Do davu létaly granáty. V Bangladéši vynesli 19 trestů smrti za útok z roku 2004

V Bangladéši bylo dnes odsouzeno 19 lidí k trestu smrti za krvavý útok na politické shromáždění stávající premiérky země Šajch Hasíny Vadžídové z roku 2004. Mezi odsouzenými je několik členů opoziční Bangladéšské nacionalistické strany (BNP). Předseda strany Tárik Rahmán, který v současné době žije v exilu v Londýně, dostal doživotní trest.

Granátový útok na mítink stoupenců Vadžídové v metropoli Dháce si před 14 lety vyžádal 24 obětí a přes 300 zraněných. Shromáždění se tehdy účastnilo kolem 20.000 lidí, k nimž Vadžídová pronesla projev. Po skončení její řeči hodili útočníci ze střech okolních domů do davu 13 granátů. Zranění utrpěla i Vadžídová.

Soud dnes v souvislosti s útokem vynesl rozsudek nad 49 lidmi, kromě 19 trestů smrti a doživotního trestu pro Rahmána dostalo ještě 11 osob tresty od šesti měsíců do dvou let vězení.

Tárika Rahmána shledal soud vinným z plánování vraždy premiérky Vadžídové, která tehdy stála v opozici, zatímco Rahmánova matka Bégam Chálida Zijáová v Bangladéši vládla. Zijáová si nyní odpykává pětiletý trest vězení za korupci.

Jak Zijáová, tak Vadžídová jsou příbuzné dřívějších vůdců země. Bangladéšskou politiku ovládají už přes dvě desetiletí, po něž spolu bez ustání soupeří. Jejich rodiny se vzájemně podezírají z podílu na vraždách rodinných příslušníků.

Podle prokuratury útok v Dháce zosnovala Bangladéšská nacionalistická strana s cílem zabít Šajch Hasínu Vadžídovou. BNP to ale odmítá a obviňuje Vadžídovou, že potlačuje disent a uvězňuje své rivaly, aby posílila moc před volbami, které by se měly konat koncem letošního roku.

Vykonavatelem útoku v Dháce byla podle prokuratury ozbrojená skupina Harkat al-džihád al-islámí, která chtěla v převážně muslimském Bangladéši zavést přísné islámské právo šaría a byla v roce 2005 zakázána. Vůdce skupiny muftí Abdul Hannan, obviněný ze série útoků v Bangladéši, byl loni popraven.

Související

Více souvisejících

Bangladéš Trest smrti teroristické útoky v Bangladéši

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy