhodnutí za „krátkozraké“.
Podle kritiků toto rozhodnutí pouze oslabilo už tak napjaté bilaterální vztahy mezi Pákistánem a USA, přičemž ale samotný Pákistán to v podstatě nikterak netrestá. Naopak má nyní další důvody navázat hlubší spolupráci s konkurenty USA na světovém poli a v daném regionu, ať se jedná o příchozí Rusko či o Čínu, s kterou Pákistán usilovně spolupracuje na ambiciózním plánu tzv. Nové hedvábné stezky.
Amil Khan, specialista na jižní Asie z londýnského think-tanku Chatham House, je nicméně přesvědčen, že Pákistán se obrací směrem k Rusku jen na rovině rétoriky, nikoliv, že by se Rusko stalo jeho skutečným vojenským partnerem. Pákistán je zvyklý na západní vojenské doktríny a vybavení a to se nezmění jen tak přes noc. Obě země navázaly spolupráci spíše z propagačních důvodů jako jisté provokativní gesto vůči USA. Pákistán tím ukazuje, že se obejde i bez nich a může se stát součástí protiamerického tábora, zatímco Rusko tím dává najevo, že dokáže existovat na globální scéně navzdory americkým sankcím, vysvětluje Khan.
Existuje však jedna vojenská oblast, v které by pákistánští vojenští důstojníci od Rusů rádi získali cenné zkušenosti. Khan upozorňuje na skutečnost, že řada zemí na Blízkém východě a v Jižní Asii si vysoce cení způsobu, jakým Rusko dokáže vést informační válku. „Mnoho zemí v regionu ... je velice ohromeno ruskou schopností vést mezinárodní soupeření s nízkým rozpočtem, v podstatě jen za použití dezinformací" sdělil Khan rádiu Svobodná Evropa.
Americký kontext
Proti rozhodnutí zamezit pákistánským důstojníkům studovat a cvičit na amerických vojenských akademií v rámci bilaterálních programů velmi silně protestoval americký ministr obrany Jim Mattis, uvádí na základě výpovědí bývalých a současných členů americké administrativy agentura Reuters. Obecně americká armáda se pokouší tyto výměnné programy uchránit od politických disputací na základě argumentace, že mají v delším horizontu značný přínos – např. že příslušní důstojníci se stanou klíčovými postavami boje proti terorismu. Takovou postavou má být např. generál Naveed Mukhtar, který byl účastníkem takové programu a který je nyní hlavou pákistánské zpravodajské služby ISI.
ISI je považována za jednu z nejlepších zpravodajských služeb na světě. Tuto reputaci si vysloužila během sovětské invaze do Afghánistánu, kdy dokázala chránit důležité vojenské informace před samotnou KGB. ISI se podílela na výcviku afgánských mudžahedínů a právě toto dlouholeté spojení s afghánskými rebely je zdrojem disputací mezi USA a Pákistánem. Washington podezírá Pákistán, že v souvislosti s Afghánistánem hraje dvojí hru a navzdory proklamacím o boji s terorismem poskytuje afghánským rebelům v čele s Tálibánem krytí.
Ačkoliv jeho předchůdci opakovaně varovali Pákistán, že na toto dvojí jednání přijde náležitá odpověď, až Trump se rozhodl k radikálnímu kroku a nechal pozastavit vojenskou pomoc Pákistánu v hodnotě asi 255 miliónů dolarů. Trump osočil Pákistán, že přes konstantní vojenskou pomoc USA dostaly zpět pouze „ lži a klam“.
Související
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
Rusko , Pákistán , Boj proti dezinformacím a fake news , USA (Spojené státy americké) , Armáda
Aktuálně se děje
před 46 minutami
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 1 hodinou
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 2 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 3 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 4 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 5 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 5 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 6 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 7 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 7 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 7 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 7 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 8 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 8 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 8 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 8 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 9 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 9 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 10 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 10 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák