Zemřel zakladatel teroristického klanu Hakkání. Strach naháněl celému světu

Kábul - Hnutí Tálibán dnes oznámilo, že po dlouhé nemoci zemřel zakladatel sítě Hakkání, která je na radikální afghánské hnutí napojena. Podle některých zdrojů byl přitom Džalaluddín Hakkání již delší dobu po smrti, informovala dnes agentura AFP. Síť Hakkání v Afghánistánu bojuje proti vládním silám i vojákům Severoatlantické aliance.

Síť Hakkání má podle odhadů 4000 až 15.000 bojovníků a udržuje těsné vztahy s Tálibánem i s teroristickou organizací Al-Káida. Spojené státy ji v roce 2012 zařadily na svůj seznam teroristických subjektů. Podle agentury Reuters se jedná o jednu z nejmocnějších a nejobávanějších povstaleckých skupin v Afghánistánu. Na svědomí má řadu pumových a dalších útoků na afghánské a zahraniční vojáky z posledních let.

Zprávy o smrti Hakkáního se pravidelně vynořují již několik let a nelze je nezávisle ověřit. Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid dnes agentuře AP řekl, že Hakkání zemřel ve věku 71 let v pondělí na území Afghánistánu. V posledních letech trpěl Parkinsonovou chorobou a byl upoutaný na lůžko.

Džalaluddín Hakkání získal věhlas jako povstalecký vůdce, který za podpory USA bojoval se sovětskou armádou v době, kdy v 80. letech minulého století okupovala Afghánistán. V době sovětské okupace se mocný afghánský klan Hakkání vyzbrojil s vydatnou podporou americké a pákistánské špionáže.

Bývalý americký prezident Ronald Reagan v minulosti Džalaluddína Hakkáního chválil jako neohroženého bojovníka za svobodu. Zesnulý americký demokratický poslanec Charlie Wilson kdysi dokonce Hakkáního označil za "ztělesněné dobro".

Před několika lety se operačního vedení sítě Džalaluddín Hakkání vzdal ve prospěch svého syna Siradžuddína, který je zároveň zástupcem vůdce hnutí Tálibán.

Mluvčí afghánského ministerstva obrany Mohammad Radmaníš uvedl, že smrt Džalaluddína Hakkáního nebude pravděpodobně znamenat žádnou velkou změnu pro síť Hakkání. "Z operačního hlediska nebude mít jeho smrt na skupinu žádný dopad," řekl Radmaníš s tím, že role zakladatele zmíněné sítě byla v posledních letech spíše ideologická než praktická.

To agentuře Reuters potvrdil i jeden ze zdrojů z hnutí Tálibán blízký Hakkáního rodině. "Hakkání dosti zestárl, trpěl různými zdravotními problémy a předal síť svému nejstaršímu synovi Siradžuddínovi a dalším," uvedl zmíněný zdroj o otci 12 synů, z nichž několik zahynulo při leteckých a dalších útocích americké armády.

Džalaluddín Hakkání se narodil v roce 1947 a pocházel z mocného paštunského kmene, pod jehož vliv spadají četné oblasti v provinciích Paktíja, Paktika a Chóst na jihovýchodě Afghánistánu. Hakkání byl blízkým přítelem zesnulého vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámy bin Ládina, který často vyhledával v jeho táborech u města Chóst útočiště.

Síť Hakkání má základny také v sousedním Pákistánu v kmenovém území Severní Vazíristán. Spojení Džalaluddína Hakkáního s Pákistánem sahá do jeho mladých let, kdy studoval silně konzervativní formu islámu v jedné z pákistánských náboženských škol, napsala agentura AP. Američtí a afghánští představitelé opakovaně prohlašují, že síť v Pákistánu působí s podporou pákistánské rozvědky, což vláda v Islámábádu rezolutně odmítá.

Související

Taliban, Afghánistán

Muži s vazbami na teroristy, ženy nikde. Afghánská vláda znepokojuje USA

Spojené státy jsou znepokojeny "vazbami a minulostí" některých osob jmenovaných radikálním islamistickým hnutím Tálibán do nejvyšších vládních pozic v Afghánistánu. Podle agentury Reuters to uvedlo americké ministerstvo zahraničí. Upozornilo také na neúčast žen v přechodné afghánské vládě, kterou Tálibán představil v úterý

Více souvisejících

Hakkání (teroristé) Tálibán Afghanistán Terorismus

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Požár v Kalifornii

Masivní požáry v LA se nedaří zastavit. Počet evakuovaných strmě stoupá

V oblasti Los Angeles nyní zuří pět velkých požárů, které devastují tisíce hektarů a vyvolávají obrovské obavy obyvatel. Největší z nich, Palisades, vypukl v úterý a již zničil více než 5300 staveb na ploše téměř 20 000 akrů. I přesto se hasičům podařilo tento požár zkrotit pouze ze 6 %. Počet evakuovaných podle CNN přesáhl 400 000.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Kanada

Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano

Možnost, že by Spojené státy mohly usilovat o anexi Kanady, se může zdát jako vzdálený a přehnaný scénář. Nicméně historické precedenty a ústavní mechanismy Spojených států naznačují, že tato otázka by neměla být brána na lehkou váhu, varuje server The Conversation.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump se sejde s Putinem

Donald Trump oznámil, že se připravuje setkání mezi ním a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nově zvolený americký prezident však neuvedl, kdy přesně by mohlo k této schůzce dojít. Ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě prohlásil: „Putin se chce setkat a my to organizujeme.“

před 10 hodinami

Požár v Kalifornii

10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii

Lesní požáry v Kalifornii, které se během posledních dnů rozhořely v oblasti Los Angeles, způsobily dosud nepředstavitelné škody. Společnost AccuWeather výrazně navýšila svůj předběžný odhad celkových ztrát, které nyní mohou dosáhnout až 150 miliard dolarů, což je výrazný nárůst oproti původnímu odhadu ve výši 57 miliard dolarů. Podle BBC jde o jednu z nejhorších katastrof na území USA.

před 11 hodinami

Aktualizováno před 11 hodinami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999

Budoucí šéf Bílého domu Donald Trump několikrát ohlásil úmysl převzít Panamský průplav zpět pod kontrolu Spojených států. Tato klíčová vodní cesta sice za svou existenci vděčí právě USA, jenže od chvíle, kdy nad ní kontrolu v roce 1999 převzali Panamci, nemají Američané v oblasti žádné územní nároky.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy