Japonský novinář se dostal ze spárů islamistů. Natočil video, v zajetí byl 40 měsíců

Japonská vláda dnes potvrdila, že japonský novinář Džumpei Jasuda, kterého před třemi lety zajali islamisté v Sýrii, je na svobodě. Sám žurnalista pak ve videonahrávce uvedl, že je nyní již v bezpečí v Turecku a cítí se dobře. První zprávy o propuštění Japonce přišly v úterý z Kataru. Podle mluvčího vlády v Tokiu nebylo za novináře zaplaceno žádné výkupné.

"Muž byl identifikován jako Džumpei Jasuda. Jsme nesmírně šťastni, že můžeme potvrdit, že je v bezpečí," oznámil dnes japonský ministr zahraničí Taró Kóno. Podle něj se představitelé japonského velvyslanectví sešli s Jasudou v imigračním centru na jihu Turecka u hranice se Sýrií.

"Vypadá, že je v dobrém zdravotním stavu. Nyní se podrobí důkladnější lékařské prohlídce a pak bude co nejdříve přepraven do Japonska," dodal Kóno.

Novinář Jasuda se dnes také objevil na videonahrávce, kterou odvysílala japonská veřejnoprávní televize NHK. "Jmenuji s Džumpei Jasuda, jsem japonský novinář. Byl jsem 40 měsíců v zajetí v Sýrii a teď jsem v Turecku. Tady jsem v bezpečí. Mnohokrát vám děkuji," uvedl.

Jasudu zřejmě unesli bojovníci syrské odnože teroristické sítě Al-Káida, fronty An-Nusra, na severu Sýrie v roce 2015. V uplynulém roce se objevilo na internetu několik videí, na nichž byl pravděpodobně Jasuda jako rukojmí zachycen. Na jedné videonahrávce z letošního července Jasuda prohlašoval, že je držen v drsných podmínkách, a prosil o okamžitou záchranu.

Zprávy o propuštění 44letého Jasudy zveřejnil v úterý večer Katar, který pomáhal při jeho osvobození společně s Tureckem a dalšími zeměmi regionu, sdělil mluvčí japonské vlády Jošihide Suga.

Katarská vláda v úterý uvedla, že osvobozený muž je pod ochranou tureckých úřadů, které ho identifikují, a že s nejvyšší pravděpodobností jde o japonského novináře Jasudu, jenž byl naposledy spatřen v roce 2015.

Japonský premiér Šinzó Abe dnes v telefonátu poděkoval za pomoc při záchraně japonského rukojmího Kataru i tureckému prezidentovi Recepu Tayyipovi Erdoganovi.

Jasuda začal působit jako reportér na Blízkém východě krátce po roce 2000. V roce 2004 byl zajat společně s dalšími třemi Japonci v Iráku, ale byl propuštěn, když jeho osvobození dojednali s únosci islámští duchovní.

Do Sýrie se Jasuda naposledy vydal v červnu 2015, aby informoval o svém novinářském kolegovi Kendžim Gotoovi. Toho unesli a zabili teroristé z organizace Islámský stát.

Související

Více souvisejících

Džumpei Jasuda (novinář) Sýrie Japonsko

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 43 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 9 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 9 hodinami

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy